Astana Beynəlxalq Forumu çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov Qazaxıstan Baş nazirinin müavini - ticarət və inteqrasiya naziri, Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Serik Jumanqarin ilə görüşüb.
Bu ilin aprel ayında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Qazaxıstana səfəri və imzalanmış sənədlərin ikitərəfli münasibətlərin kompleks şəkildə inkişafı və çoxşaxəli tərəfdaşlıq əlaqələrinin möhkəmlənməsi üçün geniş imkanlar yaratdığı qeyd olunub. İki ölkə arasında ticarət dövriyyəsində hazırda müşahidə olunan artım dinamikası ticari-iqtisadi əlaqələrin inkişaf göstəricisi kimi dəyərləndirilib.
Söhbət zamanı ixrac-idxal potensialından geniş istifadə, nəqliyyat-logistika imkanlarının artırılması, kənd təsərrüfatı sahələrində əməkdaşlıq, həmçinin birgə investisiya perspektivləri ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib. Qazaxıstan neftinin Azərbaycan ərazisindən ixracı ilə əlaqədar imkanlar nəzərdən keçirilib. Bildirilib ki, Qazaxıstan neftinin Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri ilə nəqli enerji təchizatının diversifikasiyasını təmin edir. 2023-cü ilin aprelindən ilin sonuna kimi BTC boru kəməri ilə təxminən 1,125 milyon ton Qazaxıstanın neftinin nəqli planlaşdırılır.
Görüşdə əməkdaşlıq prioritetləri üzrə qarşılıqlı fəaliyyətdən irəli gələn məsələlərin birgə dəyərləndirilməsi və növbəti addımların müəyyənləşdirilməsi məqsədilə Hökumətlərarası Komissiya çərçivəsində bu ilin sentyabr-oktyabr aylarında onlayn formatda görüşün keçirilməsi razılaşdırılıb.

Azerbaijan-Kazakhstan bilateral cooperation was discussed in Astana
Within the Astana International Forum, Energy Minister Parviz Shahbazov met with Serik Zhumangarin, Deputy Prime Minister of Kazakhstan - Minister of Trade and Integration, co-chair of the Joint Intergovernmental Commission.
It was noted that the visit of the President of the Republic of Azerbaijan to Kazakhstan in April this year and the signed documents created great opportunities for the comprehensive development of bilateral relations and strengthening of multifaceted partnerships. The current growth dynamics in trade turnover between the two countries was assessed as an indicator of the development of trade and economic relations.
During the conversation, issues related to the wide use of export-Import potential, increasing transport and logistics opportunities, cooperation in the fields of agriculture, as well as the joint investment prospects were discussed. Opportunities related to the export of Kazakh oil from the territory of Azerbaijan were considered. It was noted that, transportation of Kazakh oil through the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline provides diversification of energy supplies. From April 2023 to the end of the year, it is planned to transport about 1.125 million tons of Kazakh oil through the BTC.
At the meeting, it was agreed to hold an online meeting within the Intergovernmental Commission in September-October of this year in order to jointly evaluate the issues arising from mutual activity on cooperation priorities and to determine the next steps.