Azərbaycan-ABŞ Yaşıl Enerji Forumu keçirilib
Energetika Nazirliyi və AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan-ABŞ Yaşıl Enerji Forumu” keçirilib.
Azərbaycanın energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov və Amerika Birləşmiş Ştatlarının Ticarət Katibinin Qlobal Bazarlar üzrə Köməkçisi Arun Venkataramanın həmsədrliyi ilə keçirilən forumda bir sıra dövlət qurumları və biznes nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə həmsədrlər arasında ikitərəfli görüş baş tutub. Görüşdə iki ölkə arasında energetika sahəsində əlaqələrin genişləndirilməsi, yaşıl enerji üzrə əməkdaşlıq imkanlarının öyrənilməsi və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Forumda açılış nitqi ilə çıxış edən nazir müavini bildirib ki, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin müxtəlif enerji mənbələrinin inkişafı üçün doğru zaman seçimi, uzaqgörən siyasi qərar və qətiyyətli addımlarının ardıcıllığı, bir-birini tamamlaması nəinki özümüzün, eyni zamanda tərəfdaşlarımızın enerji təhlükəsizliyinə töhfə verir və “yaşıl enerji”yə problemsiz keçidə təminat yaradır.
Çıxış zamanı bərpa olunan enerji sahəsində strateji hədəflər, görülən genişmiqyaslı işlər və reallaşdırılan layihələr haqqında məlumat verilib: “8 ay ərzində “Masdar”, “ACWA Power” və “Fortescue Future Industries” şirkəti ilə 25 QVt həcmində “yaşıl enerji” layihələri üzrə əməkdaşlıq sənədlərini imzaladıq. 2040-cı ilədək mərhələli şəkildə istifadəyə verilməsi planlaşdırılan bu istehsal gücləri tələbatımızdan, potensialımız isə yaradılacaq güclərdən dəfələrlə çoxdur. 157 QVt külək enerji potensialı olan Xəzər dənizinin ölkəmizə aid sektoru, azad edilmiş ərazilər və Naxçıvan “yaşıl investisiya” üçün ən cəlbedici məkanlardır”.
Çıxışda, həmçinin Naxçıvanın zəngin günəş enerjisi potensialı, “yaşıl enerji” mərkəzinə çevirilməsi və burada 1500 MVt gücündə xarici investisiya layihələri ilə bağlı planlar haqqında danışılıb. Ümumilikdə ölkə üzrə yaradılacaq yaşıl güclərin əhəmiyyətli bir hissəsinin Türkiyə və Avropa istiqamətində ixrac edilə biləcəyi qeyd edilib.
Arun Venkataraman isə öz çıxışında deyib: “Mühüm əhəmiyyət daşıyan bu forumda ABŞ şirkətləri Azərbaycanda “yaşıl enerji” sahəsinə maraqları barədə birbaşa danışacaqlar. ABŞ-ın ticarət departamenti, habelə özəl sektoru Azərbaycana bərpa olunan enerji sahəsində müəyyən etdiyi hədəfləri əldə etməsi üçün dəstək verməyə hazırdır”.
ABŞ-ın emissiya səviyəsi yüksək olan sektorlarda karbon tullantılarının aşağı salınmasına dair öhdəliyinə sadiq olması barədə danışan Ticarət Katibinin köməkçisi bildirib: “Prezident Bayden iqlim dəyişikliyinin qarşısının alınması məqsədilə Birləşmiş Ştatlarda ətraf mühitə atılan tullantıların səviyyəsini 2050-ci il üçün sıfıra çatdırmaq öhdəliyini götürüb. Cari Administrasiya iqlim dəyişikliyi problemi ilə mübarizə üçün bütün hökümət qurumları arasında əlaqələndirilmiş yanaşma tətbiq edir”.
Sonra ölkəmizdə elektrik enerjisi istehsalında mövcud vəziyyət, elektroenergetika sahəsində qonşu ölkələrlə münasibətlər, həmçinin bərpa olunan enerji potensialı, müvafiq sahədə qanunvericilik bazası, investisiya mühiti, bu sahədə görülən işlər və cari layihələrə dair təqdimatlar nümayiş etdirilib, “yaşıl hidrogen” layihələri və “təmiz enerji” texnologiyalarının enerji balansına inteqrasiyası planları ətrafında müzakirələr aparılıb.
Yaşıl Enerji Forumu Azərbaycan və ABŞ şirkətləri arasında təşkil olunan biznes görüşlərlə davam edib.

The Azerbaijan-US Green Energy Forum was organized by the Ministry of Energy and AZPROMO.
The forum, co-chaired by Deputy Minister of Energy of Azerbaijan Elnur Soltanov and Assistant Secretary of Commerce for Global Markets of the United States of America Arun Venkataraman, was attended by a number of government agencies and business representatives.
First, a bilateral meeting was held between the co-chairs. At the meeting, the sides exchanged views on expanding relations between the two countries in the field of energy, studying the possibilities of cooperation on green energy and other issues of mutual interest.
Making the opening speech at the forum, Deputy Minister stated that the choice of the right time for the development of various energy sources, the succession of far-sighted political decisions, and the decisive steps of the President of Azerbaijan, their complementarity contributed to the energy security not only of ourselves but also of our partners and ensure the smooth transition to green energy.
During the speech, information was given about strategic goals, large-scale works in the field of renewable energy, and implemented projects: "Over the last 8 months, we have signed cooperation documents with "Masdar", "ACWA Power" and "Fortescue Future Industries" on 25 GW of "green energy" projects. These production capacities, which are planned to be put into use gradually by 2040, are way more than our demand, and our potential is also way more than the mentioned capacities to be created. The Azerbaijani sector of the Caspian Sea with a potential of 157 GW of wind energy, the liberated areas, and Nakhchivan are the most attractive places for "green investment" in our country".
During his speech, he also talked about Nakhchivan's rich solar energy potential, its transformation into a green energy center, and plans for foreign investment projects with a capacity of 1,500 MW. In general, it was noted that a significant part of the green powers to be developed in the country can be exported to Türkiye and Europe.
Assistant Secretary Venkataraman delivered remarks at the Green Energy Forum and said: “This forum is important so you can hear directly from U.S. companies interested in green opportunities in Azerbaijan. The Department of Commerce and the U.S. private sector are committed to helping Azerbaijan achieve its clean energy goals.”
While noting U.S. commitment towards working with Azerbaijan on green energy sector as well as decarbonization in emissions-intensive sectors, Assistant Secretary Venkataraman stated: “President Biden has committed to take ambitious action to tackle climate change and set the United States on the path to achieve net-zero emissions by 2050. This Administration has launched a coordinated whole-of-government approach to address climate change.”
Afterward, presentations on the current situation in the production of electricity in our country, relations with neighboring countries in the field of electric power, as well as renewable energy potential, the legislative framework in the relevant field, investment climate, work done in this field and current projects were demonstrated, discussions were held on green hydrogen projects and clean energy technologies integration plans into the energy balance.
The Green Energy Forum continued with business meetings organized between Azerbaijani and US companies.