230 MVt gücündə “Qaradağ” Günəş Elektrik Stansiyasının təməlqoyma mərasimi keçirilib
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkəti tərəfindən Azərbaycanda inşa ediləcək 230 MVt gücündə Qaradağ Günəş Elektrik Stansiyasının martın 15-də Gülüstan sarayında təməlqoyma mərasimi keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mərasimdə iştirak edib.
Dövlətimizin başçısı tədbirdə çıxış edərək, bu gün ölkəmizin energetika sahəsində çox əlamətdar bir gün olduğunu qeyd edib. “Bu gün Qaradağ Günəş Elektrik Stansiyasının təməli qoyulur. Bu münasibətlə sizi və bütün Azərbaycan xalqını ürəkdən təbrik etmək istəyirəm. Doğrudan da çox önəmli bir hadisədir, 230 meqavat gücündə olan bu stansiya həm ölkəmizin enerjiyə artan tələbatını ödəyəcək, eyni zamanda, ixrac imkanlarımızı da genişləndirəcək.
Mən çox şadam ki, bu böyük layihənin icraçısı dünyada tanınmış və bu sahədə böyük təcrübəsi olan “Masdar” şirkətidir. Qeyd etdiyim kimi, “Masdar” şirkətinin bu sahədə çox böyük təcrübəsi var, bir çox ölkələrdə uzun illər uğurla fəaliyyət göstərir. Əlbəttə ki, bu şirkətin Azərbaycana sərmayə qoyması çox təqdiredici bir haldır. Bu, bir daha onu göstərir ki, Azərbaycan xarici sərmayə üçün çox cəlbedici ölkədir, açıq ölkədir. Azərbaycanda çox gözəl investisiya iqlimi vardır və eyni zamanda, Azərbaycan xarici tərəfdaşlar qarşısında üzərinə düşən bütün öhdəliklərini yerinə yetirir. Xarici sərmayənin Azərbaycana böyük həcmdə qeyri-neft sektoruna qoyulması bizim əsas prioritetlərimizdən biridir. Çünki uzun illər neft-qaz sahəsinə 10 milyardlarla dollar sərmayə qoyulubdur. Bu, bizə imkan verdi ki, enerji sahəsində istədiyimizə nail olaq. Bu gün Azərbaycan həm xam neft, təbii qaz, neft məhsulları və elektrik enerjisini ixrac edən ölkədir. Bizdə elektrik enerjisinin ixracı nöqteyi-nəzərdən böyük potensial var. Biz dörd qonşu ölkəyə ixracı artıq təmin etmişik və əminəm ki, gələcəkdə digər bazarlara da elektrik enerjisi ilə çıxacağıq. Bunu nəzərə alaraq, hər bir yeni stansiyanın inşa olunması qeyd etdiyim kimi, bizim ixrac imkanlarımızı da artırır.
“Masdar” şirkəti bizim üçün dost ölkəni - Birləşmiş Ərəb Əmirliklərini təmsil edir. Bizim ikitərəfli münasibətlərimiz çox yüksək səviyyədədir. Həm siyasi, həm iqtisadi, həm də digər sahələrdə uğurla əməkdaşlıq edirik. Ticarət əlaqələrimiz artır, turizm sahəsində çox böyük imkanlar var və şadam ki, bu sahədə də artım göz qabağındadır. Bir sözlə, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin böyük perspektivi var. Şadam ki, bərpaolunan enerji istehsalı sahəsində də əməkdaşlığa bu gün start verilir. Əslində Azərbaycan Energetika Nazirliyi ilə “Masdar” şirkəti arasında icra müqaviləsi bir il bundan əvvəl imzalanmışdır. Bu müddət ərzində hazırlıq işləri gedirdi və bu gün biz artıq təməlqoyma mərasiminə toplaşmışıq.
