2020-ci ilin fevral ayı üzrə Azərbaycanda gündəlik neft hasilatı 750,6 min barrel olub. Bunun 667,4 min barrelini xam neft, 83,2 min barrelini kondensat təşkil edib. Gündəlik  530,3 min barrel xam neft, 79,6 min barrel kondensat, 12,4 min barrel neft məhsulları ixrac edilib.
Azərbaycan gündəlik neft hasilatını 769 min barrel həcmində saxlamaq öhdəliyini artıqlaması ilə yerinə yetirib.
Energetika Nazirliyi fevral ayında gündəlik neft hasilatı ilə bağlı məlumatları OPEC-in Birgə Monitorinq Komitəsinin Müştərək Texniki Komissiyasına təqdim edib.
Qeyd edək ki, 2019-cu ilin 6 dekabrında OPEC və qeyri-OPEC nazirlərinin 7-ci iclasında “qəbul edilmiş Razılaşmaya uyğun olaraq, Azərbaycanın öhdəliyi 27 min barrel müəyyən edilib. “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nin icrası 2020-cu ilin mart ayının sonunda başa çatır.

Daily oil production in Azerbaijan amounted to 750, 6 thousand barrels in February
In February, daily oil production in Azerbaijan amounted to 750,6 thousand barrels, including 667,4 thousand barrels’ crude oil and 83,2 thousand barrels’ condensate. Daily export of crude oil constituted 530,3 thousand barrels, while export of condensate and oil products accounted for 79,6 thousand and 12,4 thousand barrels respectively.
Azerbaijan has completely fulfilled its commitment to maintain the daily production at 769,000 barrels.
The Ministry of Energy presented data on daily oil production in February to the Joint Technical Commission of the Joint Monitoring Committee of OPEC.
It should be mentioned that according to the agreement reached at the 7th OPEC and non-OPEC ministerial meeting held on December 6, the commitment for Azerbaijan was set as 27,000 barrel. Implementation of the “Declaration of Cooperation” will be completed by the end of March 2020.