2023-cü ilin yanvar ayı üzrə operativ məlumatlara əsasən, ötən ay Azərbaycanda 4,2 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 1,1 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən, 2,3 milyard kubmetri “Şahdəniz”dən, 0,8 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. 2022-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən 4 faiz, yəni 162 milyon kubmetr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 2,2 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 12 faiz çoxdur. Cari ilin yanvar ayında Avropaya 1 milyard kubmetr, Türkiyəyə 0,9 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 0,3 milyard kubmetr qaz satılıb. Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 0,5 milyard kubmetrə yaxın qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 fevral 2023-cü il tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 204,6 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 185 milyard kubmetrə yaxın qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 130 milyard kubmetrə yaxın həcmi ixraca nəql edilib.
2023-cü ilin yanvar ayında ölkədə 2,7 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Respublika üzrə neft hasilatının 1,6 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 0,4 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 0,7 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 2,1 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 2 milyon tonu konsorsiumun, 134 min tonu isə SOCAR-ın payına düşür.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 fevral 2023-cü il tarixinədək 609,1 milyon tondan çox neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 568,5 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 40,6 milyon ton kondensat çıxarılıb. Bundan 01 fevral 2023-cü il tarixinədək 607 milyon tondan çox ixraca nəql edilib.

According to operational data for January 2023, Azerbaijan produced 4.2 bcm of natural gas last month. 1.1 bcm of gas were produced from Azeri-Chirag-Gunashli, 2.3 billion cubic meters from Shah Deniz and 0.8 bcm from SOCAR. Gas was transported with an increase of approximately 162 million cubic meters, namely 4 percent compared to the relevant period of 2022.
During this period, gas sales amounted to 2.2 bcm, which was 12% more compared to the same period previous year. In January 2023, 1 billion cubic meters of gas were sold to Europe, 0.9 bcm to Türkiye, and 0.3 bcm to Georgia. It should be noted that, during this period nearly 0.5 bcm of gas was exported to Turkey through TANAP.
Since the commissioning of the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz till 1 February 2023, about 204.6 bcm of gas was produced from Azeri-Chirag-Gunashli and more than 185 bcm of gas from Shah Deniz. During this period, 130 bcm gas was exported from Shah Deniz.
Azerbaijan produced 2.7 million tons of oil (including condensate) in January 2023. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 1.6 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 0.4 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 0.7 million tons (including condensate).
The volume of exported oil, including condensate, amounted to 2.1 million tons. Out of this consortium accounts for 2 million tons, SOCAR for 134 thousand tons.
Since its commissioning till 1 February 2023, more than 609.1 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 568.5 million tons of oil were extracted from ACG, while 40.6 million tons condensate from Shah Deniz. Till 1 February 2023, more than 607 million tons were exported.