“Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın növbəti iclası keçirilib.
Komissiyanın sədri, energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq yaşıl enerji keçidi istiqamətində həm qanunvericilik sahəsində, həm də genişmiqyaslı layihələrin icrası üzrə atılan addımların strateji əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
İclasın gündəliyinə uyğun olaraq Komissiyanın son iclasından ötən dövr ərzində həyata keçirilmiş tədbirlərlə bağlı hesabat təqdim edilib. Hesabatda müxtəlif layihələrin icra vəziyyəti, görülən işlər və əldə olunan nəticələr barədə geniş məlumat verilib.
Günəş enerjisi üzrə keçirilən hərracın cari mərhələsi, habelə bu istiqamətdə görüləcək tədbirlər müzakirə edilib. Qeyd olunub ki, hərracların səmərəli təşkili yaşıl enerji layihələrinə cəlb olunan özəl investisiyaların artırılmasına şərait yaradacaq.
Dünya Bankının dəstəyi ilə həyata keçirilən bərpa olunan enerji mənbələrinin şəbəkəyə inteqrasiyasının təmin edilməsi məqsədilə ötürücü şəbəkənin gücləndirilməsi (AZURE) layihəsi çərçivəsində görülən işlər barədə məruzə dinlənilib.
İclasda, həmçinin bp şirkəti tərəfindən həyata keçirilən “Şəfəq” Günəş Elektrik Stansiyası layihəsi ilə bağlı görülən işlər diqqətə çatdırılıb. 240 MVt gücündə stansiyanın ölkəmizdə bərpa olunan enerjinin ümumi enerji istehsalında payının artırılmasında mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi və regionda ekoloji təmiz enerjiyə keçid prosesini sürətləndirəcəyi qeyd edilib.
İclasda Energetika, İqtisadiyyat, Maliyyə, Ədliyyə, Fövqəladə Hallar, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Kənd Təsərrüfatı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirlikləri, SOCAR, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Mərkəzi Bank, Minatəmizləmə Agentliyi, “Azərenerji” ASC, “Azərişıq” ASC və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin nümayəndələri iştirak edib.

The next meeting of the Commission established by the relevant Order of the President of the Republic of Azerbaijan on additional measures for the implementation of projects in the field of use of renewable energy sources was held.
The Chairman of the Commission, Minister of Energy Parviz Shahbazov, highlighted the strategic importance of the steps being taken in both the legislative framework and the execution of large-scale projects in line with the directives of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, to promote the green energy transition.
According to the meeting’s agenda, a report was presented on the activities carried out since the Commission’s last meeting. The report provided detailed information on the status of various projects, the work completed, and the results achieved.
The current stage of the solar energy auction and the steps to be taken in this direction were discussed. It was noted that the efficient organization of auctions would create opportunities to increase private investments in green energy projects.
A presentation was made on the work being carried out under the AZURE project, which aims to strengthen the transmission network to ensure the integration of renewable energy sources into the grid, supported by the World Bank.
Additionally, the work related to the Shafaq Solar Power Plant project, being implemented by bp, was reviewed. It was noted that the 240 MW power plant plays an important role in increasing the share of renewable energy in the country’s total energy production and will accelerate the transition to clean energy in the region.
The representatives of the Ministries of Energy, Economy, Finance, Justice, Emergency Situations, Ecology and Natural Resources, Agriculture, Digital Development and Transport, State Committee for Urban Planning and Architecture, Central Bank, ANAMA, Azerenergy OJSC, Azerishiq OJSC, AREA attended at the meeting.