Azərbaycan dekabrda “OPEC plus” üzrə öhdəliyini tam yerinə yetirib
2020-ci ilin dekabr ayında ölkə üzrə gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 688,8 min barrel olub. Bunun 587 min barrelini xam neft, 101,8 min barrelini isə kondensat təşkil edib.
“Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nə əsasən, 2018-ci ilin oktyabr ayında gündəlik xam neft hasilatı 718 min barrel olmuş Azərbaycan 2020-ci ilin avqust-dekabr aylarında xam neft hasilatını sutkada 131 min barrel azaltmaqla 587 min barrel həcmində saxlamalı idi. Beləliklə, Azərbaycan dekabr ayında “OPEC plus” üzrə xam neft hasilatını orta günlük 587 min barrel həcmində icra etməklə, “OPEC plus” üzrə öhdəliyini 100 faiz yerinə yetirib.
Qeyd edək ki, 2020-ci il 12 aprel tarixli “OPEC plus” razılaşmasının gündəlik xam neft hasilatının ümumilikdə 7,7 mln. barrel azaldılması ilə bağlı ikinci mərhələsi 1 avqust - 31 dekabr tarixlərini əhatə edirdi. 2020-ci ilin 3 dekabr tarixində OPEC+ nazirlərinin 12-ci iclasında qəbul edilmiş qərara əsasən, 2021-ci ilin yanvar ayı üçün gündəlik xam neft hasilatının “OPEC plus” ölkələri tərəfindən 7,2 mln. barrel, müvafiq olaraq ölkəmiz tərəfindən isə 123 min barrel azaldılması nəzərdə tutulub. Bununla da, cari ilin yanvar ayında ölkəmiz üçün təklif olunan gündəlik neft hasilatı 595 min barrel səviyyəsində müəyyən edilib.
2021-ci ilin 5 yanvar tarixində “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 13-cü iclasında isə gündəlik xam neft hasilatı üzrə mövcud kvotaların fevral-mart aylarında da davam etdirilməsi barədə qərar qəbul edlib. Yeni razılaşmaya əsasən, “OPEC plus” ölkələrinin gündəlik xam neft hasilatı üzrə ixtisarları fevralda 7 mln.125 min barrel, martda isə 7 mln. 50 min barrel təşkil edəcək. Azərbaycanın isə bu ilin yanvar ayındakı 123 min barrel həcmində öhdəliyi fevral-mart aylarında sabit şəkildə qalacaq. Beləliklə, yanvar, fevral və mart aylarında Azərbaycan gündəlik xam neft hasilatını 2020-ci ilin dekabr ayına nisbətən 8 min barrel artıraraq hasilatı 595 min barrel səviyyəsində saxlayacaq.

In December 2020, daily oil production (including condensate) in Azerbaijan amounted to 688.8 thousand barrels, including 587 thousand barrels’ crude oil and 101.8 thousand barrels’ condensate.
According to the Declaration of Cooperation, Azerbaijan, where oil production amounted to 718 thousand barrels of crude oil per day in October 2018, should maintain the daily crude oil output at 587 thousand barrels by reducing 131 thousand barrel in August-December of the current year. Thus, in December, Azerbaijan fulfilled its commitment under OPEC plus, with an average daily production of 587 thousand barrels of crude oil.
It should be noted that the second stage of “OPEC plus” agreement dated 12 April 2020, which provides for a total reduction of 7.7 million barrels in the daily crude oil output covers 1 August – 31 December. According to the 12th Ministerial Meeting of OPEC plus, it was decided to cut daily crude oil production by 7.2 million barrels by OPEC plus countries and 123 thousand barrels by Azerbaijan for January 2021. Thus, in January 2021, the proposed daily oil production for Azerbaijan is identified at the level of 595,000 barrels.
At the 13th Ministerial Meeting of the OPEC plus countries on 5 January, it was decided to continue the existing quotas on daily crude oil production in February-March. According to the new agreement, the daily crude oil production of OPEC plus countries will be 7 million and 125 thousand barrels in February and 7 million and 50 thousand barrels in March. Azerbaijan's commitment of 123 thousand barrels in January this year will remain unchanged in February-March So, in January, February and March Azerbaijan will increase its daily crude oil production by 8,000 barrels in comparison with December 2020 and keep production at the level of 595,000 barrels.