AERA 2021-ci ilin aprel ayı ərzində vətəndaş müraciətləri, istismara buraxılış aktı və icazələr, layihə razılaşdırılması və Texniki Şuralara dair nəticələri açıqlayıb
Aprel ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Agentliyə bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 628 müraciət daxil olub.
Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 471 müraciət (439-u icra üçün, 32-si məlumat üçün);
Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 64 müraciət (55-i icra üçün, 9-u məlumat üçün);
İstilik təchizatı ilə bağlı 6 müraciət (5-i icra üçün, 1-i məlumat üçün);
87 müraciət ( 61-i icra üçün, 26-sı məlumat üçün) isə digər məsələlərlə bağlı olub.
628 müraciətdən:
217 müraciət Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb ( 2 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib);
1 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub;
342 müraciət hazırda baxılma prosesindədir;
68 məlumat xarakterli müraciətdən 13-ü qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 23 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib;
Müxtəlif tikinti obyektlərinin elektrik qurğularının 34 layihə sənədi ekspertizadan keçirilərək razılaşdırılıb;
Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən elektrik qurğularına aid 8 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
64 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib;
Qaz təchizatı üçün layihə sənədləri ekspertiza olunmuş və razılaşdırılmış tikinti obyektlərinin sayı 320 olub;
Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən qaz qurğularına aid 9 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
Elektrik enerjisi şəbəkəsinə texniki sənədləşdirmə aparılmadan 2 qeyri-qanuni qoşulma faktı aşkar edilib;
Agentlik tərəfindən 16 inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilib və 20 qərar verilib;
“Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 11 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədi ilə 15 texniki yoxlama aparılıb;
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədi ilə 14 texniki yoxlama aparılıb.
Agentliyə müraciət edən 15 müəssisədə elektrik təsərrüfatına cavabdeh 88 şəxsin və təhlükəsizlik texnikası üzrə mühəndisin əməyin mühafizəsi, texniki istismar və texniki təhlükəsizlik qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, biliklərin artırılması üçün təkliflər verilib, metodiki yardım göstərilib.
17 “ASAN xidmət", 2 “ASAN Kommunal” mərkəzi və Xaçmaz KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralara sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı 266 müraciət daxil olub. Bütün müraciətlər araşdırılıb və cavablandırılıb.

AERA announced results on citizen appeals, commissioning act and permits, project coordination and Technical Councils for April 2021
In April, agency received 628 citizen appeals directly and from the Ministry of Energy on electricity, gas supply, heat supply and other fields:
471- power supply (439 for execution, 32 for information);
64- natural gas supply (55 for execution, 9 for information);
6- heat supply (5 for execution, 1 for information);
87- various issues (61 for execution, 26 for information).
217 out of 628 appeals were investigated and answered by the Agency ( 2 appeals have been been sent the relevant authorities for investigating and taking appropriate measures);
1 appeal was jointly executed in collaboration with the Ministry of Energy;
342 appeals are currently being implemented;
68 appeals were informative; 13 request were letters of thanks related to solving of problems raised.
Commissioning acts were provided to the external electrical installations of 23 new or reconstructed construction facilities, including the ones that increased capacity and modified its power supply scheme;
Project documents of 34 electrical installations on the power supply to various construction facilities were expertised and agreed;
8 project documents were rejected due to the shortcomings found;
In accordance with the agreed 64 projects, the operation of the completed industrial gas facilities was allowed.
320 project documents of construction facilities were expertised and agreed.
9 project documents on gas installations were rejected due to the shortcomings found;
It was found out that 2 facilities were connected to electricity networks without technical documentation;
16 protocols on Administrative Violations were prepared by Agency, and 20 decisions on them were made;
The technical condition of 11 electric meters was checked with the participation of the representatives of “Azerenergy” OJSC, “Azerishig” OJSC.
15 technical investigations were carried out related to technical operation of electrical facilities, observance of the safety rules and the status of the use of electricity;
14 technical inspections were carried out to investigate the status of observance of the requirements of the efficient use of gas, "Rules on the Use of Gas" and reliable operation of gas equipment, as well as other normative legal acts.
On the basis of consumers' appeals, 88 electro technical staff and safety engineers in 15 enterprises has been checked for knowledge of labor safety, technical operation and safety, and proposals were made to increase knowledge and methodological assistance was provided.
266 appeals were received for connection of enterprises to electricity network through the Technical Councils. All applications were received at Technical Councils in 17 "ASAN service" and 2 "ASAN Kommunal" Centers, Khachmaz SMEs (Small and medium-sized enterprises). All appeals were investigated and