2021-ci ilin 3-cü rübündə istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı EMTA-ya bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 1767 müraciət daxil olub.
- Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 92-si məlumat üçün olmaqla, cəmi 1494 müraciət daxil olub. Bu, 2-ci rüb ilə müqayisədə 145 müraciət və ya 11% çoxdur;
Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 16-sı məlumat üçün olmaqla, cəmi 144 müraciət daxil olub. Bu, 2-ci rüb ilə müqayisədə 27 müraciət və ya 16% azdır;
- Istilik təchizatı ilə bağlı cəmi 4 müraciət daxil olub. Bu, 2-ci rüb ilə müqayisədə 6 müraciət və ya 60% azdır;
- Digər məsələlərlə bağlı 26-sı məlumat üçün olmaqla, cəmi 125 müraciət daxil olub. Bu, 2-ci rüb ilə müqayisədə 59 müraciət və ya 32% azdır.
1767 müraciətdən:
- 1301 müraciət Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (20 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib);
4 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub;
- 328 müraciət hazırda baxılma prosesindədir;
- 134 məlumat xarakterli müraciətdən 45-i qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
- 3-cü rüb ərzində yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına verilmiş istismara buraxılış aktlarının sayı 2-ci rüb ilə müqayisədə 6,4% azalaraq 59 akt təşkil edib;
- Müxtəlif tikinti obyektlərinin elektrik qurğularının ekspertizadan keçirilərək razılaşdırılmış layihə sənədlərinin sayı 2-ci rüb ilə müqayisədə 8,3% artaraq 78 təşkil edib;
- 3-cü rübdə aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən elektrik qurğularına aid sənədin razılaşdırılmasından imtinaların sayı 2-ci rüb ilə müqayisədə 23% azalaraq 13 sənəd, qaz qurğularına aid sənədin razılaşdırılmasından imtinaların sayı isə 21% azalaraq 15 sənəd təşkil edib;
- 3-cü rübdə razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazələrin sayı 2-ci rüb ilə müqayisədə 33 % azalıb və 109 icazə təşkil edib;
- 3-cü rübdə qaz təchizatı üçün layihə sənədləri ekspertiza olunmuş və razılaşdırılmış tikinti obyektlərinin sayı 2-ci rüb ilə müqayisədə 15% azalıb və 706 tikinti obyekti təşkil edib;
- 3-cü rübdə qazpaylayıcı şəbəkəyə texniki sənədləşdirmə aparılmadan 2, elektrik şəbəkəsinə isə 4 qeyri-qanuni qoşulma faktı aşkar edilib;
- 3-cü rübdə 17 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib, cərəyan transformatorlarının sxemləri və əmsalları yoxlanılaraq möhürlənib, sayğaclar kompüterlə oxunub;
- 3-cü rüb ərzində tərtib edilmiş inzibati xəta haqqında protokolların sayı 2-ci rüb ilə müqayisədə 72% azalaraq 12, protokollar üzrə qəbul edilən qərarların sayı isə 65% azalaraq 28 olub.
- 3-cü rübdə elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə aparılan texniki yoxlamaların sayı 2-ci rüb ilə müqayisədə 4,8% azalaraq 40 olub;
- 3-cü rübdə qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ-hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə aparılan texniki yoxlamaların sayı 2-ci rüb ilə müqayisədə 7,3% azalaraq 38 olub;
Peşə biliklərinin yoxlanılması üçün müraciət edən müəssisə və təşkilatların sayı 2-ci rüb ilə müqayisədə azalıb. 3-cü rübdə Agentliyə müraciət edən müəssisələrin sayı 5% azalaraq 38 müəssisə təşkil edib, həmin müraciətlər əsasında əməyin mühafizəsi, texniki istismar və texniki təhlükəsizlik qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılan elektrik təsərrüfatına cavabdeh şəxs və təhlükəsizlik texnikası üzrə mühəndislərin sayı da 33,7% azalaraq 126 nəfər olub. Bundan başqa, Agentlik tərəfindən biliklərin artırılması üçün təkliflər verilib, metodiki yardım göstərilib.
