AERA 2021-ci ilin ikinci rübü ərzində vətəndaş müraciətləri, istismara buraxılış aktı və icazələr, layihə razılaşdırılması və Texniki Şuralara dair nəticələri açıqlayıb
2021-ci ilin ikinci rübündə istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı EMTA-ya bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 1714 müraciət daxil olub.
Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 79-u məlumat üçün olmaqla, cəmi 1349 müraciət daxil olub. Bu, 1-ci rüb ilə müqayisədə 258 müraciət və ya 24 faiz çoxdur;
Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 12-si məlumat üçün olmaqla, cəmi 171 müraciət daxil olub. Bu, 1-ci rüb ilə müqayisədə 170 müraciət və ya 49,8 faiz azdır;
İstilik təchizatı ilə bağlı 1-i məlumat üçün olmaqla, cəmi 10 müraciət daxil olub. Bu, 1-ci rüb ilə müqayisədə 12 müraciət və ya 54,5 faiz azdır;
Digər məsələlərlə bağlı 43-ü məlumat üçün olmaqla, cəmi 184 müraciət daxil olub. Bu, 1-ci rüb ilə müqayisədə 74 müraciət və ya 29 faiz azdır.
1714 müraciətdən:
1103 müraciət Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb ( 15 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib);
474 müraciət hazırda baxılma prosesindədir;
135 məlumat xarakterli müraciətdən 33-ü qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
2021-ci ilin 2-ci rübü ərzində yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına verilmiş istismara buraxılış aktlarının sayı 1-ci rüb ilə müqayisədə 85% artaraq 63 akt təşkil edib;
Müxtəlif tikinti obyektlərinin elektrik qurğularının ekspertizadan keçirilərək razılaşdırılmış layihə sənədlərinin sayı 1-ci rüb ilə müqayisədə 47 faiz artaraq 72 layihə təşkil edib;
2-ci rübdə aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən elektrik qurğularına aid 16, qaz qurğularına aid 19 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
2-ci rübdə 26 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib, cərəyan transformatorlarının sxemləri və əmsalları yoxlanılaraq möhürlənib, sayğaclar kompüterlə oxunub;
2-ci rübdə razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazələrin sayı 1-ci rüb ilə müqayisədə 35 faiz azalıb və 162 icazə təşkil edib;
2-ci rübdə qaz təchizatı üçün layihə sənədləri ekspertiza olunmuş və razılaşdırılmış tikinti obyektlərinin sayı 1-ci rüb ilə müqayisədə 11 faiz azalıb və 828 tikinti obyekti təşkil edib;
2-ci rübdə qazpaylayıcı şəbəkəyə texniki sənədləşdirmə aparılmadan 2, elektrik şəbəkəsinə isə 2 qeyri-qanuni qoşulma faktı aşkar edilib;
2-ci rüb ərzində tərtib edilmiş inzibati xəta haqqında protokolların sayı 22,5 faiz artaraq 49-a, protokollar üzrə qəbul edilən qərarların sayı isə 59 faiz artaraq 81-ə çatıb.
Elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə aparılan texniki yoxlamaların sayı 1-ci rüb ilə müqayisədə 13,5 faiz artaraq 42-yə çatıb;
2-ci rübdə qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ-hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə aparılan texniki yoxlamaların sayı 1-ci rüb ilə müqayisədə 7,8 faiz artaraq 41-ə çatıb;
Peşə biliklərinin yoxlanılması üçün müraciət edən müəssisə və təşkilatların sayı 1-ci rüb ilə müqayisədə artıb. 2-ci rübdə Agentliyə müraciət edən müəssisələrin sayı 67 faiz artaraq 40 müəssisə təşkil edib, həmin müraciətlər əsasında əməyin mühafizəsi, texniki istismar və texniki təhlükəsizlik qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılan elektrik təsərrüfatına cavabdeh şəxs və təhlükəsizlik texnikası üzrə mühəndislərin sayı 29 faiz artaraq 190 nəfərə çatıb. Bundan başqa, Agentlik tərəfindən biliklərin artırılması üçün təkliflər verilib, metodiki yardım göstərilib.
