Bu gün Vyanada ”OPEC plus” Nazirlərinin Birgə Monitorinq Komitəsinin 15-ci iclasında mövcud kvotalara dəyişiklik edilmədən neft hasilatının azaldılmasına dair “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nin icra müddətinin daha 9 ay uzadılması təklif edilib.
Tədbirdə çıxış edən Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, ötən ilin dekabrında qəbul edilmiş “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” üzrə öhdəliklərin artıqlaması ilə yerinə yetirilməsi nəticəsində neftin kəskin ucuzlaşmasının qarşısı alındı. Həm istehsalçı, həm də istehlakçıların maraqlarına cavab verən qiymət həddi formalaşdı: “Lakin may ayının sonundan başlayaraq yenidən neftin ucuzlaşma tendensiyasını müşahidə edirik. Bu il qlobal neft tələbatının ötən illə müqayisədə 1 mln.140 min barrel artması ilə bağlı proqnozlara rəğmən bazarda həddindən artıq neft tədarükü var. İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD) ölkələrində  neft ehtiyatları artmaqda davam edir. Qlobal neft təklifinin növbəti illərdə də tələbatı üstələyəcəyi gözlənilir. Ona görə də, tənzimləmə tədbirlərini davam etdirməklə neft hasilatının məhdudlaşdırılması ilə bağlı razılaşmanın müddətinin uzadılmasına ehtiyac var”, deyə nazir əlavə edib.
Nazir çıxışında may və iyun aylarında Azərbaycanın gündəlik neft hasilatını 20 min barrel azaltmaqla bağlı öhdəliyini tam yerinə yetirdiyini və razılaşmanın qüvvədə olduğu 6 ay ərzində orta gündəlik neft hasilatının 125% icra edildiyini də qeyd edib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov iclasda razılaşmanın müddətinin uzadılması təklifinə Azərbaycanın dəstək verdiyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, neft hasilatının azaldılmasının daha 9 ay uzadılması ilə bağlı təklif bu gün OPEC Nazirlər Şurasının 176-cı iclasında da müzakirə ediləcək. Sabah isə OPEC-ə üzv və qeyri-üzv dövlətlərin nazirlərinin 6-cı görüşündə qərarın qəbul ediləcəyi gözlənilir.

Azerbaijan has supported the proposal to extend the deadline for reducing oil production
Today at the 15th meeting of the Joint Ministerial Monitoring Committee of the OPEC Plus member countries in Vienna, it was proposed to extend the deadline for executing the “Declaration of Cooperation” to reduce oil production without changing the existing quotas for another 9 months.
Speaking at the event, the Minister of Energy Parviz Shahbazov noted that as a result of over fulfilment of obligations under the Declaration of Cooperation, adopted in December last year, a sharp drop in oil prices was prevented.
A price margin was also formed, which meets the interests of both producers and consumers: “However, since the end of May, we again observe a downward trend in oil prices. Despite forecasts for global oil demand growth of 1 mln. 140 thousand barrels this year compared to last year, there is a large amount of oil on the market. Oil reserves in the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) countries continue to grow. It is expected that supply in the global oil market in the coming years will also exceed demand. Therefore, continuing the regulatory measures, it is necessary to extend the term of the agreement on the limitation of oil production,” the Minister added.
In his speech, the Minister also noted that Azerbaijan in May and June completely fulfilled its obligations to reduce daily oil production by 20,000 barrels and that for 6 months of the agreement, the average daily oil production was carried out at 125%.
The Minister of Energy Parviz Shahbazov noted that Azerbaijan supports the proposal to extend the agreement.
It should be noted that the proposal to extend the deadline for reducing oil production for another 9 months will be discussed today at the 176th Ministerial meeting of the OPEC Council. Tomorrow a decision is expected at the 6th meeting of the ministers of the member states and non-members of OPEC.