Bildirməliyəm ki, bu ilin əvvəlindən energetika sahəsində çox önəmli addımlar atılıbdır. Yanvar ayında bu sahədə məşhur olan, Səudiyyə Ərəbistanını təmsil edən “ACWA Power” şirkəti ilə 240 meqavat gücündə Külək Elektrik Stansiyasının təməli qoyuldu. Fevral ayında “Azərenerji” tərəfindən inşa edilmiş 385 meqavat gücündə elektrik stansiyasının açılışı oldu və bu gün 230 meqavat gücündə günəş elektrik stansiyasının təməli qoyulur. Yəni hələ 3 ay tamamlanmayıb ki, artıq 855 meqavat gücündə yeni generasiya gücləri yaradılır, artıq 385 meqavat gücündə yaradılıbdır. Əminəm ki, 2023-cü ildə əlavə güclər bizim ümumi sistemimizə daxil ediləcəkdir və bu, işin sadəcə olaraq başlanğıc hissəsidir. Çünki bərpaolunan enerji növlərinin inkişafı bizim üçün prioritet məsələdir. Biz uzun illər bu məsələnin həlli ilə bağlı çalışırıq və bu gün real nəticələr görürük. Bütövlükdə Azərbaycanda mövcud olan sabitlik, iqtisadi inkişaf, qonşu ölkələrlə münasibətlərimiz, nəqliyyat, kommunikasiyalar, elektrik xətləri nöqteyi-nəzərdən qonşu ölkələrlə sıx təmaslar unikal bir vəziyyət yaradır ki, Azərbaycan nəinki xam neft, neft məhsulları və təbii qaz, eyni zamanda, elektrik enerjisinin böyük istehsalçısı və ixracatçısı olacaqdır. Mən buna əminəm, biz artıq bu işin təzahürlərini görürük. Onu da nəzərə almalıyıq ki, qonşu ölkələrdə və Avropa qitəsində elektrik enerjisinə böyük ehtiyac vardır. Biz elektrik enerjisini yalnız ekoloji cəhətdən təmiz mənbələrdən istehsal edirik - təbii qaz, su, günəş və külək. Bir daha demək istəyirəm ki, Azərbaycanda bərpaolunan enerji növlərinin potensialı həddindən artıq böyükdür. Məhz buna görə dünyanın aparıcı enerji şirkətləri indi Azərbaycanla bu sahədə əməkdaşlıq etməyə çox maraqlıdırlar. Əminəm ki, biz yaxın gələcəkdə yeni layihələrin başlanmasına start verəcəyik.
Böyük potensial işğaldan azad edilmiş ərazilərdədir. Artıq dəqiq hesablamalar aparılıb və günəş, külək enerji növlərinin istehsalı təxminən 9-10 min meqavata çata bilər. Artıq ilkin addımlar da atılır, bp şirkəti ilə generasiya gücü 200 meqavatdan çox olan günəş elektrik stansiyasının inşası ilə bağlı danışıqlar gedir. Ümid edirəm ki, bu danışıqlar da uğurla nəticələnəcək. Digər böyük şirkətlər bu bölgəyə maraq göstərirlər. Bildirməliyəm ki, işğal dövründə 30 il ərzində ermənilər və Ermənistan dövləti o vaxt işğal altında olan torpaqlarda bütün infrastrukturu, bütün binaları, tarixi, dini abidələrimizi dağıtmışlar, bunu təsdiqləyən bir çox sənədlər, video-foto məlumatlar vardır. O cümlədən Kəlbəcər və Laçın rayonlarında 30-dan çox su elektrik stansiyasını məhv etmişlər və biz artıq azad edilmiş torpaqlarda genişmiqyaslı işlərə başlayaraq, o cümlədən elektroenergetika sahəsinə böyük diqqət göstərmişik. Keçən il 4 su elektrik stansiyasını bərpa etmişik. Onların ümumi generasiya gücü 20 meqavatdır. Bu il isə 5 su elektrik stansiyasının yenidən qurulması planlaşdırılır və bu stansiyaların generasiya gücü 27 meqavat olacaqdır. Düzdür, digər stansiyalarla müqayisədə həcm o qədər də böyük deyil. Lakin bu stansiyaların ancaq Kəlbəcər və Laçın rayonlarında sayı 30-dan çox olacaqdır və bu, su elektrik stansiyalarıdır. Güləş və külək elektrik stansiyalarının yaradılması üçün təbii ki, daha böyük potensial var. Yenə də demək istəyirəm ki, bütün infrastruktur yaradılıb, daxili xətlər müasirləşdirilib, bir çox yarımstansiyalar inşa olunub, o cümlədən azad edilmiş torpaqlarda cəmi bir il ərzində 7 yarımstansiya yaradılıbdır.
