Respublikada  may ayı üzrə gündəlik neft hasilatı 776 min barrel olub. Bunun   699 min barrelini xam neft, 77 min barrelini kondensat təşkil edib. Gündəlik 494 min barrel xam neft, 75 min barrel kondensat, 14 min barrel isə neft məhsulları ixrac edilib.
Gündəlik neft hasilatının 776 min barrel həcmində saxlanmasına dair razılaşma müqabilində Azərbaycan hasilatı sutkada 20 min barrel azaltmaqla bağlı götürdüyü öhdəliyi tam yerinə yetirib. Qeyd edək ki, cari ilin  yanvar-may aylarında orta gündəlik neft hasilatı 771,2  min barrel təşkil edib.
Energetika Nazirliyi may ayında gündəlik neft hasilatı ilə bağlı məlumatları OPEC-in Birgə Monitorinq Komitəsinin Müştərək Texniki Komissiyasına təqdim edib.
2018-ci ilin dekabrın 7-də Vyanada Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv dövlətlərin nazirlərinin V görüşündə neft hasilatının gündəlik 1,2 milyon barrel azaldılması ilə bağlı razılıq əldə olunub. “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nin icrası 2019-cu ilin I yarısı üçün nəzərdə tutulub.

In May, daily oil production in Azerbaijan amounted to 776,000 barrels, including 699,000 barrels crude oil and 77,000 barrels condensate. Daily export of crude oil constituted 494 thousand barrels, while export of condensate and oil products accounted for 75 thousand and 14 thousand barrels respectively.
Azerbaijan has completely fulfilled its commitment to reduce the daily production by 20,000 barrels upon the agreement on the maintenance of the daily oil production capacity at 776,000 barrels. It should be noted that in January-May of the current year the average daily oil production made up 771.2 thousand barrels.
The Ministry of Energy presented data on daily oil production in May to the Joint Technical Commission of the Joint Monitoring Committee of OPEC.
At the 5th Ministerial Meeting of Member and Non-member Countries of the Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) held in Vienna on December 7, 2018, it was agreed to reduce the oil production by 1.2 million barrels a day. The implementation of “Declaration of Cooperation” has been planned for the first half of 2019.