2020-ci ilin noyabr ayında ölkə üzrə gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 686,2 min barrel olub. Bunun 587 min barrelini xam neft, 99,2 min barrelini isə kondensat təşkil edib.
“Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nə əsasən, 2018-ci ilin oktyabr ayında gündəlik xam neft hasilatı 718 min barrel olan Azərbaycan cari ilin avqust-dekabr aylarında xam neft istehsalını sutkada 131 min barrel azaltmaqla 587 min barrel həcmində saxlamalıdır. Bununla da Azərbaycan noyabr ayında “OPEC plus” üzrə xam neft hasilatını orta günlük 587 min barrel həcmində icra etməklə, “OPEC plus” üzrə öhdəliyini 100 faiz yerinə yetirib.
Qeyd edək ki, 12 aprel tarixli “OPEC plus” razılaşmasının gündəlik xam neft hasilatının ümumilikdə 7,7 mln. barrel azaldılması ilə bağlı ikinci mərhələsi 1 avqust - 31 dekabr tarixlərini əhatə edir.
Cari ilin 3 dekabr tarixində OPEC+ nazirlərinin 12-ci iclasında qəbul edilmiş qərara əsasən 2021-ci ilin yanvar ayı üçün gündəlik xam neft hasilatının “OPEC plus” ölkələri tərəfindən 7,2 mln. barrel, müvafiq olaraq ölkəmiz tərəfindən isə 123 min barrel azaldılması nəzərdə tutulub. Bununla da, 2021-ci ilin yanvar ayında ölkəmiz üçün təklif olunan gündəlik neft hasilatı 595 min barrel səviyyəsində müəyyən edilib.

In November 2020, daily oil production (including condensate) in Azerbaijan amounted to 686.2 thousand barrels, Including 587 thousand barrels’ crude oil and 99.2 thousand barrels’ condensate.
According to the Declaration of Cooperation, Azerbaijan, where oil production amounted to 718 thousand barrels of crude oil per day in October 2018, should maintain the daily crude oil output at 587 thousand barrels by reducing 131 thousand barrel in August-December of the current year. Thus, in November, Azerbaijan fulfilled its OPEC plus commitment within OPEC plus, with an average daily production of 587 thousand barrels of crude oil.
It should be noted that the second stage of OPEC plus agreement dated 12 April, which provides for a total reduction of 7.7 million barrels in the daily crude oil output covers 1 August – 31 December.
According to the decision made at the 12th OPEC plus Ministerial Meeting on December 3, 2021, OPEC plus countries should reduce the daily crude oil production by 7.2 mln. barrels in January and Azerbaijan by 123 thousand barrels. Thus, in January 2021, the proposed daily oil production for Azerbaijan is identified at the level of 595,000 barrels.