Azərbaycan iyul ayı üzrə neft hasilatının artırılması planının qüvvədə qalmasına razılıq verib
Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin videokonfrans formatında keçirilən 17-ci iclasında iyul ayı üçün hasilatın artırılması qərarının qüvvədə qalmasına dair razılıq əldə edilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazovun iştirakı ilə keçirilən iclasda Azərbaycan da “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” iştirakçıları üzrə hasilatın azaldılması öhdəliyinin iyulda gündəlik 5,76 mln. barrel həcmində saxlanılmasına dair planın qüvvədə qalmasına razılıq verib.
Qəbul edilmiş “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” çərçivəsində Azərbaycanın hasilatın azaldılması barədə öhdəliyi iyulda gündəlik 98 min barrel olaraq qalacaq. Bu isə o deməkdir ki, xam neft hasilatı 10 min barrel artırılacaq. Beləliklə, iyul ayında ölkədə xam neft hasilatı gündəlik 620 min barrel həcmində saxlanılacaq.

At the 17th Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries in a video conference format, it was agreed to keep the decision to increase production in force for July.
At the meeting attended by the Minister of Energy Parviz Shahbazov, Azerbaijan has also agreed to keep the plan for maintaining the commitments of daily oil output cut for the participatants of the Declaration of Cooperation at 5.76 million barrels in force in July.
Within the Declaration of cooperation adopted, Azerbaijan's commitment to cut output will remain 98,000 barrels per day in July. This means that crude oil production will be increased by 10,000 barrels. Thus, crude oil production in the country will be maintained at 620 thousand barrels per day in July.