Elektrik enerjisinə dair operativ məlumatlara əsasən, 2021-ci ilin aprel ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 99,4 mln. kVt·st artaraq 2022,9 mln. kVt·st olub. Ay ərzində elektrik enerjisinin ixracı 47,5 mln. kVt·st, idxalı isə 15,0 mln. kVt·st təşkil edib.
2021-ci ilin yanvar-aprel aylarında isə respublikada elektrik enerjisinin istehsalı 8947,8 mln. kVt·st olub. Hesabat dövründə ötən ilin 4 ayına nisbətən elektrik enerjisinin istehsalı İES-lərdə 46,5 mln. kVt·st azalaraq 8388,7 mln. kVt·st, SES-lərdə 98,6 mln. kVt·st artaraq 440,4 mln. kVt·st, digər mənbələr (KES, GES və BMTYZ) üzrə isə 1,0 mln. kVt·st azalaraq 118,7 mln. kVt·st olub. Bu dövrdə külək elektrik stansiyalarında 31,12 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 14,2 mln. kVt·st, bərk məişət tullantılarının yandırılması zavodunda 73,42 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
4 ay ərzində elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 8050,5 mln. kVt·st (İES-lərdə 7655,7 mln. kVt·st, SES-lərdə 394,8 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 115,9 mln. kVt·st (İES-lərdə 62,7 mln. kVt·st, SES-lərdə 40,2 mln. kVt·st, GES-də 13,0 mln. kVt·st), müstəqil elektrik stansiyaları üzrə 758,9 mln. kVt·st, “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında isə 22,5 mln. kVt·st təşkil edib.
Hesabat dövründə elektrik enerjisinin idxalı 47,2 mln. kVt·st olub. İrandan 10,8 mln. kVt·st, Rusiyadan 32,0 mln. kVt·st, Gürcüstandan isə 4,4 mln. kVt·st elektrik enerjisi idxal edilib.
Cari ilin 4 ayı ərzində elektrik enerjisinin ixracı 554,5 mln. kVt·st olmaqla, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 53,8 mln. kVt·st artıb. İrana 10,8 mln. kVt·st, Türkiyəyə 12,7 mln. kVt·st, Rusiyaya 31,2 mln. kVt·st, Gürcüstana isə 499,8 mln. kVt·st elektrik enerjisi ixrac edilib.

Electricity production increased in the republic in April
According to operational data on electricity, electricity production in Azerbaijan increased by 99.4 million kWh reaching to 2022.9 million kWh in April 2021 in comparison with the corresponding period last year. During the month, exports of electricity production amounted to 47.5 million kWh, imports to 15.0 million kWh.
In January-April 2021, electricity production in the republic amounted to 8947.8 million kWh. During the reporting period, electricity generation at TPPs decreased by 46.5 mln kWh reaching to 8388.7 mln kWh, at HPPs increased by 98.6 mln kWh reaching to 440.4 mln kWh, and at other sources (WPP, SPP and Solid household waste plant) decreased by 1.0 mln kWh reaching to 118.7 mln kWh in comparison with corresponding 4 months last year. 31.12 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 14.2 mln kWh at SPPs, and 73.42 mln kWh at the solid household waste incineration plant.
During the four months, electricity generation made up 8050.5 mln kWh on "Azerenergy" OJSC ( 7655.7 mln kWh at TPPs, 394.8 mln kWh at HPPs), 115.9 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (62.7 mln kWh at TPPs, 40.2 mln kWh at HPPs, 13.0 mln kWh at SPP), 758.9 mln kWh on Independent PPs and 22.5 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC.
During the reporting period, electricity imports amounted to 47,2 mln kWh. 10.8 mln kWh was imported from Iran, 32.0 mln kWh from Russia, 4.4 mln kWh electricity from Georgia.
During 4 months of 2021, electricity exports increased by 53.8 mln kWh compared to the same period last year, amounting to 554.5 mln kWh. 10.8 mln kWh electricity was exported to Iran, 12.7 mln kWh to Turkey, 31.2 mln kWh to Russia, 499.8 mln kWh to Georgia.