Almaniyada IRENA ilə yeni imkanlar üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi müzakirə edilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Almaniyada “Berlin Enerji Keçidi Dialoqu” tədbiri çərçivəsində Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin (IRENA) baş direktoru Francesco La Camera ilə görüşüb. Görüşdə energetika naziri bərpa olunan enerji sahəsində ölkəmizdə həyata keçirilən və planlaşdırılan layihələr barədə ətraflı məlumat verib. Təşkilat ilə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi üçün potensial istiqamətlər diqqətə çatdırılıb. Bu xüsusda Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında bərpa olunan enerjidən istifadə ilə bağlı müxtəlif istiqamətlərə investorların təşviqi məsələsi müzakirə edilib. Bildirilib ki, “Yaşıl Enerji Zonası” konsepsiyasına uyğun olaraq işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşayış evlərinin enerji tələbatı məhz bərpa olunan enerji mənbələri hesabına təmin ediləcəkdir. İlk kənddə bütün evlərin üzərində günəş kollektorları, ictimai binaların üzərində 300 kVt-dan çox gücə malik günəş panelləri və ümumi gücü 636 kVt olan 3 ədəd Arximed qurğusunun quraşdırıldığı qeyd edilib. Gələcəkdə bu təcrübənin davam etdirilməsi, tikiləcək fərdi mənzillərdə günəş panellərinin və kollektorlarının quraşdırılması, habelə ərazidəki bərpa olunan enerji mənbələri potensialından istifadə etməklə layihələrin icrası nəzərdə tutulur ki, bu istiqamətlərdə əməkdaşlıq imkanlarının dəyərləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
IRENA-nın baş direktoru Francesco La Camera Azərbaycan ilə təşkilatın əməkdaşlığından məmnunluğunu ifadə edərək, hazırkı imkanların dəyərləndirilməsinə təmsil etdiyi qurumun dəstək verəcəyini bildirib.

The expansion of cooperation with IRENA on new opportunities was discussed in Germany
Energy Minister Parviz Shahbazov met with IRENA`s Director-General Francesco La Camera within the Berlin Energy Transition Dialogue in Germany. At the meeting, the Minister of Energy gave detailed information about the projects implemented and planned in our country in the field of renewable energy. Potential directions for deepening cooperation with the organization were brought to the attention. In this regard, the promoting investors in various directions related to the use of renewable energy in the Karabakh and East Zangazur economic regions was discussed. It was noted that in accordance with the Green Energy Zone concept, the energy demand of residential houses in the liberated territories will be provided at the expense of renewable energy sources. It was noted that solar collectors, solar panels with a capacity of more than 300 kW and 3 Archimed devices with a total capacity of 3 kW were installed on all houses in the first village. It is planned to continue this experiment in the future, to install solar panels and collectors in individual apartments to be built, as well as to implement projects using the potential of renewable energy sources in the area. The importance of evaluating possible cooperation in these areas was stressed .
IRENA`s Director-General Francesco La Camera expressed his satisfaction with the organization's cooperation with Azerbaijan and said that the organization he represents would support to assess the current opportunities.