Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərində keçirilən “OPEC plus” Nazirlərinin Birgə Monitorinq Komitəsinin 14-cü  iclasında cari ilin aprel ayı üzrə neft hasilatı ilə bağlı  Müştərək Texniki Komissiyanın hesabatı təqdim olunub. Dünya iqtisadiyyatı və neft bazarının inkişaf tendensiyaları müzakirə edilib. “OPEC plus” formatı çərçivəsində öhdəliklərin icra səviyyəsi təhlil edilib. İclasda çıxış edən Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, yanvar-aprel aylarında Azərbaycan üzrə öhdəlik 130 % yerinə yetirilib. Ötən ilin dekabrında qəbul edilən qərarın yüksək səviyyədə icrası neft bazarına, xüsusilə neftin qiymətinə müsbət təsir göstərib: “Bütün bu müsbət məqamlar Əməkdaşlıq Bəyannaməsini imzalamış OPEC və qeyri-OPEC ölkələrinin birgə uğurudur. Məhz bu əməkdaşlıq, ümumi məqsəd naminə birgə fəaliyyət sayəsində dünya iqtisadiyyatının inkişaf tempinin zəifləməsi, qlobal neft bazarında ticarət məhdudiyyətləri, geosiyasi qeyri-sabitlik, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD) ölkələrində kommersiya neft ehtiyatlarının artması kimi risklərin olduğu bir vaxtda neft bazarı böhranla üzləşməyib.”
Qeyd edək ki, “OPEC plus” ölkələri tərəfindən öhdəliklər apreldə 168% yerinə yetirilib. Yanvar ayından may ayınadək öhdəliklərin orta icra səviyyəsi isə 120% olub. Bu göstəricilər 2018-ci ilin dördüncü rübü ilə müqayisədə qlobal iqtisadi inkişafa müsbət təsir edən amillər kimi dəyərləndirilib.
Nazirlərinin Birgə Monitorinq Komitəsi neft bazarı və makroiqtisadi inkişafın cari vəziyyətini təhlil edərək, ticarət danışıqları, geosiyasi problemlər kimi ciddi qeyri-müəyyənliklərin mövcudluğunu qeyd edib. “OPEC plus” Nazirlərinin iyun görüşünədək neft bazarının, xüsusilə də neft ehtiyatlarının monitorinqi və analizinin davam etdirilməsi məsləhət görülüb.
Nazirlərin Birgə Monitorinq Komitəsinin 15-ci iclasının isə iyunda Vyanada keçirilməsinə qərar verilib.

Azerbaijan was represented at the 14th meeting of “OPEC Plus” Joint Ministerial Monitoring Committee
At the 14th meeting of “OPEC Plus” Joint Ministerial Monitoring Committee held in Jeddah, Saudi Arabia, the report of the Joint Technical Commission on oil production in April of the current year was presented. Trends in world economy and oil market development have been discussed. The performance level of the obligations under “OPEC Plus” format has been analyzed. The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov noted that the commitment on Azerbaijan was fulfilled at 130% in January-April. The high-level execution of the decision made in December last year positively influenced the oil market, especially oil prices: “All these positive points are the joint success of OPEC and non-OPEC countries that have signed the Declaration of Cooperation. Thanks to cooperation for common purpose, oil market has not faced the crisis at a time when there is a risk of a slowdown in the world economy's growth, trade restrictions on the global oil market, geopolitical instability, and increased commercial oil reserves in the Organization of Economic Co-operation and Development (OECD).”
It should be noted that the commitments were fulfilled by 168% by “OPEC Plus” countries in April. The average level of the fulfillment of the commitments from January to May was 120%. These figures are regarded as factors that have a positive impact on global economic development compared with the fourth quarter of 2018.
The Joint Ministerial Monitoring Committee highlighted serious uncertainties such as trade negotiations and geopolitical problems by analyzing the current state of the oil market and macroeconomic development. It was recommended to continue monitoring and analysis of the oil market, particularly oil reserves, until the ministerial meeting of “OPEC” in June.
It was decided to hold the 15th meeting of the Joint Ministerial Monitoring Committee in June in Vienna.