Avropa Parlamentinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ölkəmizdə səfərdə olan Avropa Parlamentinin Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədri, Parlamentin üzvü Devid MakAlisterin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə Avropa İttifaqı ilə enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun təbii qaz təchizatı, bərpa olunan enerji, yaşıl hidrogen, enerji effektivliyi, ətraf mühitin mühafizəsi və s. kimi istiqamətlərdə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün əhəmiyyəti vurğulanıb.
Azərbaycanın karbohidrogen resursları, Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi planları, ölkəmizin bərpa olunan enerji potensialı, özəl investisiyaların cəlbi ilə bu təbii resurslardan enerji keçidi prosesində səmərəli istifadə və “yaşıl enerji” ixracı, enerji effektivliyi, iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə istiqamətində hədəflər, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda Yaşıl Enerji Zonasının yaradılması istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verilib və parlament nümayəndələrini maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Meeting with representatives of the European Parliament
Minister of Energy Parviz Shahbazov met with the delegation led by David McAllister, the Chair of the Committee on Foreign Affairs of the European Parliament, Member of Parliament who is on a visit to Azerbaijan.
During the meeting, the importance of the Memorandum of Understanding on strategic partnership with the European Union in the field of energy for the further development of cooperation in areas such as natural gas supply, renewable energy, green hydrogen, energy efficiency, environmental protection, etc. was emphasized.
The information was provided on Azerbaijan's hydrocarbon resources, plans to expand the Southern Gas Corridor, the country's renewable energy potential, the efficient use of these natural resources in the process of energy transition with the attraction of private investments, green energy export, energy efficiency, targets to fight against climate change, projects implemented in the direction of creating a Green Energy Zone in Karabakh and East Zangazur and the parliament representatives` questions have been answered.