AERA avqust ayı üzrə hesabatını açıqlayıb
Avqust ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Agentliyə bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 662 müraciət daxil olub.
Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 30-u məlumat üçün olmaqla, cəmi 556 müraciət;
Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 4-ü məlumat üçün olmaqla, cəmi 52 müraciət;
İstilik təchizatı ilə bağlı müraciət olmayıb;
13-ü məlumat üçün olmaqla, cəmi 54 müraciət isə digər məsələlərlə bağlı olub.
662 müraciətdən:
270 müraciət Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (8 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib);
3 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub;
342 müraciət hazırda baxılma prosesindədir;
47 məlumat xarakterli müraciətdən 12-si qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 20 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib;
Müxtəlif tikinti obyektlərinin elektrik qurğularının 19 layihə sənədi ekspertizadan keçirilərək razılaşdırılıb;
42 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib;
Qaz təchizatı üçün layihə sənədləri ekspertiza olunmuş və razılaşdırılmış tikinti obyektlərinin sayı 213 olub;
Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən qaz qurğularına aid 4 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
Elektrik enerjisi şəbəkəsinə texniki sənədləşdirmə aparılmadan 3 qeyri-qanuni qoşulma faktı aşkar edilib;
Agentlik tərəfindən 7 inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilib və 8 qərar verilib.
Elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədi ilə 15 texniki yoxlama aparılıb;
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədi ilə 14 texniki yoxlama aparılıb.
Agentliyə müraciət edən 17 müəssisədə elektrik təsərrüfatına cavabdeh 60 şəxsin və təhlükəsizlik texnikası üzrə mühəndisin əməyin mühafizəsi, texniki istismar və texniki təhlükəsizlik qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, biliklərin artırılması üçün təkliflər verilib, metodiki yardım göstərilib.
15 “ASAN xidmət", 2 “ASAN Kommunal” mərkəzi və 2 KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralara sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı 238 müraciət daxil olub. Bütün müraciətlər araşdırılıb və cavablandırılıb.

556- power supply (30 for information);
270 out of 662 appeals were investigated and answered by the Agency (8 appeals have been been sent to the relevant authorities for investigating and taking appropriate measures);
3 appeal was jointly executed in collaboration with the Ministry of Energy;
342 appeals are currently being implemented;
12 out of 47 informative appeals were letters of thanks related to solving of problems raised.
The commissioning acts were provided to the external electrical installations of 20
new or reconstructed construction facilities, including the ones that increased capacity
modified its power supply scheme;
Project documents of 19 electrical installations on the power supply to various construction facilities were expertised and agreed;
In accordance with the agreed 42 projects, the operation of the completed industrial gas facilities was allowed;
213 project documents of construction facilities were expertised and agreed;
It was found out that 3 facilities were connected to electricity networks without technical documentation;
7 protocols on Administrative Violations were prepared by Agency, and 8 decisions on them were made;
15 technical investigations were carried out related to technical operation of electrical facilities, observance of the safety rules and the status of the use of electricity;
14 technical inspections were carried out to investigate the status of observance of the requirements of the efficient use of gas, "Rules on the Use of Gas" and reliable operation of gas equipment, as well as other normative legal acts.
On the basis of consumers' appeals, 60 electro technical staff and safety engineers in 17 enterprises have been checked for knowledge of labor safety, technical operation and safety, and proposals were made to increase knowledge and methodological assistance was provided.
238 appeals were received for connection of enterprises to electricity network through the Technical Councils. All applications were received at Technical Councils in 15 "ASAN service" and 2 "ASAN Kommunal" Centers, 2 SMEs (Small and medium-sized enterprises). All appeals were investigated and answered.