Azərbaycan ölkəmizdə gündəlik neft hasilatının oktyabrda daha 7 min barrel artırılmasını nəzərdə tutan yeni “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”ni dəstəkləyib
Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin 20-ci iclasında, iyul ayında qəbul edilmiş “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nə uyğun olaraq gündəlik neft hasilatının oktyabrda 400 min barrel artırılması barədə əldə edilmiş razılaşmaya Azərbaycan da öz dəstəyini ifadə edib.
Yeni “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” Azərbaycanda gündəlik xam neft hasilatının oktyabrda daha 7 min barrel artırılaraq 640 min barrelə çatdırılmasını, ixtisarla bağlı öhdəliyin isə 78 min barrel həcmində olmasını nəzərdə tutur.
Xatırladaq ki, “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin iyul ayında keçirilmiş 19-cu iclasında avqustdan etibarən gündəlik xam neft hasilatının hər ay 400 min barrel artırılmasına, 5,8 mln. barrel həcmində ixtisarların isə 2022-ci ilin sentyabrında başa çatdırılmasına və gələn ilin mayından etibarən neft hasilatının baza səviyyəsinə qismən düzəlişlər edilməklə “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nin müddətinin 2022-ci ilin sonunadək uzadılmasına dair qərar qəbul edilmişdir.
Bu qərarın qüvvədə olduğu müddətdə Azərbaycan gündəlik xam neft hasilatını hər ay, təxminən, 7 min barrel artırmaq, müvafiq olaraq da ixtisarlarla bağlı öhdəliklərini azaltmaq imkanı əldə etmiş olur.
OPEC və qeyri-OPEC ölkələri nazirlərinin növbəti iclasının isə 2021-ci ilin 4 oktyabr tarixində keçirilməsi qərara alınıb.

Azerbaijan supports new "Declaration of Cooperation" to increase daily oil output by 7,000 barrels in the country in October
In accordance with the “Declaration of Cooperation” adopted in July at the 20th Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries, Azerbaijan also expressed its support to the agreement on increasing daily oil production by 400,000 barrels in October.
The new "Declaration of Cooperation" envisages an increase in daily crude oil production in Azerbaijan by 7,000 barrels in October to reach 640,000 barrels, while the reduction commitment is 78,000 barrels.
It should be reminded that at the 19th meeting of the ministers of OPEC plus countries held in July, starting from August, the decision was made to increase the daily crude oil production by 400,000 barrels per month, complete the cuts in the volume of 5.8 million barrels in September 2022 and extend the term of the “Declaration of cooperation” by the end of 2022 with partial adjustments to the base level of oil production from May next year.
As long as this decision is in force, Azerbaijan will be able to increase its daily crude oil production by about 7,000 barrels per month and, accordingly, reduce its commitment of output cut.
It was decided to hold the next Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries on October 4, 2021.