2021-ci ilin fevral ayında ölkə üzrə gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 741 min barrel olub. Bunun 593 min barrelini xam neft, 148 min barrelini isə kondensat təşkil edib.
Qeyd edək ki, “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 13-cü və 14-cü iclaslarında gündəlik xam neft hasilatı üzrə mövcud kvotaların fevral, mart və aprel aylarında davam etdirilməsi ilə bağlı razılaşma əldə edilib. Qərarlara əsasən, Azərbaycanın qeyd edilmiş dövr üzrə öhdəliyinin yanvar ayında olduğu kimi 123 min barrel həcmində qalacağı nəzərdə tutulub. Gündəlik xam neft hasilatı isə 595 min barrel səviyyəsində saxlanılacaq. “OPEC plus” ölkələrinin gündəlik xam neft hasilatı üzrə ixtisarları isə apreldə 6,9 milyon barrel təşkil edəcək.

In February 2021, daily oil production (including condensate) in Azerbaijan amounted to 741 thousand barrels, including 593 thousand barrels’ crude oil and 148 thousand barrels’ condensate.
It should be noted that at the 13th and 14th Ministerial Meeting of the OPEC plus countries, it was decided to continue the existing quotas on daily crude oil production in February, March, April. According to the decisions, Azerbaijan's commitment of 123 thousand barrels in January this year will remain unchanged. The daily crude oil production will be kept at the level of 595 thousand barrels. In April, the daily crude oil production cuts of OPEC plus countries will make up 6,9 million barrels.