5 ayda ölkədə elektrik enerjisi istehsalı artıb
Elektrik enerjisinə dair operativ məlumatlara əsasən, 2022-ci ilin may ayında Azərbaycanda ümumi elektrik enerjisinin istehsalı 2004,0 mln. kVt·st təşkil edib ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehsalın 23,9 mln. kVt·st, yaxud 1,2 % artması deməkdir.
May ayında elektrik enerjisinin idxalı 19,8 mln. kVt·st olmaqla 2021-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 9,5 mln. kVt·st azalıb, ixrac isə 19,9 mln. kVt·st olmaqla ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 4,0 mln. kVt·st artıb.
Ümumilikdə 2022-ci ilin yanvar-may aylarında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 316,2 mln.kVt·st, yəni 2,9 % artaraq 11 244,2 mln. kVt·st olub.
Hesabat dövründə ötən ilin 5 ayına nisbətən elektrik enerjisinin istehsalı İES-lərdə 198,2 mln. kVt·st artaraq 10 313,3 mln. kVt·st, SES-lərdə 109,6 mln. kVt·st artaraq 768,7 mln. kVt·st, digər mənbələr (KES, GES və BMTYZ) üzrə isə 8,4 mln. kVt·st artaraq 162,2 mln. kVt·st olub. Külək elektrik stansiyalarında 41,1 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 24,4 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda (BMTZ) isə 96,7 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
5 ayda elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 10 116,6 mln. kVts (İES-lərdə 9400,4 mln. kVt·st, SES-lərdə 716,2 mln.kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 162,8 mln. kV·ts (İES-lərdə 94,2 mln. kVt·st, SES-lərdə 46,1 mln. kVt·st, GES-də 22,5 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 27,2 mln. kVt·st, müstəqil elektrik stansiyaları üzrə 937,6 mln. kVt·st təşkil edib.

Electricity production in the country increased during 5 months
According to operational data on electricity for May 2022, total electricity production in Azerbaijan amounted to 2004.0 million kWh. In comparison with the same period in 2021, electricity production increased by 23.9 million kWh (1.2 %).
In May, the electricity imports decreased by 9.5 mln kWh amounting to 19.8 mln kWh compared to the same period 2021, while the exports increased by 4.0 mln kWh amounting to 19.9 mln kWh.
In total, the electricity production in the republic increased by 316.2 mln kWh, namely 2.9 % compared to the same period last year, amounting to 11244.2 mln kWh in January-May 2022.
During the reporting period, electricity generation at TPPs increased by 198.2 mln kWh reaching to 10313.3 mln kWh, at HPPs increased by 109.6 mln kWh reaching to 768.7 mln kWh, and at other sources (WPP, SPP and Solid household waste plant) increased by 8.4 mln kWh reaching to 162.2 mln kWh in comparison with last year. 41.1 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 24.4 mln kWh at SPPs, and 96.7 mln kWh at the Solid Household Waste Incineration Plant.
In January-May electricity generation made up 10116.6 million kWh on "Azerenergy" OJSC (9400.4 million kWh at TPPs, 716.2 mln kWh at HPPs), 162.8 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (94.2 mln kWh at TPPs, 46.1 mln kWh at HPPs, 22.5 mln kWh at SPP), 27.2 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 937.6 million kWh on independent PPs.
In January-May 2022, the electricity exports amounted to 538.4 mln kWh, and imports to 60.5 mln kWh.