2-ci rübdə Sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı Texniki Şuralara edilmiş müraciətlərin sayı 1-ci rüb ilə müqayisədə 34,5 faiz artaraq 732 müraciət təşkil edib. Müraciətlərin hamısı müsbət həll edilib.
Müraciətlərə Bakıda və regionlarda yerləşən 17 “ASAN xidmət" və “ASAN Kommunal” mərkəzlərində və 2 KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralarda baxılıb.

AERA announced results on citizen appeals, commissioning act and permits, project coordination and Technical Councils for the second quarter of 2021
In the second quarterof 2021, agency received 1714 citizen appeals directly and from the Ministry of Energy on electricity, natural gas supply, heat supply and other fields:
1349- power supply (79 for information); This is 258 applications (24 %) more than in the first quarter;
171- natural gas supply (12 for information); This is 170 applications (49.8 %) less than in the first quarter;
10- heat supply (1 for information); This is 12 applications (54.5 %) less than in the first quarter;
184- various issues (43 for information). This is 74 applications (29 %) less than in the first quarter;
1103 out of
1714 appeals were investigated and answered by the Agency (15 appeals have been been sent to the relevant authorities for investigating and taking appropriate measures);
2 appeals were implemented jointly with the Ministry of Energy;
474 appeals are currently being implemented;
135 appeals were informative; 33 request were letters of thanks related to solving of problems raised.
During the 2nd quarter of 2021, the commissioning acts provided to the electrical installations of new, reconstructed construction facilities, including the ones that the allowed capacity of which was improved and the ones the power supply scheme of which was modified increased by 85% compared to the 1st quarter, amounting to 63 acts;
The number of draft documents of the electrical installations of various construction facilities, which were subject to the expertise and agreed, increased by 47% compared to the 1st quarter, amounting to 72 drafts;
16 draft documents on the electrical installations and 19 draft documents on the gas installations were rejected due to the shortcomings detected during the 2nd quarter;
During the 2nd quarter, 26 electric meters were maintained, the schemes and modules of current transformers were checked and sealed, the automatic meter was performed;
During the 2nd quarter, the number of permits for the operation of the completed industrial gas facilities decreased by 35% compared to the 1st quarter, amounting to 162 permits;
During the 2nd quarter, the number of construction facilities, the draft documents for gas supply of which was subject to the expertise and agreed decreased by 11% compared to the 1st quarter, amounting to 828 construction facilities;
During the 2nd quarter, 2 illegal connection to the gas distribution network and 2 illegal connections to the power network without the technical documentation were detected;
During the 2nd quarter, the number of protocols on administrative violations increased by 22.5%, reaching to 49 and the number of decisions made upon the protocols increased by 59%, reaching to 81.
The number of technical investigations carried out to investigate the technical operation of electrical facilities, observance of the safety rules and the status of the use of electricity increased by 13.5% compared to the 1st quarter, reaching to 42;
During the 2nd quarter, the number of technical investigations carried out to investigate the status of compliance with the requirements of efficient use of gas, "Rules of using the gas", the reliable operation of gas facilities and other regulations increased by 7.8% compared to the 1st quarter, reaching to 41;
The number of institutions and organizations applying for testing the professional knowledge increased compared to the 1st quarter. During the 2nd quarter, the number of institutions applying the Agency increased by 67%, amounting to 40. The number of the persons responsible for electrical engineering and the engineers of safety techniques whose professional knowledge of the labour protection, maintenance and technical safety rules upon such applications increased by 29%, reaching to 190. Furthermore, suggestions were made to increase knowledge and methodological assistance was provided by the Agency.
The number of appeals for connection of enterprises to electricity network through the Technical Councils was 732, which is 732 appeals (34.5%) more than in first quarter. All appeals were investigated and answered.
All applications were received at Technical Councils in 17 "ASAN service" and "ASAN Kommunal" Centers in Baku and regions, Khachmaz SMEs (Small and medium-sized enterprises).