2021-ci ilin aprel ayında ölkə üzrə gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 698 min barrel olub. Bunun 594 min barrelini xam neft, 104 min barrelini isə kondensat təşkil edib.
Xatırladaq ki, “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 13-cü və 14-cü iclaslarında gündəlik xam neft hasilatı üzrə mövcud kvotaların fevral, mart və aprel aylarında davam etdirilməsi ilə bağlı qəbul edilmiş qərarlara əsasən, Azərbaycanın qeyd edilmiş dövr üzrə öhdəliyinin yanvar ayında olduğu kimi 123 min barrel həcmində qalacağı, gündəlik xam neft hasilatının isə 595 min barrel səviyyəsində saxlanılacağı nəzərdə tutulub.
“OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 15-ci və 16-cı iclaslarında qəbul edilmiş razılaşmalar çərçivəsində Azərbaycanın növbəti üç ay üzrə hasilat kvotaları müəyyənləşib. Azərbaycanın yeni hasilat öhdəlikləri mayda 115 min barrel, iyunda 108 min barrel, iyulda isə 98 min barrel təşkil edəcək. Ölkədə gündəlik xam neft istehsalı müvafiq olaraq mayda 603 min barrel, iyunda 610 min barrel və iyulda 620 min barrel həcmində saxlanılacaq. Gündəlik xam neft istehsalı mayda 8 min barrel, iyunda 7 min barrel, iyulda isə 10 min barrel artırılacaq.

In April 2021, daily oil production (including condensate) in Azerbaijan amounted to 698 thousand barrels, Including 594 thousand barrels’ crude oil and 104 thousand barrels’ condensate.
It should be noted that at the 13th and 14th Ministerial Meeting of the OPEC plus countries, it was decided to continue the existing quotas on daily crude oil production in February, March, April. According to the decisions, Azerbaijan's commitment of 123 thousand barrels in January this year will remain unchanged during this period. The daily crude oil production will be kept at the level of 595 thousand barrels.
According to the agreements made at the 15th and 16th Ministerial Meeting of the OPEC plus countries, production quotas for Azerbaijan for next 3 months were determined . The new production commitments of Azerbaijan will make up as 115 thousand barrels for May, 108 thousand barrels for June and 98 thousand barrels for July. Throughout the country, the crude oil production will be maintained at 603 thousand barrels in May, 610 thousand barrels in June and 620 thousand barrels in July respectively. The daily crude oil production will be increased by 8 thousand barrels in May, 7 thousand barrels in June and 10 thousand barrels in July.