2020-ci ilin mart ayı üzrə Azərbaycanda gündəlik neft hasilatı 763,9 min barrel olub. Bunun 683,7 min barrelini xam neft, 80,2 min barrelini kondensat təşkil edib. Gündəlik 418,9 min barrel xam neft, 76,2 min barrel kondensat, 15,5 min barrel neft məhsulları ixrac edilib.
2019-cu ilin 6 dekabrında OPEC və qeyri-OPEC nazirlərinin 7-ci iclasında qəbul edilmiş Razılaşma çərçivəsində Azərbaycan gündəlik neft hasilatını 769 min barrel həcmində saxlamaq öhdəliyini artıqlaması ilə yerinə yetirib.
Energetika Nazirliyi mart üzrə hasilat göstəriciləri ilə bağlı məlumatları OPEC-in Birgə Monitorinq Komitəsinin Müştərək Texniki Komissiyasına təqdim edib.
Qeyd edək ki, “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nin icrası 2020-cu ilin 31 mart tarixində başa çatıb. Sabah OPEC və qeyri-OPEC ölkələri nazirlərinin videokonfrans formatında 9-cu iclası keçiriləcək.

Daily oil production in Azerbaijan amounted to 763,9 thousand barrels in March
In March 2020, daily oil production in Azerbaijan amounted to 763,9 thousand barrels, including 683,7 thousand barrels’ crude oil and 80,2 thousand barrels’ condensate. Daily export of crude oil constituted 418,9 thousand barrels, while export of condensate and oil products accounted for 76,2 thousand and 15,5 thousand barrels respectively.
Azerbaijan has completely fulfilled its commitment to maintain the daily production at 769,000 barrels according to the agreement reached at the 7th OPEC and non-OPEC ministerial meeting held on December 6, 2019.
The Ministry of Energy presented data on daily oil production in March to the Joint Technical Commission of the Joint Monitoring Committee of OPEC.
It should be mentioned that implementation of the “Declaration of Cooperation” was completed by 31 March 2020. Tomorrow the 9th Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries will be held in video conference format.