Energetika naziri Pərviz Şahbazovla ABŞ Dövlət katibi köməkçisinin birinci müavini Kent Loqsdonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib. Görüşdə 26-cı Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz-2019” sərgisi, iki ölkə arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq, “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi və Azərbaycanda energetika sektorunda həyata keçirilən son tədbirlərlə bağlı müzakirələr aparılıb.
Kent Loqsdon “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin enerji təhlükəsizliyi və Balkanların enerji ilə təminatı baxımından mühüm rolunu qeyd edib və layihənin icra vəziyyətini yüksək qiymətləndirib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov isə “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin yekunlaşmaq üzrə olduğunu və bu prosesdə ABŞ-ın davamlı dəstəyinin mühüm əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırıb. Nazir Bolqarıstan-Yunanıstan İnterkonnektorunun (İGB) təməlinin qoyulmasını layihənin yeni mərhələdə inkişafının başlanğıcı adlandırıb və dəhlizi gələcəkdə qidalandıracaq əlavə mənbələr kimi işlənmədə olan yataqlar və onların ehtiyatlarından bəhs edib.
Görüşdə həmçinin, ölkədaxili qaza tələbat, bərpa olunan enerji mənbələri və enerji səmərəliliyinə nail olunması istiqamətində görülən işlərə dair ətraflı müzakirələr aparılıb. Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən prosesdə ABŞ ilə əməkdaşlıq perspektivləri nəzərdən keçirilib.

First Deputy Assistant Secretary of State for the USA visited the Ministry of Energy
The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov has met with a delegation led by First Deputy Assistant Secretary of State for the USA Kent Logsdon. During the meeting, the sides discussed the 26th International “Caspian Oil and Gas Exhibition 2019” and Conference, energy cooperation between the two countries, the Southern Gas Corridor and the latest developments in the energy sector of Azerbaijan.
Kent Logsdon emphasized the importance of the “Southern Gas Corridor” project in terms of energy security and Balkan energy supply and appreciated the implementation of the project.
The Minister of Energy Parviz Shahbazov noted that “Southern Gas Corridor” project is coming to an end, and the United States constantly supports the process. The Minister called the foundation of the Bulgaria-Greece Interconnection (IGB) as the beginning of the new stage of the project and spoke of the fields currently processed as additional sources that will supply the corridor in the future and of the resources of such fields.
The sides also discussed issues related to domestic gas demand, renewable energy sources and energy efficiency. In the process of expanding the use of renewable energy sources perspectives of cooperation with the United States were discussed.