9 ayda Energetika Nazirliyi və tabeliyindəki qurumlar tərəfindən 6083 müraciətə baxılıb
Cari ilin 9 ayı ərzində Energetika Nazirliyi, tabeliyində olan Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyində istehlakçı hüquqlarının qorunması, elektrik və istilik enerjisi, təbii qaz təchizatı, bərpa olunan enerji və digər məsələlərlə bağlı ümumilikdə 6083 müraciətə baxılıb.
Müraciətlər əsasən, enerji təchizatı şəbəkəsinə qoşulma, elektrik enerjisi və təbii qaz təchizatında fasilələrin yaranması, elektrik qurğu və avadanlıqlarının istismara yararsız olması, borc və cərimələr, sayğaclaşma, işlə təminat, müxtəlif mövzularla bağlı sorğular və digər məsələləri əhatə edib.
Bu dövrdə 4989 müraciət müvafiq qaydada araşdırılaraq cavablandırılıb, 208 müraciət baxılmaqdadır. 886 müraciət isə məlumat xarakterlidir.
Hesabat dövründə Nazirlik və tabeliyindəki qurumların rəhbər vəzifəli şəxsləri tərəfindən 26 video qəbul təşkil edilib, vətəndaşların müraciətləri dinlənilib, qaldırılan məsələlərin qanunvericiliyin tələblərinə uyğun həll edilməsi üçün müvafiq tapşırıqlar verilib.
Bu dövrdə Nazirliyin facebook səhifəsi vasitəsilə 70-dən çox müraciət daxil olub ki, bunlar aidiyyəti üzrə araşdırılması üçün yönləndirilib, sorğu tipli müraciətlər isə müvafiq struktur bölmələrin rəyləri əsasında cavablandırılıb.

6083 appeals were received by the Ministry of Energy and agencies under Ministry during nine months
During the nine months of 2021, the Ministry of Energy, Energy Regulatory Agency, Azerbaijan Renewable Energy Agency under the Ministry received 6083 appeals on consumers' rights protection, electricity and heat supply, natural gas supply, renewable energy and other issues.
Appeals covered mainly to connection to the power supply network, interruptions in electricity and gas supply, uselessness of electrical equipment and devices for operation, debt and fines, gasification, metering problems, employment and other issues.
During the period, 4989 appeals were investigated and answered, 208 appeals are currently being processed, and 886 appeals are informative.
In this period, 26 video receptions were organized by the senior officials of the Ministry and agencies under the Ministry, citizens ' appeals were heard, relevant instructions were given to investigate the issues raised and to solve them in accordance with the requirements of the legislation.
During the reporting period, approximately 70 appeals were received through Facebook account of the Ministry of Energy, which were sent relevantly, and some appeals were answered on the basis of the opinions of the relevant structural divisions.