5 ayda ölkədə 13,9 milyon ton neft, 19,6 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib
2022-ci ilin yanvar-may ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, Azərbaycanda 13,9 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib.
Respublika üzrə neft hasilatının 8,8 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 1,9 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 3,2 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 11,4 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 10,7 milyon tona yaxın konsorsiumun, 696 min tonu isə SOCAR-ın payına düşür.
Cari ilin 5 ayı ərzində ölkədə 19,6 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 5,8 milyard kubmetri AÇG-dən, 10,6 milyard kubmetri “Şahdəniz”dən, 3,2 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 15,3 faiz, yəni 2,6 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 9,4 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 27,0 faiz çoxdur. Cari ilin yanvar-may aylarında Türkiyəyə 3,6 milyard kubmetr, Avropaya 4,5 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 1,3 milyard kubmetr qaz satılıb. Bu dövrdə BTC boru kəməri sisteminə 45 milyon kubmetr qaz verilib. Qeyd edək ki, Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 2,4 milyard kubmetrə yaxın qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 iyun 2022-ci il tarixinədək 591,6 milyon tona yaxın neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 555,3 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 36,3 milyon ton kondensat çıxarılıb. “Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 2022-ci ilin 01 iyun tarixinədək 591 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql edilib.
Yataqlar istismara veriləndən bu ilin 01 iyun tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 195,9 milyard kubmetrə yaxın, “Şahdəniz”dən isə 168 milyard kubmetrdən çox qaz hasil olunub. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 116 milyard kubmetrdən çox həcmi ixraca nəql edilib.

During the 5 months, 13.9 million tons of oil and 19.6 bcm of gas were produced in the country
According to the operative data, Azerbaijan produced 13.9 million tons of oil (including condensate) in January-May 2022.
Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 8.8 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 1.9 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 3,2 million tons (including condensate).
The volume of exported oil, including condensate, amounted to 11,4 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 10.7 million tons, SOCAR for 696 thousand tons.
During the 5 months of this year, gas output amounted to 19.6 bcm. 5.8 bcm of gas production extracted from ACG, while 10.6 bcm from Shah Deniz. SOCAR produced 3.2 bcm gas during this period. Gas was transported with an increase of approximately 2.6 bcm, namely 15.3 percent compared to the relevant period last year.
During this period, gas sales amounted to 9.4 bcm, which was 27.0% more compared to the same period previous year. In January-May this year, 3.6 billion cubic meters of gas was sold to Turkey, 4.5 billion cubic meters to Europe and 1.3 billion cubic meters to Georgia. During this period, the BTC pipeline system was supplied with 45 million cubic meters of gas. It should be noted that, during this period nearly 2.4 bcm gas was exported to Turkey through TANAP.
Since its commissioning till 1 June 2022, nearly 591.6 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 553.3 million tons of oil were extracted from ACG, while 36,3 million tons condensate from Shah Deniz. Since their commissioning till 1 June 2022, 591 million tons oil (including condensate) were exported from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz.
Since their commissioning till 1 June 2022, nearly 195.9 billion tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and 168 bcm from Shah Deniz. During this period, more than 116 bcm gas were exported from Shah Deniz.