Oktyabr ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Agentliyə bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 549 müraciət daxil olub.
Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 37-si məlumat üçün olmaqla cəmi 412  müraciət;
Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 8-i məlumat üçün olmaqla cəmi 100 müraciət;
İstilik təchizatı ilə bağlı 2-si məlumat üçün olmaqla cəmi 5 müraciət;
6-sı məlumat üçün olmaqla cəmi 32 müraciət isə digər məsələlərlə bağlı olub.
549 müraciətdən:
203 müraciət Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (5 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib);
1 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub;
292 müraciət hazırda baxılma prosesindədir;
53 məlumat xarakterli müraciətdən 19-u qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Müxtəlif tikinti obyektlərinin elektrik qurğularının 20 layihə sənədi ekspertizadan keçirilərək razılaşdırılıb;
Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən elektrik qurğularına aid 3 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
43 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib;
Qaz təchizatı üçün layihə sənədləri ekspertiza olunmuş və razılaşdırılmış tikinti obyektlərinin sayı 285 olub;
Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən qaz qurğularına aid 15 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
Elektrik enerjisi şəbəkəsinə texniki sənədləşdirmə aparılmadan 3 qeyri-qanuni qoşulma faktı aşkar edilib;
“Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 5 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib;
Agentlik tərəfindən 7 inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilib və 1 qərar verilib.
Elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 9 texniki yoxlama aparılıb;
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədi ilə 13 texniki yoxlama aparılıb.
Agentliyə müraciət edən 6 müəssisədə elektrik təsərrüfatına cavabdeh 22 şəxsin və təhlükəsizlik texnikası üzrə mühəndisin əməyin mühafizəsi, texniki istismar və texniki təhlükəsizlik qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, biliklərin artırılması üçün təkliflər verilib, metodiki yardım göstərilib.
15 “ASAN xidmət", 2 “ASAN Kommunal” mərkəzi və 2 KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralara sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı 232 müraciət daxil olub. Bütün müraciətlər araşdırılıb və cavablandırılıb.

AERA announced results for October 2021
In October, agency received 549 citizen appeals directly and from the Ministry of Energy on electricity, gas supply, heat supply and other fields:
412- power supply (37 for information);
100- natural gas supply (8 for information);
5- heat supply (2 for information);
32- various issues (6 for information).
203 out of 549 appeals were investigated and answered by the Agency (5 appeals have been been sent to the relevant authorities for investigating and taking appropriate measures);
1 appeal was jointly executed in collaboration with the Ministry of Energy;
292 appeals are currently being implemented;
53 appeals were informative; 19 requests out of them were letters of thanks related to solving of problems raised.
Project documents of 20 electrical installations on the power supply to various construction facilities were expertised and agreed;
3 project documents were rejected due to the shortcomings found;
In accordance with the agreed 43 projects, the operation of the completed industrial gas facilities was allowed.
285 project documents of construction facilities for gas supply were expertised and agreed;
15 project documents on gas installations were rejected due to the shortcomings found;
It was found out that 3 facilities were connected to electricity networks without technical documentation;
The technical condition of 5 electric meters was checked with the participation of the representatives of “Azerenergy” OJSC, “Azerishig” OJSC.
7 protocols on Administrative Violations were prepared by Agency, and 1 decisions on them were made;
9 technical investigations were carried out related to technical operation of electrical facilities, observance of the safety rules and the status of the use of electricity;
13 technical inspections were carried out to investigate the status of observance of the requirements of the efficient use of gas, "Rules on the Use of Gas" and reliable operation of gas equipment, as well as other normative legal acts.
On the basis of consumers' appeals, 22 electro technical staff and safety engineers in 6 enterprises has been checked for knowledge of labor safety, technical operation and safety, and proposals were made to increase knowledge and methodological assistance was provided.
232 appeals were received for connection of enterprises to electricity network through the Technical Councils. All applications were received at Technical Councils in 15 "ASAN service" and 2 "ASAN Kommunal" Centers, 2 SMEs (Small and medium-sized enterprises). All appeals were investigated and answered.