2021-ci ilin mart ayında ölkə üzrə gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 734,8 min barrel olub. Bunun 592,1 min barrelini xam neft, 142,7 min barrelini isə kondensat təşkil edib.
Qeyd edək ki, “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 13-cü və 14-cü iclaslarında gündəlik xam neft hasilatı üzrə mövcud kvotaların fevral, mart və aprel aylarında davam etdirilməsi ilə bağlı qəbul edilmiş qərarlara əsasən, Azərbaycanın qeyd edilmiş dövr üzrə öhdəliyinin yanvar ayında olduğu kimi 123 min barrel həcmində qalacağı, gündəlik xam neft hasilatının isə 595 min barrel səviyyəsində saxlanılacağı nəzərdə tutulub.
“OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 15-ci iclasında isə gündəlik xam neft hasilatının növbəti üç ay ərzində tədricən 1,1 mln. barrelədək artırılması ilə bağlı qərar qəbul edilib. Yeni razılaşmaya əsasən, Azərbaycanın gündəlik xam neft hasilat kvotası 2021-ci ilin ilk 4 ayı üzrə götürdüyü könüllü hasilat öhdəliyindən (595 min barrel) mayda 8 min barrel və əlavə olaraq iyunda 7 min barrel, iyulda isə 10 min barrel artıq təşkil edəcəkdir. Ölkədə gündəlik xam neft hasilatı müvafiq olaraq mayda 603 min barrel, iyunda 610 min barrel və iyulda 620 min barrel həcmində saxlanılacaq.

In March 2021, daily oil production (including condensate) in Azerbaijan amounted to 734.8 thousand barrels, including 592.1 thousand barrels’ crude oil and 142.7 thousand barrels’ condensate.
It should be noted that at the 13th and 14th Ministerial Meeting of the OPEC plus countries, it was decided to continue the existing quotas on daily crude oil production in February, March, April. According to the decisions, Azerbaijan's commitment of 123 thousand barrels in January this year will remain unchanged during this period. The daily crude oil production will be kept at the level of 595 barrels.
The decision was adopted on increasing the crude oil production up to approximately 1.1 million barrels in the next three months at the 15th Ministerial Meeting of OPEC Plus countries. According to the new agreement, the daily crude oil production of Azerbaijan will be 8 thousand barrels higher in May, and in addition 7 thousand barrels higher in June and 10 thousand barrels higher in July than its voluntary oil output commitment (595 thousand barrels) for first four months of 2021. Throughout the country, the crude oil production will be maintained at 603 thousand barrels in May, 610 thousand barrels in June and 620 thousand barrels in July respectively.