9 ay üzrə neft-qaz göstəriciləri açıqlanıb
2022-ci ilin yanvar-sentyabr ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, Azərbaycanda 34,4 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 10 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən, 18,5 milyard kubmetri “Şahdəniz”dən, 5,9 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 8,6 faiz, yəni 2,7 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 16,3 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 22,6 faiz çoxdur. 9 ay ərzində Avropaya 8,3 milyard kubmetr, Türkiyəyə 6,1 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 1,9 milyard kubmetr qaz satılıb. Qeyd edək ki, bu müddətdə Türkiyəyə TANAP-la 4,2 milyard kubmetrə yaxın qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən cari ilin 01 oktyabr tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 200 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 176 milyard kubmetrə yaxın qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 122,6 milyard kubmetr həcmi ixraca nəql edilib.
2022-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında ölkədə 24,5 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Respublika üzrə neft hasilatının 15,4 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 3,3 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 5,8 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 19,7 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 18,6 milyon tona yaxın konsorsiumun, 1,1 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşür.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 oktyabr 2022-ci il tarixinədək 600,9 milyon tona yaxın neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 561,8 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 39,1 milyon ton kondensat çıxarılıb. Bundan cari ilin 01 oktyabr tarixinədək 599 milyon tonu ixraca nəql edilib.

Oil and gas figures were announced for 9 months
According to operational data for January-September 2022, Azerbaijan produced 34.4 bcm of natural gas. 10 bcm of gas were produced from Azeri-Chirag-Gunashli, 18.5 billion cubic meters from Shah Deniz and 5.9 bcm from SOCAR. Gas was transported with an increase of approximately 2.7 bcm, namely 8.6 percent compared to the relevant period last year.
During the reporting period, gas sales abroad amounted to 16.3 bcm, which is 22.6 % more than in the same period last year. During 9 months, 8.3 bcm of gas was sold to Europe, 1.9 billion cubic meters to Georgia and 6.1 billion cubic meters to Türkiye. It should be noted that, during this period nearly 4.2 bcm gas was exported to Türkiye through TANAP.
Since the commissioning of the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz till 1 October this year, about 200 bcm of gas was produced from Azeri-Chirag-Gunashli and more than 176 bcm of gas from Shah Deniz. During this period, 122.6 bcm gas was exported from Shah Deniz.
Azerbaijan produced 24.5 million tons of oil (including condensate) in January-September 2022. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 15.4 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 3.3 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 5.8 million tons (including condensate).
The volume of exported oil, including condensate, amounted to 19.7 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 18.6 million tons, SOCAR for 1.1 million tons.
Since its commissioning till 1 October 2022, nearly 600.9 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 561.8 million tons of oil were extracted from ACG, while 39.1 million tons condensate from Shah Deniz. 599 million tons out of this were exported since 1 October.