2022-ci ilin yanvar-iyun ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, Azərbaycanda 16,5 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib.
Respublika üzrə neft hasilatının 10,4 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 2,2 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 3,9 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 13,4 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 12,6 milyon tona yaxın konsorsiumun, 780 min  tonu isə SOCAR-ın payına düşür.
6 ay ərzində ölkədə 23,4 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 6,9 milyard kubmetri AÇG-dən, 12,6 milyard kubmetri “Şahdəniz”dən, 3,9 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 15,1 faiz, yəni 3,1 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 11,2 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 25,7 faiz çoxdur. Cari ilin yanvar-iyun aylarında Türkiyəyə 4,3 milyard kubmetr, Avropaya 5,4 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 1,5 milyard kubmetr qaz satılıb. Bu dövrdə BTC boru kəməri sisteminə 55 milyon kubmetr qaz verilib. Qeyd edək ki, bu müddətdə Türkiyəyə TANAP-la 2,9 milyard kubmetrə yaxın qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 iyul 2022-ci il tarixinədək 594,8 milyon tona yaxın neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 556,8 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 38 milyon ton kondensat çıxarılıb. “Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 2022-ci ilin 01 iyul tarixinədək 593 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql edilib.
Yataqlar istismara veriləndən cari ilin 01 iyul tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 197 milyard kubmetrə yaxın, “Şahdəniz”dən isə 170 milyard kubmetrdən çox qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 116 milyard kubmetrdən çox həcmi ixraca nəql edilib.

During the 6 months, 16.5 million tons of oil and 23.4 bcm of gas were produced in the country
According to the operative data, Azerbaijan produced 16.5 million tons of oil (including condensate) in January-June 2022.
"Azeri-Chirag-Gunashli" accounted for 10.4 million tons of oil produced in the republic while "Shah Deniz" for 2.2 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 3.9 million tons (including condensate).
The volume of exported oil, including condensate, amounted to 13.4 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 12.6 million tons, SOCAR for 780 thousand tons.
For 6 months, 23.4 billion cubic meters of natural gas was produced in the country. 6.9 bcm of gas production extracted from ACG, while 12.6 bcm from Shah Deniz. SOCAR produced 3.9 bcm gas during this period. Gas was transported with an increase of approximately 3.1 bcm, namely 15.1 percent compared to the relevant period last year.
During this period, gas sales amounted to 11.2 bcm, which was 25.7% more compared to the same period previous year. In January-June this year, 4.3 billion cubic meters of gas was sold to Türkiye, 5.4 billion cubic meters to Europe and 1.5 billion cubic meters to Georgia. During this period, the BTC pipeline system was supplied with 55 million cubic meters of gas. It should be noted that, during this period nearly 2.9 bcm gas was exported to Türkiye through TANAP.
Since its commissioning till 1 July 2022, nearly 594.8 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 556.8 million tons of oil were extracted from ACG, while 38 million tons condensate from Shah Deniz. Since their commissioning till 1 July 2022, 593 million tons oil (including condensate) were exported from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz.
Since their commissioning till 1 July 2022, nearly 197 billion tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and 170 bcm from Shah Deniz. During this period, more than 116 bcm gas were exported from Shah Deniz.