Azərbaycan gündəlik neft hasilatını daha 7 min barrel azaldacaq
Vyanada Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv dövlətlərin nazirlərinin VII görüşündə 2020-ci ilin I rübündə gündəlik neft hasilatının daha 500 min barrel azaldılması ilə bağlı qərar qəbul olunub. Bununla da “OPEC plus” üzrə gündəlik neft hasilatının azaldılması ilə bağlı öhdəlik 1,7 milyon barrelə çatdırılıb. Hasilatın azaldılması ilə bağlı əlavə həcmlərin bölünməsi “OPEC plus” ölkələri arasında proporsional qaydada aparılıb.
Dünya neft bazarının tənzimlənməsi prosesinə dəstək məqsədilə Azərbaycan da hasilatın əlavə həcmlərdə azaldılması ilə bağlı yeni Razılaşmaya qoşulub. Azərbaycan müvafiq olaraq gündəlik neft hasilatını 20 min barreldən əlavə 7 min barrel də azaldacaq. Beləliklə, öhdəliyi 27 min barrelə yüksələn Azərbaycan 2020-ci ilin yanvar ayından etibarən gündəlik hasilatı 769 min barrel həcmində saxlamalıdır.
İclasda çıxış edən Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, “OPEC plus” qərarları indiyə kimi bazarın balanlaşdırılmasına öz töhfəsini verib. Qlobal iqtisadiyyat, neft bazarının inkişafına dair proqnozlar, eləcə də bir sıra geosiyasi faktorlar da göstərir ki, 2020-ci il üçün də tənzimləmə tədbirləri zərurudir: “Bazarda balansın və dayanıqlı sabitliyin təmin edilməsi əməkdaşlığımızın başlıca hədəfidir. Azərbaycan “OPEC plus” formatı çərçivəsində indiyə kimi bütün təşəbbüsləri dəstəkləmiş ölkə olaraq bu əməkdaşlıqda iştirakda maraqlıdır. Hesab edirik ki, “OPEC plus” ölkələri olaraq biz gələn il də həmrəylik və öhdəliklərimizə sadiqliyimizi davam etdirməliyik.”
Nazir çıxışında Azərbaycanın indiyə kimi gündəlik neft hasilatını 20 min barrel azaltmaqla bağlı öhdəliyini artıqlaması ilə yerinə yetirdiyini qeyd edib.

At the VII Ministerial Meeting of OPEC and Non-Opec countries in Vienna, a decision was made to reduce daily oil production by more than 500,000 barrels in the first quarter of 2020. Thus, the obligation to reduce daily oil production by “OPEC plus” has been increased to 1.7 million barrels. The additional production volumes were distributed proportionally among the “OPEC plus” countries.
Azerbaijan has also joined the new agreement on reduction of production to support the process of regulating the world oil market. Azerbaijan will reduce daily oil production by another 7 thousand barrels in addition to 20 thousand barrels. Thus, Azerbaijan, whose liabilities grew by 27 thousand barrels, should maintain daily production in the amount of 769 thousand barrels from January 2020.
Speaking at the meeting, Minister of Energy Parviz Shahbazov noted that the decisions of “OPEC plus” have contributed to the balancing of the market. The world economy, forecasts for the development of the oil market, as well as a number of geopolitical factors show that regulatory measures are necessary for 2020 as well: “Ensuring balance and sustainable stability in the market is the main goal of our cooperation. Azerbaijan, as a country supporting all initiatives within the “OPEC plus” format, is interested in participating in this cooperation. We believe that as “OPEC plus” countries we must continue to adhere to our solidarity and commitments next year.”
In his speech, the Minister noted that Azerbaijan, up to now, has fulfilled its obligations to reduce daily oil production by 20 thousand barrels.