2020-ci ilin  iyun ayında ölkə üzrə gündəlik xam neft hasilatı 553,8 min barrel olub. Bunun 434,7 min barreli “Azəri-Çıraq-Günəşli”, 119,1 min barreli isə SOCAR (Azneft” İB, BM və ƏŞ) üzrə hasil edilib.
“OPEC plus” üzrə gündəlik neft hasilatının 2018-ci ilin oktyabr ayı səviyyəsindən 9,7 mln. barrel ixtisarı prosesi çərçivəsində Azərbaycan iyunda sutkada xam neft hasilatını 164,2 min barrel azaldıb. Beləliklə Azərbaycan 164 min barrel həcmində olan öhdəliyini  iyunda tam yerinə yetirib.
“Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nə əsasən, 2018-ci ilin oktyabr ayında gündəlik xam neft hasilatı 718 min barrel olan Azərbaycan cari ilin may-iyun-iyul aylarında xam neft istehsalını sutkada 554 min barrel həcmində saxlamalıdır. Öhdəliklərin icrası məqsədilə gündəlik xam neft hasilatı 2018-ci ilin oktyabr ayındakı səviyyələrdən, AÇG-də 567 min barreldən azaldılaraq 434 min barreldə, SOCAR (Azneft” İB, BM və ƏŞ) üzrə isə 151 min barreldən ixtisar edilərək 120 min barrel həcmində saxlanılmalıdır.
Qeyd edək ki, aprel ayının 12-də “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 10-cu iclasında qəbul edilmiş razılaşma ümumilikdə gündəlik xam neft hasilatının may-iyunda 9,7 mln. barrel, Azərbaycanda isə 164 min barrel azaldılmasını nəzərdə tutur. OPEC və qeyri-OPEC ölkələri nazirlərinin 6 iyunda keçirilən 11-ci iclasında isə bu kvotaların müddətinin daha bir ay - iyulun sonunadək uzadılmasına dair qərar qəbul edilib.

In June 2020, daily oil production in Azerbaijan amounted to 553.8 thousand barrels.  "Azeri-Chirag-Guneshli" accounted for 434.7 thousand barrels out of 553.8 million barrels of crude oil while SOCAR (Azneft PU, JV and Affiliated Companies) for 119.1 thousand barrel.
Within the process of reduction by 9.7 mln. barrels of the level of daily oil output recorded in October, 2018 under the OPEC plus agreement, Azerbaijan cutted daily crude oil output by 164.2 thousand barrels in June.   Thus, Azerbaijan fulfilled its commitments in the volume of 164 thousand barrels in June.
According to the ”Declaration of Cooperation", Azerbaijan, where oil production amounted to 718 thousand barrels of crude oil per day in October 2018, should maintain the daily crude oil output at 554 thousand barrels in May-July of the current year. In order to fulfill the commitments, the daily crude oil production should be reduced from the levels recorded in October, 2018, i.e. from 567 thousand barrels to 434 thousand barrels at ACG field and from 151 thousand barrels to 120 thousand barrels at SOCAR company (Azneft Production Unit (PU), JV and Operation Company (OC)) and should be kept at the reduced level.
It should be noted that the deal adopted at the 10th Ministerial Meeting of OPEC plus countries on April 12, envisaged cuts in daily crude oil output by 9.7 million barrels in May-June in total, and 164 thousand barrels in Azerbaijan. At the 11th Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries held on June 6,  it was decided to extend the existing quota for another month, namely to the end of July.