Xarici bazarlar bizim hüdudlarımızın kənarındadır və Avropadadır. Yenə də deyirəm, böyük tələbat var. Daxili tələbat artmaqdadır. Müstəqillik dövründə Azərbaycan əhalisi 7 milyondan 10 milyona çatıbdır. Yəni, bu, əlbəttə ki, böyük üstünlükdür. Eyni zamanda, sənaye və iqtisadiyyatımız artır. Bu ilin iki ayında ümumi daxili məhsul 6,7 faiz, qeyri-neft sektoru 10,1 faiz, qeyri-neft sənaye istehsalı təxminən 21 faiz artmışdır. Bütün bunlar postpandemiya dövründə əldə edilmiş nailiyyətlərdir və onu göstərir ki, Azərbaycanda aparılan islahatlar, sənayeləşmə siyasəti, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması və xarici sərmayənin cəlb edilməsi istiqamətində doğrudan da təqdirəlayiq addımlar atılır. Əlavə etsəm ki, Azərbaycan dünya miqyasında o ölkələrdəndir ki, ölkəmizdə xarici dövlət borcu çox aşağı səviyyədədir, cəmi 7,4 milyard dollardır. Əgər istəsək, biz bu borcu bir gün ərzində sıfırlaya bilərik. Əlbəttə ki, həm beynəlxalq maliyyə qurumları, həm böyük şirkətlər, investorlar Azərbaycana çox böyük maraqla yanaşırlar. Bizim siyasətimiz isə ölkəmizin bundan sonrakı sürətli inkişafını təmin etmək, əlbəttə ki, ilk növbədə, azad edilmiş torpaqları bərpa etmək, - bu, böyük ərazidir, 10 min kvadratkilometrdən çox bir ərazidir, - və eyni zamanda, ölkəmizin dayanıqlı inkişafını təmin etməkdir. Bu, aksiomadır ki, elektrik enerjisi olmadan heç bir ölkə inkişaf edə bilməz. Bu, birinci şərtdir, bu, əsas şərtdir. Xoşbəxtlikdən Azərbaycanda zəngin neft və qaz yataqları vardır və bu yataqların istismarı və işlənilməsi uğurla gedir. Müasir infrastruktur vardır - həm nəqliyyat, həm kommunikasiya, həm də elektrik xətləri ixrac bazarları ilə bizi birləşdirir. Güclü siyasi iradə vardır. Dünyanın demək olar ki, əksər ölkələri ilə sıx tərəfdaşlıq əlaqələri vardır. Bir çox dostlarımız var, onlardan biri də Birləşmiş Ərəb Əmirlikləridir. Mən bütün sərmayə maraqlarını, biznes maraqlarını nəzərə alaraq onu da bildirməliyəm ki, əgər iki ölkə arasında yaxın dostluq əlaqələri olmasaydı, yəqin ki, bu layihəni də biz görməzdik. Yəni, bütün bu amillərin vəhdəti çox gözəl bir imkan yaradır. Hesab edirəm ki, biz bu imkandan böyük səmərə ilə istifadə edirik və edəcəyik.
Mən stansiyanın inşasına uğurlar arzulayıram, “Masdar” şirkətinə bizə etibar etdiyi və böyük sərmayəni qoymağa planlaşdırdığı üçün təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Əminəm ki, biz yaxın gələcəkdə Qaradağda bu stansiyanın açılışını birlikdə qeyd edəcəyik".
