AERA 2021-ci ilin 1-ci rübü ərzində vətəndaş müraciətləri, istismara buraxılış aktı və icazələr, layihə razılaşdırılması və Texniki Şuralara dair nəticələri açıqlayıb
1-ci rüb ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Agentliyə bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 1712 müraciət daxil olub.
Bunlardan
Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 1091 müraciət;
Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 341 müraciət;
İstilik təchizatı ilə bağlı 22 müraciət;
digər məsələlərlə bağlı 258 müraciət olub.
1712 müraciətdən
1082 müraciət Agentlik tərəfindən araşdırılaraq cavablandırılıb (9 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib);
3 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub;
429 müraciət hazırda baxılma prosesindədir;
198 məlumat xarakterli müraciətdən 50-si qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Rüb ərzində yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 34 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib;
Müxtəlif tikinti obyektlərinin elektrik qurğularının 49 layihə sənədi ekspertizadan keçirilərək razılaşdırılıb;
Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən elektrik qurğularına aid 11 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
İlin ilk 3 ayı ərzində 250 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib;
1-ci rübdə qaz təchizatı üçün layihə sənədləri ekspertiza olunmuş və razılaşdırılmış tikinti obyektlərinin sayı 931 olub;
Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən qaz qurğularına aid 12 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
Elektrik enerjisi şəbəkəsinə texniki sənədləşdirmə aparılmadan 2 qeyri-qanuni qoşulma faktı aşkar edilib;
Qazpaylayıcı şəbəkəyə texniki sənədləşdirmə aparılmadan 3 qeyri-qanuni qoşulma faktı aşkar edilib;
Agentlik tərəfindən 40 inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilib və 51 qərar verilib;
“Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 16 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
BÜDCƏDƏN MALİYYƏLƏŞƏN MÜƏSSISƏLƏRDƏ TEXNİKİ YOXLAMALAR
Rüb ərzində elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədi ilə 37 texniki yoxlama aparılıb;
1-ci rüb ərzində qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədi ilə 38 texniki yoxlama aparılıb.
1-ci rübdə Agentliyə müraciət edən 24 müəssisədə elektrik təsərrüfatına cavabdeh 147 şəxsin və təhlükəsizlik texnikası üzrə mühəndisin əməyin mühafizəsi, texniki istismar və texniki təhlükəsizlik qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, biliklərin artırılması üçün təkliflər verilib, metodiki yardım göstərilib.
17 “ASAN xidmət", 1 “ASAN Kommunal” mərkəzi və Xaçmaz KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralara sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı 544 müraciət daxil olub. Bütün müraciətlər müsbət həllini tapıb.

In the first quarter, agency received 1712 citizen appeals directly and from the Ministry of Energy on electricity, natural gas supply, heat supply and other fields:
1091- power supply
341- natural gas supply
22- heat supply
258- various issues.
1082 out of 1712 appeals were investigated and answered by the Agency (9 appeals have been been sent the relevant authorities for investigating and taking appropriate measures);
3 appeal was jointly executed in collaboration with the Ministry of Energy;
429 appeals are currently being implemented;
50 out of 198 informative appeals were letters of thanks related to solving of problems raised.
During the repording period, commissioning acts were provided to the external electrical installations of 34 new or reconstructed construction facilities, including the ones that increased capacity and modified its power supply scheme;
Project documents of 49 electrical installations on the power supply to various construction facilities were expertised and agreed;
11 project documents were rejected due to the shortcomings found;
In accordance with the agreed 250 projects, the operation of the completed industrial gas facilities was allowed during the first three months of the year.
In the first quarter 931 project documents of construction facilities for gas supply were expertised and agreed.
12 project documents on gas installations were rejected due to the shortcomings found;
It was found out that 2 facilities were connected to electricity networks without technical documentation;
It was found out that 3 facilities were connected to gas networks without technical documentation;
40 protocols on Administrative Violations were prepared by Agency, and 51 decisions on them were made;
The technical condition of 16 electric meters was checked with the participation of the representatives of “Azerenergy” OJSC, “Azerishig” OJSC.
37 technical investigations were carried out related to investigate technical operation of electrical facilities, observance of the safety rules and the status of the use of electricity;
38 technical inspections were carried out to investigate the status of observance of the requirements of the efficient use of gas, "Rules on the Use of Gas" and reliable operation of gas equipment, as well as observance of other normative legal acts in first quarter.
In the first quarter, 147 electro technical staff and safety engineers in 24 enterprises has been checked for knowledge of labor safety, technical operation and safety, and proposals were made to increase knowledge and methodological assistance was provided.
544 appeals were received for connection of enterprises to electricity network through the Technical Councils. All applications were received at Technical Councils in 17 "ASAN service" and 1 "ASAN Kommunal" Centers, Khachmaz SMEs (Small and medium-sized enterprises).   All these appeals have been positively resolved.