Azərbaycan-Böyük Britaniya Hökumətlərarası Komissiyanın 4-cü iclası keçirilib
Bakıda Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 4-cü iclası keçirilib.
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və Böyük Britaniyanın Dövlət Katibinin Parlament nümayəndəsi, ixracat naziri Qraham Styuartın həmsədrliyi ilə keçirilən iclasda hər iki ölkənin müvafiq qurumlarının nümayəndələri onlayn formatda iştirak ediblər.
İclasda Hökumətlərarası Komissiyanın 3-cü iclasından sonrakı dövrdə görülmüş işlər nəzərdən keçirilib, Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında energetika, bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, rabitə, ətraf mühit, təhsil, səhiyyə, turizm, mədəniyyət və digər sahələrdə mövcud əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib.
İki ölkə arasında siyasi sahədə olduğu kimi, iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının da uğurla inkişaf etdiyi qeyd edilib. Çoxşaxəli iqtisadi münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər, imzalanan sənədlər və reallaşdırılan layihələrin mühüm rol oynadığı bildirilib. Bu aspektdə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2018-ci ilin aprel ayında Birləşmiş Krallığa, eyni zamanda, Böyük Britaniyanın yüksək səviyyəli hökumət nümayəndələrinin ölkəmizə səfərlərinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Bildirilib ki, 2019-cu ildə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 34% artaraq, 704,6 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Ötən il isə bu göstərici, pandemiyanın mənfi təsirləri ilə əlaqədar 35% azalsa da, cari ildə artım müşahidə olunur. Xüsusilə də bu ilin birinci rübündə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ticarət dövriyyəsinin həcmi 2.5 dəfə artaraq, 162.2 milyon ABŞ dolları olub.
Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri, energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycanla Birləşmiş Krallıq arasında neft-qaz sahəsində 30 illik uğurlu əməkdaşlığın qlobal enerji sektorunun çağırışlarına uyğun yeni inkişaf mərhələsinə daxil olduğunu deyib: “Birləşmiş Krallığın Azərbaycan iqtisadiyyatına indiyədək yatırdığı 30.6 milyard ABŞ dolları həcmində investisiyanın 28,8 milyardı enerji sektorunun payına düşür. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” Milli Prioritetinin növbəti onillikdə reallaşdırılması, bərpa olunan enerji və yaşıl texnologiyaların inkişafını təşviq edən strateji qərarı və irəli sürdüyü vəzifələrin həlli ölkələrimiz arasında enerji əməkdaşlığının şaxələnməsi üçün yeni imkanlar açır. İnteqrasiya edilmiş enerji və nəqliyyat sistemlərinin karbonsuzlaşdırılması, bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi, liberal enerji bazarına keçid və elektrik şəbəkələri üzrə əməkdaşlığımız nəinki iki ölkə arasındakı münasibətlərə, həm də enerji keçidi prosesinə öz töhfəsini verəcəkdir.”
Böyük Britaniyanın Dövlət Katibinin Parlament nümayəndəsi, ixracat naziri Qraham Styuart isə Azərbaycanla Böyük Britaniya arasında mövcud əlaqələrin yeni istiqamətlər üzrə inkişafına ölkəsinin dəstəyini ifadə edib: “Böyük Britaniya dənizdə külək enerjisi, intellektual enerji sistemləri, dayanıqlı tikinti, kənd təsərrüfatından yaşıl maliyyəyə və elektromobillərin istehsalına qədər ekoloji cəhətdən daha təmiz texnologiyaların tətbiqi ilə bağlı qlobal prosesi təşviq edəcək maksimum imkanlara və təcrübəyə malikdir. Ümid edirəm ki, hökumətin enerji bazarının liberallaşdırılması və islahatlarla bağlı səyləri Azərbaycanı investorlar üçün daha da cəlbedici ölkəyə çevirəcək. Gələcəkdə Britaniyanın daha çox şirkəti infrastrukturun təkmilləşdirilməsi ilə bağlı layihələrə dəstək verə və Azərbaycanın böyük iqtisadi potensialının üzə çıxarılmasında mühüm tərəfdaş ola bilər.”
İclasda hər iki ölkənin enerji sektorunun inkişafı, investisiya mühiti, kiçik və orta biznes üçün imkanlar, təhsil sahəsində ehtiyaclara əsaslanan gələcək planlaşdırma, ikitərəfli təhsil imkanlarının qiymətləndirilməsi, ağıllı şəhərlər, süni intellektin tətbiqi, rəqəmsal transformasiya sahələrində Azərbaycanın planlarına ümumi baxış və Böyük Britaniyanın bu sahədə təcrübəsi, rəqəmsal səhiyyə, maliyyə sektorunda islahatlar, həmçinin yaradıcı iqtisadiyyat və yaradıcı təhsil üzrə əməkdaşlıq kimi bir çox məsələlərə dair müzakirələr aparılıb və qarşılıqlı təqdimatlar dinlənilib.