Sonra Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin energetika və infrastruktur naziri Suhail Al Mazrouei mərasimdə çıxış edərək dedi: “Bu cür tarixi münasibətlə bu gün sizlərin qarşısında çıxış etməkdən şərəf və iftixar hissi duyuram. Zati-aliləri, düzgün qeyd etdiyiniz kimi, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Azərbaycanın yaxın dostudur. Bizi dərin mədəni və iqtisadi əlaqələr, eləcə də təmiz enerjiyə əsaslanan dayanıqlı gələcəklə bağlı ümumi baxışlarımız bağlayır. Bu gün bu əlaqələr daha da güclənir. Zati-aliləri, Sizin dəstəyiniz sayəsində biz Azərbaycanda ilk dəfə olan istehlak səviyyəsində günəş enerjisi layihəsinin təməlqoyma mərasimini qeyd edirik. Böyük şərəf hissi ilə bu layihədə sizinlə işləmək fürsəti bizə nəsib oldu. Mən bu mühüm layihənin gerçəkləşdirilməsinə yardım etmək məqsədilə “Masdar” şirkətinə və Birləşmiş Ərəb Əmirliyinə etimad göstərdiyinə görə Azərbaycan Prezidenti Zati-ailələri İlham Əliyevə, Azərbaycan dövlətinə şəxsən təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Bu gün “Masdar” 30-dan artıq ölkədə çalışır. Bizim məqsədimiz günəş enerjisi texnologiyalarını dünyanın bir çox ölkəsində tətbiq etməkdən ibarətdir. Mən, Azərbaycanda bərpaolunan enerji planlarını enerji siyasətinin mühüm hissəsinə çevirmək istəyinə görə, həmçinin qardaşım və yaxın dostum, Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazova təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Zati-aliləri, Sizin rəhbərliyinizlə Azərbaycan 2030-cu ilə qədər bərpaolunan enerji sahəsində quraşdırılmış güclərin 30 faizə qədər artırılması kimi mühüm məqsədləri öz qarşısına qoyub. Biz Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri də eyni məqsədi öz qarşımıza qoyuruq. Biz də 2030-cu ilə qədər həmin həcmin 30 faizə qədər artırılmasını planlaşdırırıq.
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və “Masdar” şirkəti təmiz enerjiyə aid geniş gündəliyin icrasında Azərbaycana birbaşa xarici sərmayələrini və dəstəyini davam etdirməyi səmimiyyətlə arzulayırlar və biz tərəfdaşlığımızı daha da gücləndirmək üçün daha böyük imkanları araşdıracağıq.
Mən şəxsən Azərbaycanın strateji mövqeyinə, Zati-aliləri, Sizin müəyyən etdiyiniz planlara görə təşəkkürümü bildirirəm. Azərbaycan nəinki Avropaya ənənəvi enerji daşıyıcılarını, o cümlədən təbii qazını, eləcə də təmiz enerji mənbələri və hidrogen sayəsində istehsal olunan enerjini gələcəkdə ixrac edəcək. Birgə işləyərək biz hamımız üçün daha yaşıl və dayanıqlı gələcəyi qurmaq məqsədilə təmiz enerji layihələrinin icrasını davam etdirəcəyik”.
Mərasimdə Azərbaycanda bərpaolunan enerji sahəsində görülən işlər barədə videoçarx nümayiş etdirildi.
Daha sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin energetika və infrastruktur naziri Suhail Al Mazrouei stansiyanın təməlini qoydular.

A groundbreaking ceremony has been held for the 230 MW Garadagh Solar Power Plant
A groundbreaking ceremony has been held in Gulustan Palace for the 230 MW Garadagh Solar Power Plant to be built in Azerbaijan by Masdar company of the United Arab Emirates on 15 March. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the ceremony.
The head of state addressed the event, and noted that it is a very significant day in the energy sector of our country today, as the foundation of the Garadagh Solar Power Plant is being laid. I sincerely congratulate you and all the people of Azerbaijan on this occasion. It is indeed a very important event. This 230-megawatt plant will meet the growing energy needs of our country and contribute to the expansion of our export potential.
