Azərbaycan 2023-2024-cü illər üçün IRENA Şurasına üzv seçilib
Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin (IRENA) Assambleyasının 13-cü Sessiyasında qəbul edilmiş qərara əsasən, Azərbaycan 2023-2024-cü illər üzrə IRENA Şurasına üzv seçilib.
Qurumun Nizamnaməsinə əsasən, Şuranın tərkibi 4 regional qrup üzrə 21 üzvdən ibarət olmaqla formalaşdırılır. Azərbaycanın da yer aldığı qrupa ümumilikdə 52 ölkə daxildir və yalnız 7 ölkə - Azərbaycan, Almaniya, İtaliya, Portuqaliya, İspaniya, ABŞ və Kanada Şuraya üzv seçilib.
Qeyd edək ki, IRENA Şurası qurumun fəaliyyətinin təşkili üzrə bir sıra səlahiyyətlərə malikdir və Assambleya tərəfindən ona həvalə edilmiş funksiyaları həyata keçirir.

Azerbaijan was elected a member of the IRENA Council for 2023-2024
According to the decision adopted at the 13th Session of the Assembly of the International Renewable Energy Agency (IRENA), Azerbaijan was elected a member of the Irena Council for 2023-2024.
According to the Charter of the organization, the composition of the council is formed by 4 regional groups consisting of 21 members. The group, which includes Azerbaijan, includes a total of 52 countries, and only 7 countries - Azerbaijan, Germany, Italy, Portugal, Spain, the United States and Canada - have been elected members of the Council.
It should be noted that the IRENA Council has a number of powers to organize the activities of the organization and performs the functions assigned to it by the Assembly.