“2021-2025-ci illərə dair sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hazırlanması ilə bağlı təqdim ediləcək sənəd razılaşdırılıb
“2021-2025-ci illərə dair sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hazırlanması ilə bağlı aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi məqsədilə yaradılmış Yaşıl enerji məkanı üzrə alt İşçi Qrupunun beşinci iclası keçirilib. Alt İşçi Qrupunun rəhbəri, energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi ilə videokonfrans formatında keçirilən iclasda ötən dövr ərzində görülmüş işlər müzakirə edilib.
İclasda müvafiq strateji alt məqsədlər üzrə fəaliyyət istiqamətləri və 2021-2025-ci illəri əhatə edəcək Tədbirlər Planının yekun versiyası nəzərdən keçirilib. Strateji hədəflər üzrə baza və hədəf göstəricilərinin müəyyənləşdirilməsinin tam başa çatdırıldığı, habelə digər işçi qrupların hazırladığı sənədlərlə kəsişmələrin aradan qaldırıldığı bildirilib. “Yaşıl enerji məkanı”nın yaradılması məqsədi ilə qanunverici və tənzimləyici çərçivənin təkmilləşdirilməsi, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin artırılması, enerji səmərəliliyi, ekoloji təmiz nəqliyyat vasitələrinin və digər yaşıl texnologiyaların tətbiq edilməsi kimi tədbirlərin qlobal trendlər və yerli konyunktura nəzərə alınaraq müəyyən edildiyi vurğulanıb. Bu tədbirlərin həyata keçirilməsi nəticəsində ölkəmizdə “yaşıl enerji”dən istifadə sahəsində uğurlu nəticələrin əldə olunacağına inam ifadə olunub.
İclasda Strategiyanın müvafiq bölməsinin və Tədbirlər Planının yekun variantının İqtisadiyyat Nazirliyi daxilində fəaliyyət göstərən Strategiyanın hazırlanması ilə bağlı Katibliyə təqdim olunmasına dair qərar qəbul edilib.

The document to be submitted on the preparation of the "Socio-economic development strategy for 2021-2025" was verified
The fifth meeting of the sub-Working Group on the green energy zone established in order to coordinate the activities of the relevant state bodies in connection with the preparation of the "Socio-economic development strategy for 2021-2025" was held. The work done since the last meeting was discussed at the meeting, chaired by the head of the sub-Working Group, Minister of Energy Parviz Shahbazov.
At the meeting, the directions of activities of relevant strategic sub-objectives and the final version of Action Plan for 2021-2025 were reviewed. It was noted that the determination of the base and target indicators on strategic goals was fully completed, as well as cross-sections with documents prepared by other working groups were eliminated. It was emphasized that measures such as improving the legislative and regulatory framework for the creation of the”green energy zone", increasing the use of renewable energy sources, energy efficiency, the introduction of ecologically clean vehicles and other green technologies are determined by taking into account global trends and local conjuncture. Confidence was expressed that the successful outcomes in the field of using “green energy” in our country were obtained as a result of these measures.
At the meeting, it was decided to submit the final version of the relevant section of the strategy and the Action Plan to the Secretariat under the Ministry of Economy for devoloping the strategy.