AERA 2021-ci ilin yanvar ayı ərzində vətəndaş müraciətləri, istismara buraxılış aktı və icazələr, layihə razılaşdırılması və Texniki Şuralara dair nəticələri açıqlayıb
Yanvar ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı bilavasitə Agentliyə və Energetika Nazirliyindən 547 müraciət daxil olub.
Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 313 vətəndaş müraciəti daxil olub;
Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 149 müraciət daxil olub;
3 vətəndaş müraciəti istilik təchizatı ilə bağlı olub;
82 müraciət digər məsələləri əhatə edib.
547 müraciətdən
205 müraciət Agentlik tərəfindən araşdırılaraq cavablandırılıb (1 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib);
294 müraciət hazırda baxılma prosesindədir;
36 müraciət məlumat xarakterli olub;
12 müraciət qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 7 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib;
Müxtəlif tikinti obyektlərinin elektrik qurğularının 17 layihə sənədi ekspertizadan keçirilərək razılaşdırılıb;
81 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib;
Qaz təchizatı üçün layihə sənədləri ekspertiza olunmuş və razılaşdırılmış tikinti obyektlərinin sayı 313 olub;
Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən qaz qurğularına aid 6 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
Agentlik tərəfindən 3 inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilib, 2 işə baxılıb və qərar verilib;
BÜDCƏDƏN MALİYYƏLƏŞƏN MÜƏSSISƏLƏRDƏ TEXNİKİ YOXLAMALAR
Elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədi ilə 9 texniki yoxlama aparılıb.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədi ilə 12 texniki yoxlama aparılıb.
Agentliyə müraciət edən 4 müəssisədə elektrik təsərrüfatına cavabdeh 19 şəxsin və təhlükəsizlik texnikası üzrə mühəndisin əməyin mühafizəsi, texniki istismar və texniki təhlükəsizlik qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, biliklərin artırılması üçün təkliflər verilib, metodiki yardım göstərilib.
Sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı Texniki Şuralara 138 müraciət daxil olub. Bu müraciətlərdən hamısı müsbət həll edilib.
Müraciətlərə Bakıda və regonlarda yerləşən 17 “ASAN xidmət" və “ASAN Kommunal” mərkəzində və Xaçmaz KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralarda baxılıb.

AERA announced results on citizen appeals, commissioning act and permits, project coordination and Technical Councils for January 2021
In January, agency received 547 citizen appeals directly and from the Ministry of Energy on electricity, gas supply, heat supply and other fields.
313 appeals related to power supply have been received;
149 appeals related to gas supply have been received;
3 appeals related to heat supply have been received;
82 appeals covered various issues.
205 out of 547 appeals
were investigated and answered by the Agency (1 appeals have been been sent the relevant authorities for investigating and taking appropriate measures);
2 appeals were jointly executed in collaboration with the Ministry of Energy;
294 appeals are currently being implemented;
36 appeals were informative;
12 request were letters of thanks related to solving of problems raised.
Commissioning acts were provided to the external electrical installations of 7 new or reconstructed construction facilities, including the ones that increased capacity and modified its power supply scheme;
Project documents of 17 electrical installations on the power supply to various construction facilities were expertised and agreed;
In accordance with the agreed 81 projects, the operation of the completed industrial gas facilities was allowed.
313 project documents of construction facilities were expertised and agreed.
6 project documents were rejected due to the shortcomings found;
3 protocols on Administrative Violations were prepared by Agency, and 2 cases were reviewed and decisions on them were made;
TECHNICAL INSPECTIONS
9 technical investigations were carried out among consumers, who are financed from the budget, related to technical operation of electrical facilities, observance of the safety rules and the status of the use of electricity;
12 technical inspections were carried out to investigate the status of observance of the requirements of the efficient use of gas, "Rules on the Use of Gas" and reliable operation of gas equipment, as well as other normative legal acts.
On the basis of consumers' appeals, 19 electro technical staff and safety engineers in 4 enterprises has been checked for knowledge of labor safety, technical operation and safety, and proposals were made to increase knowledge and methodological assistance was provided.
138 appeals were received for connection of enterprises to electricity network through the Technical Councils. All these appeals have been positively resolved.
All applications were received at Technical Councils in 17 "ASAN service" and "ASAN Kommunal" Centers in Baku and regions, Khachmaz SMEs (Small and medium-sized enterprises).