Ağır sənaye və maşınqayırma müəssisələri üçün enerjidən səmərəli istifadə ilə bağlı metodik vəsait hazırlanıb
Energetika Nazirliyində İqtisadiyyat Nazirliyi, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, “Azərişıq” ASC, eləcə də ağır sənaye və maşınqayırma müəssisələrinin nümayəndələrinin iştirakı ilə “Azərbaycan Respublikasında ağır sənaye və maşınqayırmanın inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin “Enerji istehlakçılarının enerjidən səmərəli istifadəyə yönləndirilməsi” bəndinin icrası ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Tədbirdə müvafiq bənd üzrə ağır sənaye və maşınqayırma müəssisələri üçün enerjidən səmərəli istifadə ilə bağlı Energetika Nazirliyi və “Azərişıq” ASC tərəfindən hazırlanmış metodik vəsaitin təqdimatı keçirilib.
Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev davamlı enerjinin əsas komponentlərindən biri olan enerji səmərəliliyinin sənaye müəssisələrində tətbiqi ətraf mühitə təsirlərin azaldılması ilə yanaşı bu müəssisələrin fəaliyyətində məhsuldarlığa və inkişafa töhfə verəcəyini bildirib. Enerji səmərəliliyi ilə bağlı məsələlərin həllini tapması, zəruri texniki və maliyyə dəstəyinin təmin edilməsi üçün hüquqi bazanın yaradılmasının vacibliyini vurğulayan nazir müavini deyib ki, hazırda “Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” qanun layihəsi baxılmaqdadır. Samir Vəliyev həmçinin İRENA (Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyi), İEA (Beynəlxalq Enerji Agentliyi) kimi beynəlxalq qurumların təhlilləri və qabaqcıl təcrübəyə əsaslanaraq hazırlanmış bu metodiki vəsaitin enerji istehlakçılarının enerjidən səmərəli istifadəyə yönləndirilməsinə müsbət təsir edəcəyini və tövsiyə xarakterli belə materialların 2020-ci ildə də hazırlanacağını diqqətə çatdırılıb.
Sonra “Azərişıq” ASC-nin Tədris Mərkəzinin direktoru Araz Məmmədzadə kitabçada əksini tapmış enerji səmərəliliyi, onun faydaları, enerji səmərəliliyi indeksi, sənaye sektorunda enerji səmərəliliyində öncəlik, enerjiyə olan tələbatın idarəedilməsi, enerji səmərəliyini idarəetmə sistemləri, enerjiyə qənaət tədbirləri, sənaye müəssisələrində səmərəliliyin imkanları ilə bağlı təkliflər və tövsiyələrə dair geniş təqdimatla çıxış edib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin nümayəndəsi Faiq Qasımlı Strateji Yol Xəritəsi çərçivəsində görülən bu işləri yüksək qiymətləndirib və sənaye müəssisələrində enerji səmərəliliyinin təşviq edilməsi istiqamətində atılan addımlardan bəhs edib. Faiq Qasımlı belə tədbirlərdən biri kimi Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2019-cu il 4 iyun tarixli 257 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Paylarının (səhmlərinin) nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslərin fəaliyyətinin səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi” Qaydasını və burada səmərlilik göstəricilərinə görə bonusların nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.
Tədbirdə təqdimatda qeyd olunan istiqamətlər üzrə müzakirələr aparılıb, rəy və təkliflər dinlənilib.

A Guidance Document for the Efficient Use of Energy for Heavy Industry and Machinery Institutions Has Been Prepared
Discussion was held on the implementation of the "Directing of energy consumers to use energy efficiently" of the "Strategic Roadmap for the Development of Heavy Industry and Machinery in the Republic of Azerbaijan" with the participation of Ministry of Economy, the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communication, “Azerishiq” OJSC, as well as representatives of Heavy Industry and Machinery institutions at the Ministry of Energy. At the event, a guidance document , which was prepared by Ministry of Energy and “Azerishiq” OJSC for the Efficient Use of Energy for Heavy Industry and Machinery Institutions, was presented.
Deputy Minister of Energy Samir Valiyev said that the application of energy efficiency, which is one of the key components of sustainable energy, in industrial institutions will contribute not only to productivity and development in the activities of these institutions, but also to reduction of environmental impacts. Highlighting the importance of establishing a legal framework to find solutions to issues related to energy efficiency, to provide the necessary technical and financial support, the Deputy Minister said that currently the draft law "On energy efficiency and energy effectiveness" is under review. Samir Valiyev also noted that this guidance document, which was prepared based on analysis and experience of international bodies such as IRENA (International Renewable Energy Agency), IEA (International Energy Agency), will have a positive impact on the energy consumption of energy consumers. He also said that such materials will be prepared in 2020 as well.
Then, Director of the Education Center of “Azerishiq” OJSC Araz Mammadzadeh made presentation on suggestions and recommendations related to energy efficiency reflected in the book, its benefits, energy efficiency index, priority in energy efficiency in the industrial sector, energy demand management, energy efficiency management systems, energy saving measures, efficiency opportunities in industrial institutions.
Representative of the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communication Faig Gasimli highly appreciated the work done within the Strategic Road Map and spoke about the steps taken to promote energy efficiency in industrial institutions Faig Gasimli underlined "Rules for assessing the proficiency of activities of state-owned legal entities" approved pursuant to Decision No 257 dated 4 June 2019 by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan and that such rules provide for bonuses for the proficiency values as one of such actions.
During the event discussions were held on the mentioned directions, comments and suggestions were heard.