2020-ci il üzrə ölkədə elektrik enerjisi ilə bağlı operativ göstəricilər açıqlanıb
2020-ci ildə respublika üzrə elektrik enerjisinə dair operativ məlumatlara əsasən, dekabr ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 2389,3 mln. kVt·st, ixracı 157,56 mln. kVt·st, idxalı 10,7 mln. kVt·st olub.
2020-ci ilin yanvar-dekabr aylarında isə respublikada elektrik enerjisinin istehsalı 25811,2 mln. kVt·st təşkil edib. Hesabat dövründə elektrik enerjisinin istehsalı İES-lərdə 24398,2 mln. kVt·st, SES-lərdə 1069,5 mln. kVt·st, digər mənbələr (KES, GES və BMTYZ) üzrə isə 343,55 mln. kVt·st olub. Bu dövrdə Külək Elektrik Stansiyalarında 96,1 mln. kVt·st, Günəş Elektrik Stansiyalarında 46,9 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda 200,6 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
2020-ci ildə elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 23033,8 mln. kVt·ts (İES-lərdə 22142,5 mln. kVt·st, SES-lərdə 891,3 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 429,7 mln. kVt·st (İES-lərdə 230,8 mln. kVt·st, SES-lərdə 157,8 mln. kVt·st, Günəş ES-də 41,1 mln. kVt·st), Müstəqil Elektrik Stansiyaları üzrə 2272,7 mln. kVt·st, “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında isə 75,1 mln. kVt·st təşkil edib. Bu dövrdə elektrik enerjisinin ixracı 1147,8 mln. kVt·st, idxalı isə 136,3 mln. kVt·st olub.

Operational information on electricity in the country for 2020 were announced
According to operational information on electricity in 2020, electricity production in Azerbaijan amounted to 2389.3 million kWh, exports-157.56 million kWh, and imports-10.7 million kWh in December.
In January-December 2020, electricity production in the country amounted to 25811.2 million kWh. During the reporting period, electricity generation at TPPs amounted to 24398.2 mln kWh, at HPPs to 1069.5 mln kWh, and at other sources (WPP, SPP and Solid household waste plant) to 343.55 mln kWh in comparison. 96.1 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 46.9 mln kWh at SPPs, and 200.6 mln kWh at the solid household waste incineration plant.
In 2020 electricity generation made up 23033.8mln kWh on "Azerenergy" OJSC (22142.5 mln kWh at TPPs, 891.3 mln kWh at HPPs), 429.7 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (230.8 mln kWh at TPPs, 157.8 mln kWh at HPPs, 41.1 mln kWh at SPP), 2272.7 mln kWh on Independent PPs) and 75.1 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC. During this period, electricity exports were 1147.8 mln kWh while imports were 136.3 mln kWh.