Tədbir çərçivəsində “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Beynəlxalq Ticarət Nazirliyi arasında təmiz enerjiyə keçid sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu” imzalanıb. Sənəd iki ölkə arasında enerji məsələlərində əməkdaşlığı gücləndirmək və iqlim dəyişikliyi probleminin həlli imkanlarını araşdırmağı nəzərdə tutur. Memorandum çərçivəsində bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi, aşağı karbonlu texnologiyalar, liberal enerji bazarına keçid və elektrik şəbəkələri sahələrində əməkdaşlıq ediləcək, məlumat və təcrübə mübadiləsi aparılacaq.
Eyni zamanda, tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi” ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Rəqəmsal Hökumət Xidməti arasında rəqəmsal hökumət sahəsində Niyyət Protokolu da imzalanıb.
Sonda Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 4-cü iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb. Hökumətlərarası Komissiyanın 5-ci iclasının isə 2022-ci ildə London şəhərində keçirilməsi barədə razılıq əldə olunub.

The 4th session of Azerbaijan - UK Intergovernmental Commission was held
The fourth session of the Joint Intergovernmental Commission between the government of the Republic of Azerbaijan and the government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland on economic cooperation was held in Baku.
Representatives of the relevant agencies from both countries participated at the online meeting chaired by Minister of Energy Parviz Shahbazov and Parliamentary representative Under Secretary of State and Minister for Exports Graham Stuart.
Work done since the third session of the Intergovernmental Commission were reviewed, existing cooperation and opportunities for devoloping the relations between Azerbaijan and the UK in the fields of energy, renewable energy and energy efficiency, economy, agriculture, transport, communications, environment, education, health, tourism, culture and other fields were discussed at the meeting.
It was noted that economic and trade cooperation between the two countries is developing successfully, as in the political sphere. It was noted that high-level mutual visits, signed documents and projects played an crucial role in the development of multilateral economic relations. In this context, the importance of visits of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to the United Kingdom in April 2018, as well as high-level government representatives of Great Britain to Azerbaijan was emphasized. It was noted that the trade turnover between the two countries increased by 34% in 2019 and amounted to 704.6 million USD. This indicator decreased by 35% due to the negative effects of the pandemic last year, but this year there is an increase in this indicator. In particular, in the first quarter of this year, the trade turnover increased by 2.5 times compared to the same period last year and amounted to 162.2 million USD.
Co-chair of the Intergovernmental Commission, Minister of Energy Parviz Shahbazov said that 30 years of successful cooperation between Azerbaijan and the United Kingdom in the oil and gas sector entered a new stage of development in line with the challenges of the global energy sector: “Energy sector accounts for 28.8 billion USD out of 30.6 billion USD of the United Kingdom's investments to Azerbaijan`s economy. The strategic decision encouraging the development of renewable energy and green technologies and the resolution of tasks assigned by the President, the realization of the national priority of the “Clean environment and Green Growth country” approved by the relevant Order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev in the next decade open new opportunities for diversification of energy cooperation. Decarbonization of integrated energy and transport systems, renewable energy, energy efficiency, transition to the liberal energy market and our cooperation on electricity networks will contribute not only to the relations between the two countries, but also to the energy transition process.”
Parliamentary representative Under Secretary of State and Minister for Exports Graham Stuart expressed his country's support for the development of existing relations between Azerbaijan and UK in new directions: “The UK has the world class capabilities and expertise required to help lead the charge towards a cleaner, greener global recovery - from offshore wind to smart energy systems, sustainable construction to precision agriculture and from green finance to electric vehicle manufacturing. Hopefully, this, coupled with the government’s ambition to liberalise its energy market, reform enterprises will make Azerbaijan an even more attractive place to invest and do business. Going forward, I hope even more UK firms can support the process of rebuilding infrastructure across your beautiful nation and become an even more crucial partner in helping to unleash even more of Azerbaijan’s huge economic potential.”
At the meeting, discussions were held on the development of the energy sector, investment climate, opportunities for SMEs, needs-based future planning in education, assessment of bilateral educational activities of the both countries, overview of Azerbaijan’s plans in smart cities/ application of artificial intelligence/ digital transformation of Azerbaijan and UK experience in this field, digital healthcare, reforms in the financial sector, as well as creative economy and creative education, and presentations were made.
Within the framework of the event, “Memorandum of Understanding on Clean Energy Transition” was signed between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of International Trade of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. The document aims to strengthen cooperation between the two countries on energy issues and explore opportunities for solving the climate change problem. Within the Memorandum, cooperation in the fields of renewable energy, energy efficiency, low-carbon technologies, transition to the liberal energy market and electricity networks will be held, and the sides exhanged information and experience.
At the same time, the e-Government Development Center under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Government Digital Service of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland signed the Protocol of Intent in the field of digital government at the event.
The protocol on the outcomes of the fourth session of the Joint Intergovernmental Commission between the government of the Republic of Azerbaijan and the government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland on economic cooperation was signed. It was agreed to hold the fifth session of the Intergovernmental Commission in London in 2022.