AERA 2020-ci il ərzində vətəndaş müraciətləri, istismara buraxılış aktı və icazələr, layihə razılaşdırılması və Texniki Şuralara dair nəticələri açıqlayıb
2020: İSTEHLAKÇI HÜQUQLARI VƏ VƏTƏNDAŞ MÜRACİƏTLƏRİ
2020-ci il ərzində elektrik enerjisi, qaz təchizatı, istilik təchizatı və digər sahələrlə bağlı Agentliyə birbaşa və Energetika Nazirliyindən 4101 vətəndaş müraciəti daxil olub.
• Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 3176 vətəndaş müraciəti daxil olub;
• Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 707 müraciət daxil olub;
• 57 vətəndaş müraciəti istilik təchizatı ilə bağlı olub;
• 161 müraciət digər məsələləri əhatə edib.
4101 müraciətdən
• 3317 müraciət Agentlik tərəfindən araşdırılaraq cavablandırılıb (38 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib);
• 26 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub;
• 333 müraciət hazırda baxılma prosesindədir;
• 244 müraciət məlumat xarakterli olub;
• 181 müraciət qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
2020: ELEKTRİK ENERJİSİ TƏCHİZATI VƏ QAZ TƏCHİZATI
• 2020-ci il ərzində yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 215 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib;
• Müxtəlif tikinti obyektlərinin elektrik qurğularının 264 layihə sənədi ekspertizadan keçirilərək razılaşdırılıb;
• Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən 66 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
• 2020-ci ildə “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 80 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib;
• 2020-ci ildə 684 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib;
• Layihə sənədləri ekspertiza olunmuş və razılaşdırılmış tikinti obyektlərinin sayı 3690 olub;
• Elektrik enerjisi şəbəkəsinə texniki sənədləşdirmə aparılmadan 11 qeyri-qanuni qoşulma faktı aşkar edilib;
• Agentlik tərəfindən 2020-ci ildə 185 inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilib, 2020-ci ilin avqust ayından ilin sonuna kimi 69 işə baxılıb və qərar verilib.
TEXNİKİ YOXLAMALAR
• 2020-ci ildə büdcədən maliyyələşən istehlakçılarda elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyəti ilə bağlı 219 texniki yoxlama aparılıb;
• 2020-ci ildə büdcədən maliyyələşən müəssisələrdə qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının təmin edilməsinin, müvafiq sahəyə dair digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədi ilə 212 texniki yoxlama aparılıb.
2020: PEŞƏ BİLİKLƏRİNİN YOXLANILMASI
• Agentliyə müraciət edən 114 müəssisədə elektrik təsərrüfatına cavabdeh 552 şəxsin və təhlükəsizlik texnikası üzrə mühəndisin əməyin mühafizəsi, texniki istismar və texniki təhlükəsizlik qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, biliklərin artırılması üçün təkliflər verilib, metodiki yardım göstərilib.
2020: TEXNİKİ ŞURALAR
• Sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı Texniki Şuralara 2013 müraciət daxil olub. Bu müraciətlərdən 2006-sı müsbət həll edilib, 7 müraciət isə təqdim edilmiş sənədlərdə uyğunsuzluqlar səbəbindən baxılmamış saxlanılıb;
• Müraciətlərə Bakıda və regonlarda yerləşən 17 “ASAN xidmət" və “ASAN Kommunal” mərkəzində və Xaçmaz KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralarda baxılıb.

2020: CONSUMER RIGHTS AND CITIZEN APPEALS
In 2020, agency received 4101 citizen appeals directly and from the Ministry of Energy on electricity, gas supply, heat supply and other fields.
•    3176 appeals related to power supply have been received;
•    707 appeals related to gas supply have been received;
•    57 appeals related to heat supply have been received;
•    161 appeals covered various issues.
3317 out of 4101 appeals
•    were investigated and answered by the Agency(38 appeals have been been sent the relevant authorities for investigating and taking appropriate measures);
•    26 appeals were jointly executed in collaboration with the Ministry of Energy;
•    333 appeals are currently being implemented;
•    244 appeals were informative;
•    181 request were letters of thanks related to solving of problems raised.
2020: POWER SUPPLY AND GAS SUPPLY
•    In 2020, commissioning acts were provided to the external electrical installations of 215 new or reconstructed construction facilities, including the ones that increased capacity and modified its power supply scheme;
•    Project documents of 264 electrical installations on the power supply to various construction facilities were expertised and agreed;
•    66 project documents were rejected due to the shortcomings found;
•    The technical condition of 80 electric meters was checked with the participation of the representatives of “Azerenergy” OJSC, “Azerishig” OJSC.
•    In accordance with the agreed 684 projects in 2020, the operation of the completed industrial gas facilities was allowed.
•    3690 project documents of construction facilities were expertised and agreed.
•    The Agency found out that 11 facilities were connected to electricity networks without technical documentation.
•    185 protocols on Administrative Violations were prepared by Agency, and 69 cases were reviewed and decisions on them were made from August 2020 to the end of the year .
TECHNICAL INSPECTIONS
•    219 technical investigations were carried out among consumers, who are financed from the budget, related to technical operation of electrical facilities, observance of the safety rules and the status of the use of electricity;
•    212 investigations were carried out to investigate the status of ensuring of the efficient use of gas in the budget-financed enterprises and the safe operation of gas facilities, as well as the status of observance of the laws of the Republic of Azerbaijan, the requirements of the "Rules on the Use of Gas" and other normative legal acts on the relevant field.
2020: TEST OF PROFESSIONAL KNOWLEDGE
•    On the basis of consumers' appeals, 552 electro technical staff and safety engineers in 114 enterprises has been checked for knowledge of labor safety, technical operation and safety, and proposals were made to increase knowledge and methodological assistance was provided.
2020: TECHNICAL COUNCILS
•    2013 appeals were received for connection of enterprises to electricity network through the Technical Councils. The implementation of 2006 applications were ensured, and 7 applications were not implemented due to incompatibility in the submitted documents.
•    All applications were received at Technical Councils in 17 "ASAN  service" and "ASAN Kommunal" Centers in Baku and regions, Khachmaz SMEs (Small and medium-sized enterprises).