Avqust ayında Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi tərəfindən 11 tikinti obyektinin elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib
2020-ci ilin avqust ayında Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi tərəfindən elektrik enerjisi təchizatı sahəsində yeni, yaxud yenidən qurulan, həmçinin, enerji təchizat sxemini dəyişən 11 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib, eyni zamanda, elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi üçün 20 tikinti obyektinin elektrik qurğusunun layihə sənədləri ekspertiza olunaraq razılaşdırılıb, aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən 4 tikinti obyektinin elektrik qurğusunun layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub.
34 təbii qaz istehlakçısının təqdim etdiyi razılaşdırılmış layihəyə uyğun olaraq tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. 261 tikinti obyektinin qaz təchizatı üçün hazırlanmış layihə sənədləri ekspertiza olunaraq razılaşdırılıb. Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən 8 tikinti obyektinin qaz qurğusunun layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub.
Hesabat dövrü ərzində “Qazdan istifadə Qaydaları”nın tələbləri pozulmaqla texniki sənədləşdirmə aparılmadan qazpaylayıcı şəbəkəyə 1 qeyri-qanuni qoşulma faktı aşkar edilib, bununla bağlı qazpaylayıcısına müvafiq göstəriş verilib.
İnzibatı Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin filialları tərəfindən ay ərzində ümumilikdə 18 inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilib.
“Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 2 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib, cərəyan transformatorlarının sxemləri və əmsalları yoxlanılaraq möhürlənib, sayğacların kompüterlə oxunması həyata keçirilib.
Bu dövr ərzində istehlakçıların müraciəti əsasında 6 müəssisədə 23 nəfər olmaqla, elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin və təhlükəsizlik texnikası üzrə mühəndislərin əməyin mühafizəsi, texniki istismar və texniki təhlükəsizlik qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə Agentlik tərəfindən ödənişsiz olaraq təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

In August 2020, commissioning acts were provided to the external electrical installations of 11 new or reconstructed construction facilities, including the ones that modified its power supply scheme by the Energy Regulatory Agency. Project documents of 20 electrical installations on the power supply to various construction facilities were expertised and agreed, and 4 project documents were rejected due to the shortcomings found.
In accordance with the agreed 34 projects presented by natural gas consumers, the operation of the completed industrial gas facilities was allowed. 261 project documents prepared for gas supply of construction facilities were expertised and agreed. Project documents of 8 construction facilities were rejected due to the shortcomings found.
During the reporting period, it was found out that a gas installation was connected to gas distribution networks with violation of the requirements of the “Rules on the Use of Gas” and relevant instructions were given to gas distributor.
18 protocols under the relevant articles of the Code of the Azerbaijan Republic on Administrative Violations were prepared by the offices of Energy Regulatory Agency.
The technical condition of 2 electric meters was checked, the schemes and modules of current transformers were checked and sealed, the automatic meter was performed with the participation of the representatives of “Azerenergy” OJSC, “Azerishig” OJSC.
During this period, on the basis of consumers' appeals, 23 electro technical staff and safety engineers in 6 enterprises have been checked for knowledge of labor safety, technical operation and fire safety, and as a result of the inspection the agency provided suggestions for free and provided methodological assistance to relevant persons to improve knowlllledge.