I am very glad that this great project is being implemented by Masdar, a world-renowned company with extensive experience in this field. As I mentioned, Masdar has a great deal of experience in this field and has been operating successfully in many countries for many years. Of course, the investment of this company in Azerbaijan is very commendable. This shows again that Azerbaijan is a very attractive country for foreign investment, an open country. Azerbaijan has a very good investment climate. At the same time, Azerbaijan is fulfilling all its obligations to foreign partners. One of our main priorities is to attract major foreign investment to Azerbaijan’s non-oil sector. Because over many years, 10 billion dollars have been invested in the oil and gas sector. This has allowed us the opportunity to achieve what we want in the field of energy. Today, Azerbaijan is also an exporter of crude oil, natural gas, oil products and electricity. We have great potential in terms of electricity exports. We are already exporting to four neighboring countries, and I am confident that we will access other markets with our electricity in the future. With this in mind, the construction of each new station, as I said, increases our export potential.
Masdar represents a friendly country for us – the United Arab Emirates. Our bilateral relations are at a very high level. We are successfully cooperating in political, economic and other fields. Our trade relations are growing. There are ample opportunities in the field of tourism, and I am glad that growth in this area is obvious as well. In a nutshell, the relations between the United Arab Emirates and Azerbaijan have great prospects. I am glad that cooperation in the field of renewable energy production is starting today. In fact, the executive agreement between the Ministry of Energy of Azerbaijan and Masdar was signed a year ago. Preparations were underway during this time, and today we are gathered for the groundbreaking ceremony.
I must say that very important steps have been taken in the energy sector since the beginning of this year. In January, ACWA Power, a well-known Saudi company, laid the foundation for a 240-megawatt wind farm. A 385-megawatt power plant built by AzerEnergy was inaugurated in February, and the foundation of a 230-megawatt solar power plant is being laid today. In other words, new generation capacities with a capacity of 855 megawatts are being created in less than three months. A capacity of 385 megawatts has already been created. I am confident that additional capacities will be included in our overall system in 2023, and this is just the beginning. Because the development of renewable energy is a priority for us. We have been working to resolve this issue for many years, and today we are seeing tangible results. In general, the existing stability in Azerbaijan, the economic development, our relations with neighboring countries, our transport, communications and close contacts with neighboring countries in terms of power lines have created a unique situation that Azerbaijan is not only a major producer of crude oil, oil products and natural gas, but also a major producer and exporter of electricity. I am sure that we are already seeing the manifestations of this work. We must also take into account that there is a great need for electricity in neighboring countries and on the European continent. We produce electricity only from environmentally friendly sources – natural gas, water, solar and wind. I want to say again that the potential for renewable energy in Azerbaijan is enormous. That is why the world's leading energy companies are now very interested in cooperating with Azerbaijan in this area. I am confident that we will launch new projects in the near future.
Great potential is available in the liberated territories. Accurate calculations have already been made and the production of solar and wind energy can reach about 9,000-10,000 megawatts. Preliminary steps are already being taken, negotiations are underway with bp to build a solar power plant with a generation capacity of more than 200 megawatts. I do hope that these talks are also successful. Other large companies are interested in the region. I must say that during the 30 years of occupation, Armenians and the Armenian state destroyed the entire infrastructure, all the buildings, historical and religious sites in the occupied territories. There are many documents, video and photo information confirming this. In particular, more than 30 hydropower plants have been destroyed in Kalbajar and Lachin districts, and we have already begun large-scale work in the liberated lands, including in the field of electricity. Last year, we restored four hydropower plants. Their total generation capacity is 20 megawatts. This year, there are plans to reconstruct five hydropower plants with a combined generation capacity of 27 megawatts. Of course, these capacities are not very large compared to other stations. However, the number of these stations will be more than 30 in Kalbajar and Lachin districts alone, and these are hydropower plants. Of course, there is a greater potential for the creation of solar and wind power plants. I want to say again that the entire infrastructure has been created, internal lines have been modernized, many substations have been built, including seven in the liberated lands in just one year.
