Energetika Nazirliyində energetika naziri Pərviz Şahbazovla Asiya İnkişaf Bankının icraçı direktoru Toni Makdonald arasında görüş keçirilib. Energetika sektorunda aparılan islahatlar, həyata keçirilən layihələrdən danışan energetika naziri   bu prosesdə beynəlxalq maliyyə qurumları, o cümlədən AİB-in dəstəyinin vacibliyini qeyd edib. Bildirilib ki, generasiya gücləri və ötürücü sistemin optimallaşdırılması və bərpa proqramları hazırlanıb və bu çərçivədə həyata keçirilən tədbirlər ölkənin elektroenergetika sisteminin dayanıqlığını daha da möhkəmləndirəcək. Bərpa olunan enerji mənblərindən istifadənin genişləndirilməsi ilə bağlı hədəflər və layihələr isə  ekeoloji baxımdan təmiz enerjinin istehsalını təmin etməklə bərabər, enerji resurslarının istehlakında şaxələnməyə kömək edəcək. AİB ilə uzunmüddətli və səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri isə bu  mərhələdə də görülən işlərə töhfə verəcək.
İcraçı direktoru Toni Makdonald isə  enerji sektorunda əməkdaşlığın inkişafına dəstəyin davam etdirilməsində AİB-in maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb. O, hazırda icra edilən “Üzən günəş panelləri sisteminin inkişafına dair biliklərin mübadiləsi və texniki yardım dəstəyi” adlı pilot layihə və “Azərbaycanın energetika sektorunun maliyyə bərpa planı” texniki yardım layihəsinin ikinci fazası üzrə görülən işləri əməkdaşlıq üçün yeni imkanalr kimi dəyərləndirib.
Görüşdə həmçinin bərpa olunan enerji sahəsinə investorların cəlbi, enerji səmərəliliyi, “Tənzimləyici haqqında” qanun layihəsi və  digər qanunvericilik aktlarının hazırlanması kimi məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

The Executive Director of the Asian Development Bank visited the Ministry of Energy
The Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Tony MacDonald, the Executive Director of Asian Development Bank. Speaking about the reforms and projects in the energy sector, the Minister of Energy underlined the importance of international financial institutions, including ADB in this process. It was also stated that the optimization of generation powers and transmission system and recovery programs have been developed, and the actions taken in this direction would further strengthen the sustainability of country's power supply system. Targets and projects aimed at expanding renewable energy sources will provide eco-friendly clean energy production, while also helping diversify energy consumption. Long-term and efficient cooperation with ADB will contribute to the actions undertaken at this stage.
Tony McDonald, the Executive Director noted that ADB has been interested in further support of the development of cooperation in the energy sector. He also praised the actions taken under the pilot project "Technical Support and Knowledge Sharing for the Development of a Floating Solar Panel System" and under the second phase of technical assistance project "Power Sector Financial Recovery Plan in Azerbaijan" as a new opportunity for cooperation.
Further discussions were held on issues such as attracting investors to renewable energy, energy efficiency, draft law “on Regulator” and other legislative acts.