Fevral ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Agentliyə bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 643 müraciət daxil olub.
Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 415
Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 117
İstilik təchizatı ilə bağlı 11
100 müraciət isə digər məsələlərlə bağlı olub.
643 müraciətdən:
232 müraciət Agentlik tərəfindən araşdırılaraq cavablandırılıb (3 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib);
316 müraciət hazırda baxılma prosesindədir;
94 məlumat xarakterli müraciətdən 24-ü qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 14 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib;
Müxtəlif tikinti obyektlərinin elektrik qurğularının 11 layihə sənədi ekspertizadan keçirilərək razılaşdırılıb;
Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən elektrik qurğularına aid 2 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
121 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib;
Qaz təchizatı üçün layihə sənədləri ekspertiza olunmuş və razılaşdırılmış tikinti obyektlərinin sayı 353 olub;
Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən qaz qurğularına aid 1 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
Elektrik enerjisi şəbəkəsinə texniki sənədləşdirmə aparılmadan 1 qeyri-qanuni qoşulma faktı aşkar edilib;
Qazapaylayıcı şəbəkəyə texniki sənədləşdirmə aparılmadan 2 qeyri-qanuni qoşulma faktı aşkar edilib;
Agentlik tərəfindən 29 inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilib və qərar verilib;
“Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 8 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib;
Elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətininaraşdırılması məqsədi ilə 17 texniki yoxlama aparılıb.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədi ilə 15 texniki yoxlama aparılıb.
Agentliyə müraciət edən 8 müəssisədə elektrik təsərrüfatına cavabdeh 63 şəxsin və təhlükəsizlik texnikası üzrə mühəndisin əməyin mühafizəsi, texniki istismar və texniki təhlükəsizlik qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, biliklərin artırılması üçün təkliflər verilib, metodiki yardım göstərilib.
17 “ASAN xidmət", 1 “ASAN Kommunal” mərkəzi və Xaçmaz KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralara sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı 221 müraciət daxil olub. Bütün müraciətlər müsbət həllini tapıb.

In February, agency received 643 citizen appeals directly and from the Ministry of Energy on electricity, gas supply, heat supply and other fields:
415 - power supply
117 - gas supply
11- heat supply
100 - various issues.
232 out of 643 appeals were investigated and answered by the Agency ( 3 appeals have been been sent the relevant authorities for investigating and taking appropriate measures);
316 appeals are currently being implemented;
94 appeals were informative; 24request were letters of thanks related to solving of problems raised.
Commissioning acts were provided to the external electrical installations of 14 new or reconstructed construction facilities, including the ones that increased capacity and modified its power supply scheme;
Project documents of 11 electrical installations on the power supply to various construction facilities were expertised and agreed;
2 project documents were rejected due to the shortcomings found;
In accordance with the agreed 121 projects, the operation of the completed industrial gas facilities was allowed.
353 project documents of construction facilities were expertised and agreed.
1 project documents were rejected due to the shortcomings found;
The Agency found out that 1 facilities were connected to electricity networks without technical documentation.
The Agency found out that 2 facilities were connected to electricity networks without technical documentation.
29 protocols on Administrative Violations were prepared by Agency, and decisions on them were made;
The technical condition of 8 electric meters was checked with the participation of the representatives of “Azerenergy” OJSC, “Azerishig” OJSC.
17 technical investigations were carried out among consumers related to technical operation of electrical facilities, observance of the safety rules and the status of the use of electricity;
15 technical inspections were carried out to investigate the status of observance of the requirements of the efficient use of gas, "Rules on the Use of Gas" and reliable operation of gas equipment, as well as other normative legal acts.
On the basis of consumers' appeals, 63 electro technical staff and safety engineers in 8 enterprises has been checked for knowledge of labor safety, technical operation and safety, and proposals were made to increase knowledge and methodological assistance was provided.
221 appeals were received for connection of enterprises to electricity network through the Technical Councils. All applications were received at Technical Councils in 17 "ASAN  service" and 1 "ASAN Kommunal" Centers, Khachmaz SMEs (Small and medium-sized enterprises).   All these appeals have been pos