Foreign markets are outside our borders and in Europe. Again, there is a great demand. Domestic demand is growing. In the years of independence, the population of Azerbaijan has increased from 7 million to 10 million. This, of course, is a great advantage. At the same time, our industry and economy are growing. In the first two months of this year, the gross domestic product increased by 6.7 percent, the non-oil sector by 10.1 percent and non-oil industrial production by about 21 percent. All these are achievements of the post-pandemic period and show that the reforms carried out in Azerbaijan, the policy of industrialization, the improvement of the business environment and the attraction of foreign investment are truly commendable steps. I would like to add that Azerbaijan is one of a handful of countries of the world where foreign debt is very low – only $7.4 billion. If we want, we can repay this debt in one day. Of course, both international financial institutions, large companies and investors are very interested in Azerbaijan. Our policy is to ensure the further rapid development of our country, first of all, to restore the liberated lands, of course. This is a large area, more than 10,000 square kilometers. At the same time, we want to ensure the sustainable development of our country. It is an axiom that no country can develop without electricity. This is the first condition and it is the main condition. Fortunately, Azerbaijan has rich oil and gas fields, and these fields are being successfully developed and operated. There is a modern infrastructure – transport, communications and power lines connect us with export markets. There is a strong political resolve. We have close partnerships with almost all countries of the world. We have many friends, one of whom is from the United Arab Emirates. Taking into account all the investment interests, the business interests, I must also say that if there weren’t close and friendly relations between our countries, we probably would not have seen this project. So a combination of all these factors creates a wonderful opportunity. I think we are using this opportunity very effectively and we will continue to do so.
I do hope that the construction of the station is successful. I want to thank Masdar for its trust and plans to make major investments. I am sure that we will together celebrate the opening of this station in Garadagh in the near future.
Then Minister of Energy and Infrastructure of the United Arab Emirates, Suhail Al Mazrouei, addressed the ceremony and said: I am honored and proud to address you today on such a historic occasion. Your Excellency, as you rightly noted, the United Arab Emirates is a close friend of Azerbaijan. We are bound by deep cultural and economic ties, as well as our common vision for a sustainable future based on clean energy. Today, these relations are strengthening. Your Excellency, thanks to your support, we are celebrating the groundbreaking ceremony of the first consumer-level solar energy project in Azerbaijan. It is a great honor for us to work with you on this project. I would like to personally thank the President of Azerbaijan, His Excellency Ilham Aliyev, and the Government of Azerbaijan for their confidence in Masdar and the United Arab Emirates in the implementation of this important project.
Today, Masdar operates in more than 30 countries. Our goal is to apply solar energy technologies in many countries around the world. I would also like to thank my brother and close friend, the Minister of Energy of Azerbaijan, Parviz Shahbazov, for his desire to make renewable energy plans an important part of energy policy in Azerbaijan.
Your Excellency, under your leadership, Azerbaijan has set important goals such as increasing the installed capacity in the field of renewable energy by 30 percent by 2030. We in the United Arab Emirates have the same goal. We also plan to increase this volume to 30 percent by 2030.
The United Arab Emirates and Masdar sincerely wish to continue their foreign direct investment and support Azerbaijan in the implementation of the broad clean energy agenda, and we will explore greater opportunities to further strengthen our partnership.
I am personally thankful for the strategic position of Azerbaijan, Your Excellency, and for the plans you have laid out. In the future, Azerbaijan will export not only traditional energy to Europe, including natural gas, but also energy produced from clean energy sources and hydrogen. Working together, we will continue to implement clean energy projects to build a greener and more sustainable future for all of us.
The ceremony featured the screening of a video highlighting the work done in Azerbaijan in the field of renewable energy.
Then, President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Minister of Energy and Infrastructure of the United Arab Emirates Suhail Al Mazrouei laid the foundation stone for the station.