Azərbaycan iyulda gündəlik 606 min barrel xam neft hasil edib
2021-ci ilin iyul ayında ölkə üzrə gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 717 min barrel olub. Bunun 606 min barrelini xam neft, 111 min barrelini isə kondensat təşkil edib.
“OPEC plus” ölkələri nazirlərinin bu ilin aprel ayında qəbul edilmiş qərarına əsasən, Azərbaycanın hasilatın azaldılması üzrə öhdəliyinin iyulda 98 min barrel təşkil etməsi, gündəlik xam neft hasilatının isə iyun ayına nisbətən 10 min barrel artırılmaqla 620 min barrel həcminə çatdırılması nəzərdə tutulurdu.
Qeyd edək ki, avqustun 1-dən etibarən isə “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin ötən ay keçirilmiş 19-cu iclasında qəbul edilən yeni “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” qüvvədədir. Yeni razılaşmaya görə avqustdan başlayaraq “OPEC plus” ölkələrinin hər ay gündəlik xam neft hasilatını 400 min barrel artırması planlaşdırılır. Bu qərarın qüvvədə olduğu müddətdə Azərbaycan gündəlik xam neft hasilatını hər ay, təxminən, 7 min barrel artırmaq, müvafiq olaraq da ixtisarlarla bağlı öhdəliklərini azaltmaq imkanı əldə etmiş olacaq.

Daily oil production in Azerbaijan amounted to 606 thousand barrels in July
In July 2021, daily oil production (including condensate) in Azerbaijan amounted to 717 thousand barrels, including 606 thousand barrels’ crude oil and 111 thousand barrels’ condensate.
According to the decision adopted at the Ministerial Meeting of OPEC plus countries in April this year, Azerbaijan's commitment to cut output in July was 98 thousand barrels, and daily crude oil production was planned to increase by 10 thousand barrels compared to June, reaching 620 thousand barrels.
It should be noted that since August 1, the new Declaration of Cooperation adopted at the 19th Ministerial Meeting of OPEC plus countries held last month is in force. According to the new agreement, starting from August, it is planned to increase daily crude oil production by OPEC plus countries by 400,000 barrels per month. As long as this decision is in force, Azerbaijan will be able to increase its daily crude oil production by about 7,000 barrels per month and, accordingly, reduce its commitment of output cut.