İyul ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Agentliyə bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 598  müraciət daxil olub.
Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 36-sı məlumat üçün olmaqla, cəmi 506 müraciət;
Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 3-ü məlumat üçün olmaqla, cəmi 45 müraciət;
İstilik təchizatı ilə bağlı 1 müraciət;
10-u məlumat üçün olmaqla, cəmi 46 müraciət isə digər məsələlərlə bağlı olub.
598 müraciətdən:
244 müraciət Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb ( 7 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib);
305 müraciət hazırda baxılma prosesindədir;
49 məlumat xarakterli müraciətdən 14-ü qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 16 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib;
Müxtəlif tikinti obyektlərinin elektrik qurğularının 22 layihə sənədi ekspertizadan keçirilərək razılaşdırılıb;
Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən elektrik qurğularına aid 3 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
28 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib;
Qaz təchizatı üçün layihə sənədləri ekspertiza olunmuş və razılaşdırılmış tikinti obyektlərinin sayı 205 olub;
Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən qaz qurğularına aid 4 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
Elektrik enerjisi şəbəkəsinə texniki sənədləşdirmə aparılmadan 1 qeyri-qanuni qoşulma faktı aşkar edilib;
Qazpaylayıcı şəbəkəyə texniki sənədləşdirmə aparılmadan 1 qeyri-qanuni qoşulma faktı aşkar edilib;
Agentlik tərəfindən 3 inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilib və 17 qərar verilib;
Elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədi ilə 11 texniki yoxlama aparılıb;
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədi ilə  13 texniki yoxlama aparılıb.
Agentliyə müraciət edən 10 müəssisədə elektrik təsərrüfatına cavabdeh 22 şəxsin və təhlükəsizlik texnikası üzrə mühəndisin əməyin mühafizəsi, texniki istismar və texniki təhlükəsizlik qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, biliklərin artırılması üçün təkliflər verilib, metodiki yardım göstərilib.
15 “ASAN xidmət", 2 “ASAN Kommunal” mərkəzi və 2 KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralara sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı 246 müraciət daxil olub. Bütün müraciətlər araşdırılıb və cavablandırılıb.

In July, agency received 598 citizen appeals directly and from the Ministry of Energy on electricity, natural gas supply, heat supply and other fields:
506 - power supply (36 for information);
45- natural gas supply (3 for information);
1- heat supply;
46 - various issues (10 for information).
244 out of 598 appeals were investigated and answered by the Agency (7 appeals have been been sent to the relevant authorities for investigating and taking appropriate measures);
305 appeals are currently being implemented;
49 appeals were informative; 14 request were letters of thanks related to solving of problems raised.
The commissioning acts were provided to the external electrical installations of 16 new or reconstructed construction facilities, including the ones that increased capacity and modified its power supply scheme;
Project documents of 22 electrical installations on the power supply to various construction facilities were expertised and agreed;
3 project documents were rejected due to the shortcomings found;
In accordance with the agreed 28 projects, the operation of the completed industrial gas facilities was allowed;
205 project documents of construction facilities were expertised and agreed;
It was found out that a facility was connected to electricity networks without technical documentation;
It was found out that a facility was connected to gas networks without technical documentation;
3 protocols on Administrative Violations were prepared by Agency, and 17 decisions on them were made;
11 technical investigations were carried out related to technical operation of electrical facilities, observance of the safety rules and the status of the use of electricity;
13 technical inspections were carried out to investigate the status of observance of the requirements of the efficient use of gas, "Rules on the Use of Gas" and reliable operation of gas equipment, as well as other normative legal acts.
On the basis of consumers' appeals, 22 electro technical staff and safety engineers in 10 enterprises has been checked for knowledge of labor safety, technical operation and safety, and proposals were made to increase knowledge and methodological assistance was provided.
246 appeals were received for connection of enterprises to electricity network through the Technical Councils. All applications were received at Technical Councils in 15 "ASAN service" and 2 "ASAN Kommunal" Centers, 2 SMEs (Small and medium-sized enterprises).   All appeals were investigated and answered.