Azərbaycan “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 14-cü iclasında gündəlik xam neft hasilatı üzrə mövcud kvotaların aprel ayında da davam etdirilməsi ilə bağlı əldə edilmiş razılaşmanı dəstəkləyib. Azərbaycan bu dəfə də pandemiyadan irəli gələn qeyri-müəyyənliklər şəraitində neft bazarında müsbət dinamikanın qorunub saxlanması məqsədilə “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” çərçivəsində neft istehsalçılarının konsensus əsasında fəaliyyətinin vacibliyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov əvvəlki dövrlərlə müqayisədə hazırda neft bazarının nisbətən balanslaşdığını, lakin hələ də risklərin aradan qalxmadığını vurğulayaraq bildirib ki, tənzimləmə prosesinə ehtiyatlı yanaşma öz aktuallığını saxlayır: “Hazırkı qiymət artımını neftə təlabat göstəricilərindən çox movcud qlobal konyuktura şərtləndirir. Neftin bahalaşması tələbatla əlaqəli olduqda, fundamental faktorlara əsaslandıqda dayanıqlı olur. Bu aspektdə bazardakı real vəziyyətə uyğun optimal addım hasilata korreksiyaları bir qədər təxirə salmaqdır.”
Yeni qərara əsasən, Azərbaycanın apreldə öhdəliyi bu ilin birinci rübündə olduğu kimi 123 min barrel həcmində qalacaq. Gündəlik xam neft hasilatı isə apreldə də 595 min barrel səviyyəsində saxlanılacaq. “OPEC plus” ölkələrinin  gündəlik xam neft hasilatı üzrə ixtisarları isə apreldə 6,9 mln. barrel təşkil edəcək.
Xatırladaq ki, Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin ötən ilin dekabrında keçirilmiş 12-ci iclasında gündəlik xam neft hasilatının 2021-ci ilin yanvar ayında 0.5 mln. barrel artırılması, “OPEC plus” nazirlərinin hər ay keçiriləcək görüşləri vasitəsilə kvotaların qarşıdakı aylarda tədricən 2 mln. barrelədək yumşaldılması razılaşdırılmışdı. Bu çərçivədə “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 2021-ci ilin yanvar ayındakı 13-cü iclasında gündəlik xam neft hasilatının fevralda 7 mln.125 min barrel, martda isə 7 mln. 50 min barrel azaldılmasına qərar verilmişdir.

Azerbaijan supported the agreement reached at the 14th Ministerial Meeting of OPEC Plus on the continuation of existing quotas on daily crude oil production in April. This time also Azerbaijan stressed the importance of the activities of oil producers on the basis of consensus within the Declaration of Cooperation in order to maintain positive dynamics in the oil market under the conditions of uncertainties arising from the pandemic. Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov stressed that the oil market is relatively balanced compared to previous periods, but the risks are still not eliminated, noting that a cautious approach to the regulatory process maintains its urgency: “The current price increase is conditioned by a global conjuncture rather than demand for oil. An increase in the oil prices becomes more sustainable when it's connected with the demand and based on the fundamental factors.  In this regard, the optimal step in line with the real situation in the market is to postpone production adjustments."
According to the new agreement, Azerbaijan's commitment of 123 thousand barrels in April this year will remain unchanged as the first quarter of the current year.  The daily crude oil production will be kept at the level of 595 thousand barrels.  In April, the daily crude oil production cuts of OPEC plus countries will make up 6,9 million barrels.
It should be reminded that at the 12th Ministerial Meetings of Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) and non-OPEC countries, it was agreed to increase the daily crude oil production by 0.5 million barrels in January 2021 and gradually mitigate the quotas up to 2 million barrels in the next months through the Ministerial Meetings of OPEC plus to be held in every month. At the 13th Ministerial Meeting of the OPEC plus countries, it was decided to reduce the daily crude oil production of OPEC plus countries by 7 million and 125 thousand barrels in February and by 7 million and 50 thousand barrels in March.