Avropa İttifaqının “Şərq Tərəfdaşlığı” təşəbbüsü çərçivəsində keçirilən onlayn videokonfransda Ermənistan nümayəndəsinin provokasiyasına cavab verilib
Oktyabrın 29-da Avropa İttifaqının “Şərq Tərəfdaşlığı” təşəbbüsü çərçivəsində onlayn videokonfrans formatında 5-ci Enerji Paneli keçirilib. Tədbirdə gündəlik üzrə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrindən 2020-ci ildən sonrakı dövr üçün enerji əməkdaşlığı prioritetləri ilə bağlı gözləntilər, bərpa olunan enerji və mayeləşdirilmiş təbii qaz sahələrinin inkişaf etdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
İclasda Ermənistan təmsilçisi tədbirin gündəliyindən kənara çıxaraq və provokasiya xarakterli çıxış edərək, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında yalan və riyakar bəyanatlar səsləndirib, tədbir iştirakçılarını aldatmağa, Ermənistanın işğalçı siyasətinə haqq qazandırmağa və bu ölkəni zərərçəkən qismində qələmə verməyə cəhd göstərib.
Panelin moderatoru, Avropa Komissiyası Enerji Baş Direktorluğunun "Beynəlxalq əlaqələr və genişlənmə" şöbəsinin müdiri xanım Anne-Charlotte Bournoville xəbərdarlıq edərək, tədbirin məqsədinin enerji üzrə ekspertləri bir araya gətirərək, gündəlikdə nəzərdə tutulan məsələlərin müzakirəsi ilə bağlı olduğunu bildirib və münaqişələrin müzakirəsi üçün platforma olmadığını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanı tədbirdə təmsil edən Energetika Nazirliyinin şöbə müdiri əvəzi Otel Hüseynov tədbirin gündəliyinə uyğun olaraq, çıxışına başlamazdan əvvəl Ermənistan tərəfinin yalan məlumatlar yaymaq cəhdlərinə qəti etirazını bildirərək təşkilatçıları bu tip provokasiya cəhdlərinə rəvac verməməyə çağırıb. O, həmçinin tədbir iştirakçılarına cari ilin 27 sentyabr tarixindən başlayaraq Azərbaycanın mülki yaşayış məntəqələrinin, sosial-mədəni və infrastruktur obyektlərinin, o cümlədən strateji əhəmiyyətli enerji infrastrukturunun işğalçı Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən intensiv atəşə tutulması barədə məlumat verib. Döyüş əməliyyatlarından uzaqda yerləşən şəhər və kəndlərin ballistik raketlərlə, qadağan olunmuş silahlarla atəşə tutulması nəticəsində mülki əhali, o cümlədən azyaşlı uşaqlar arasında çoxsaylı ölən və yaralananların olduğunu, eyni zamanda Azərbaycanın enerji infrastrukturunun da hədəfə alındığını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Otel Hüseynov, həmçinin tədbir təşkilatçılarına və iştirakçılarına Ermənistan tərəfinin bu cür provokasiya xarakterli çıxışlarının tədbirin gedişatına və gündəlikdəki məsələlərin müzakirəsinə mane olduğunu bildirib.

The provocation of the Armenian representative was responded within the framework of the EU Eastern Partnership initiative in the video conference format
At the event held on October 29, the Eastern Partnership countries` expectations on energy cooperation priorities for the period after 2020, issues related to the development of renewable energy and liquefied natural gas fields were discussed.
At the meeting, going beyond the event agenda and giving a provocative speech, the Armenian representative made false and dishonest statements about the Armenian-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, tried to deceive the participants, justify the aggressive policy of Armenia and introduce this country as a victim.
The moderator of the panel, Ms. Anne-Charlotte Bournoville of the Department of international Relations and Enlargement of the Directorate General for Energy of the European Commission, warned that the purpose of the event is to bring together energy experts, to discuss the issues envisaged in the agenda, and noted that there is no platform for discussion of conflicts.
Acting Head of the Department of the Ministry of Energy of Azerbaijan, Otel Huseynov strongly protested against the attempts of the Armenian side to spread false information before the start of his speech in accordance with the agenda of the event and called the organizers to ignore such provocations. He also informed the participants of the event about the intensive shooting of the civilian settlements, socio-cultural and infrastructure facilities of Azerbaijan, including the strategically important energy infrastructure by the occupying Armenian armed forces starting from September 27 this year. He brought to the attention of the participants of the event that as a result of the shooting cities and villages far from front line with ballistic missiles, prohibited weapons, there were numerous casualties and injuries among the civilians, including underage children, as well as the energy infrastructure of Azerbaijan.
Otel Huseynov also told the organizers and participants that such provocative speeches of the Armenian side hampered the course of the event and the discussion of the agenda.