3-cü rübdə sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı Texniki Şuralara edilmiş müraciətlərin sayı 2-ci rüb ilə müqayisədə eyni qalaraq 732 müraciət təşkil edib. Müraciətlərin hamısı müsbət həll edilib. Müraciətlərə Bakıda və regionlarda yerləşən 17 “ASAN xidmət" və “ASAN Kommunal” mərkəzlərində və 2 KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralarda baxılıb.

AERA announced results for the third quarter of 2021
In the third quarter of 2021, agency received 1767 citizen appeals directly and from the Ministry of Energy on electricity, natural gas supply, heat supply and other fields:
- 1494-power supply (92 for information); This is 145 applications (11
%) more than in the second quarter; 144- natural gas supply (16 for information); This is 27 applications (16%) less than in the second quarter;
- 4 appeals related to heat supply have been received; This is 6 applications (60 %) less than in the second quarter;
- 125-various issues (26 for information). This is 59 applications (32 %) less than in the second quarter;
1301 out of 1767 appeals were investigated and answered by the Agency (20 appeals have been been sent to the relevant authorities for investigating and taking appropriate measures);
4 appeals were jointly executed in collaboration with the Ministry of Energy;
- 328 appeals are currently being implemented;
- 45 out of134 informative appeals were letters of thanks related to solving of problems raised.
- During the third quarter, the commissioning acts were provided to the external electrical installations of 59 new or reconstructed construction facilities, including the ones that increased capacity modified its power supply scheme.This is 6.4 % less than in the second quarter;
- Project documents of 78 electrical installations on the power supply to various construction facilities were expertised and agreed, which is 8.3% more in comparison with the second quarter;
- Due to the shortcomings found in the 3rd quarter, the number of refusals to approve the document on electrical installations decreased by 23% compared to the 2nd quarter and amounted to 13 documents, and the number of rejected documents on the approval of gas installations decreased by 21% to 15 documents;
- According to the draft agreed in the 3rd quarter, the number of permits for the operation of industrial gas facilities completed decreased by 33 % compared to the 2nd quarter and amounted to 109 permits;
- In the third quarter, the number of construction facilities, the project documents of which for gas supply was expertised and agreed, decreased by 15% compared to the second quarter and amounted to 706;
- In the third quarter, technical documentation on gas distribution 2 and 4 illegal connections respectively to the gas distribution and electricity networks were discovered without the technical documentation;
- In the third quarter, the technical condition of the 17 electric meters was reviewed, circuits and coefficients of current transformers were checked and sealed, meters were read by computer;
- In the third quarter, the number of protocols on administrative offenses decreased by 72% compared to the second quarter, amounting to 12 while the number of decisions on protocols decreased by 65%, amounting to 28.
- 40 technical investigations were carried out related to technical operation of electrical facilities, observance of the safety rules and the status of the use of electricity.This is 4.8 % less than in the second quarter;
- During the 3rd quarter, the number of technical investigations carried out to investigate the status of compliance with the requirements of efficient use of gas, "Rules of using the gas", the reliable operation of gas facilities and other regulations decreased by 7.3 % compared to the 2nd quarter, reaching to 38;
The number of institutions and organizations applying for testing the professional knowledge increased compared to the 2nd quarter. During the 3rd quarter, the number of institutions applying the Agency decreased by 5 %, amounting to 38. The number of the persons responsible for electrical engineering and the engineers of safety techniques whose professional knowledge of the labour protection, maintenance and technical safety rules upon such applications increased by 33.7 %, reaching to 126. Furthermore, suggestions were made to increase knowledge and methodological assistance was provided by the Agency.
The number of appeals for connection of enterprises to electricity network through the Technical Councils was 732, which was the same in comparison with the second quarter. All appeals were investigated and answered. All applications were received at Technical Councils in 17 "ASAN service" and "ASAN Kommunal" Centers in Baku and regions, 2 SMEs (Small and medium-sized enterprises).