May ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Agentliyə bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 470 müraciət daxil olub.
Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 19-u məlumat üçün olmaqla, cəmi 365 müraciət;
Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 1-i məlumat üçün olmaqla, cəmi 48 müraciət;
İstilik təchizatı ilə bağlı 2 müraciət;
7-si məlumat üçün olmaqla, cəmi 55 müraciət isə digər məsələlərlə bağlı olub.
470 müraciətdən:
152 müraciət Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb ( 6 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib);
291 müraciət hazırda baxılma prosesindədir;
27 məlumat xarakterli müraciətdən 10-u qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Müxtəlif tikinti obyektlərinin elektrik qurğularının 13 layihə sənədi ekspertizadan keçirilərək razılaşdırılıb;
36 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib;
Qaz təchizatı üçün layihə sənədləri ekspertiza olunmuş və razılaşdırılmış tikinti obyektlərinin sayı 248 olub;
Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən qaz qurğularına aid 3 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
Qazpaylayıcı şəbəkəyə texniki sənədləşdirmə aparılmadan 1 qeyri-qanuni qoşulma faktı aşkar edilib;
Agentlik tərəfindən 23 inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilib və 23 qərar verilib;
“Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 6 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədi ilə 11 texniki yoxlama aparılıb;
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədi ilə  11 texniki yoxlama aparılıb.
Agentliyə müraciət edən 13 müəssisədə elektrik təsərrüfatına cavabdeh 47 şəxsin və təhlükəsizlik texnikası üzrə mühəndisin əməyin mühafizəsi, texniki istismar və texniki təhlükəsizlik qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, biliklərin artırılması üçün təkliflər verilib, metodiki yardım göstərilib.
17 “ASAN xidmət", 2 “ASAN Kommunal” mərkəzi və Xaçmaz KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralara sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı 214 müraciət daxil olub. Bütün müraciətlər araşdırılıb və cavablandırılıb.

AERA announced results on citizen appeals, commissioning act and permits, project coordination and Technical Councils for May 2021
In April, agency received 470 citizen appeals directly and from the Ministry of Energy on electricity, gas supply, heat supply and other fields:
365- power supply (19 for information);
48- natural gas supply (1 for information);
2- heat supply;
55- various issues (7 for information).
152 out of
470 appeals were investigated and answered by the Agency (6 appeals have been been sent to the relevant authorities for investigating and taking appropriate measures);
291 appeals are currently being implemented;
27 appeals were informative; 10 request were letters of thanks related to solving of problems raised.
Project documents of 13 electrical installations on the power supply to various construction facilities were expertised and agreed;
In accordance with the agreed 36 projects, the operation of the completed industrial gas facilities was allowed.
248 project documents of construction facilities were expertised and agreed.
3 project documents on gas installations were rejected due to the shortcomings found;
It was found out that 1 facilities were connected to gas networks without technical documentation;
23 protocols on Administrative Violations were prepared by Agency, and 23 decisions on them were made;
The technical condition of 6 electric meters was checked with the participation of the representatives of “Azerenergy” OJSC, “Azerishig” OJSC.
11 technical investigations were carried out related to technical operation of electrical facilities, observance of the safety rules and the status of the use of electricity;
11 technical inspections were carried out to investigate the status of observance of the requirements of the efficient use of gas, "Rules on the Use of Gas" and reliable operation of gas equipment, as well as other normative legal acts.
On the basis of consumers' appeals, 47 electro technical staff and safety engineers in 13 enterprises has been checked for knowledge of labor safety, technical operation and safety, and proposals were made to increase knowledge and methodological assistance was provided.
214 appeals were received for connection of enterprises to electricity network through the Technical Councils. All applications were received at Technical Councils in 17 "ASAN service" and 2 "ASAN Kommunal" Centers, Khachmaz SMEs (Small and medium-sized enterprises). All appeals were investigated and answered.