2019-cu ilin I yarısında Energetika Nazirliyinin əlaqələndirici və 23 tədbir üzrə əsas icraçı olduğu “Azərbaycan Respublikasında kommunal xidmətlərin (elektrik və istilik enerjisi, su və qaz) inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi” üzrə işçi qrupunun 2, strateji yol xəritəsinin prioritetləri üzrə alt işçi qruplarının isə 4 iclası keçirilib. İclaslarda strateji yol xəritəsinin Tədbirlər Planında 2018-2019-cu illərdə icrası nəzərdə tutulmuş tədbirlər, eləcə də monitorinq və qiymətləndirmə sualları ilə bağlı müzakirələr aparılıb, görülmüş işlər nəzərdən keçirilib, 2025-ci ilədək olan dövr üçün uzunmüddətli baxış və 2025-ci ildən sonrakı dövr üçün hədəf baxışına dair təkliflər hazırlanıb.
Enerji mənbələri üzrə prioritetlərin müəyyən edilməsi üçün texniki-iqtisadi əsaslandırmaların hazırlanması ilə bağlı beynəlxalq məsləhətçi şirkətlər və yerli mütəxəssislər tərəfindən tədqiqatlar aparılıb və ənənəvi mənbələr üzrə qaz və mazut, alternativ və bərpa olunan enerji mənbələri üzrə isə külək, günəş və bio enerji prioritetlər kimi müəyyənləşdirilib.
İnvestisiya qoyuluşları üzrə maliyyələşdirmə mənbələrinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı strateji yol xəritəsində nəzərdə tutulmuş 420 MVt güc qoyuluşunun təmin olunmasının özəl investisiyalar hesabına həyata keçirilməsi məqsədilə stimullaşdırıcı tariflər, hərraclar və s. ilə bağlı beynəlxalq məsləhətçi şirkətlərin iştirakı ilə müvafiq qanunvericilik aktlarının layihələri işlənilib.
Əlavə istehsal güclərinin yaradılması tədbiri üzrə ölkənin 2025 və 2030-cu ilədək elektrik enerjisinə olan tələbatı proqnozlaşdırılıb və bu tələbatın ödənilməsi imkanları müəyyən edilib.
Alternativ və bərpa olunan enerji potensialının qiymətləndirilməsi üzrə də işlər həyata keçirilib və bu potensialdan istifadənin təmin edilməsi üçün beynəlxalq məsləhətçi şirkətlər cəlb edilməklə görüləcək işlərin vaxt qrafiki və planı tərtib edilib.
İnvestisiya qoyuluşu tələb olunan elektrik stansiyalarının istismar və maliyyələşmə formasının seçilməsi üzrə müvafiq təkliflər hazırlanıb. Bu təkliflər özəl investisiyanın cəlbi üçün hüquqi və tənzimləyici mexanizmin formalaşdırılması, təşviqedici tədbirlərin tətbiqi, dövlət təminatlarının müəyyənləşdirilməsi və bərpa olunan enerji mənbələri üzrə yüksək potensiala malik ərazilərin prioritetləşdirilərək hərraca çıxarılmasını nəzərdə tutur.
Səmərəliliyin artırılması məqsədilə icra mexanizmlərinin müəyyənləşdirilməsi çərçivəsində həm ötürücü, həm də paylayıcı şəbəkədə beynəlxalq məsləhətçi şirkətlərin tövsiyyələri əsasında səmərəliliyin artırılması üzrə tədbirlər həyata keçirilib.
Elektrik enerjisi verilişinin keyfiyyətini izləyən əsas icra göstəricilərinin tətbiq edilməsi üzrə Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutu, Almaniyanın VPC şirkəti, habelə Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi tərəfindən əsas icra göstəriciləri müəyyən edilib. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi üçün maliyyə vəsaitinin ayrılması təklif olunub.
Elektroenergetika sahəsində əsas tənzimləyici qanunun və digər əlaqəli sənədlərin təkmilləşdirilməsi üzrə “Elektroenergetika haqqında” qanun layihəsi beynəlxalq ekspertlər cəlb edilməklə yenidən işlənərək razılaşdırılması üçün Nazirlər Kabinetinə təqdim edilib. Bununla yanaşı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı ilə birgə “Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin fəaliyyətinə dəstək” layihəsi çərçivəsində “Energetika və kommunal xidmətlər sahələrində tənzimləyici haqqında” qanun layihəsi hazırlanır. Layihəyə dair rəy və təkliflər müvafiq İşçi Qrupu tərəfindən müzakirə edilib.
Yığım səviyyəsinin maksimuma çatdırılması və təbii qazdan qanunsuz istifadəyə qarşı cərimələrin tətbiqinin nəzərdən keçirilməsi üzrə qaz sayğacIarına və xətlərinə kənar müdaxilə ilə əlaqədar yaranan itkiIərin hesablanması ilə bağIı “Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2011-ci il 12 may tarixli 80 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Qazdan istifadə Qaydaları”nda dəyişikliklər edilməsi barədə” qərar layihəsi hazırlanıb. Sənəd razılaşdırılma mərhələsindədir.
Texniki-iqtisadi cəhətdən qazlaşdırılması səmərəli olmayan ucqar yaşayış məntəqələrinin alternativ mənbələrlə təminatının həyata keçirilməsi üzrə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamı ilə araşdırmaların həyata keçirilməsi üçün vəsait ayrılıb və hazırda beynəlxalq şirkətin seçilməsi üçün tender prosesi yekunlaşmaq üzrədir.
İstilik təchizatı sahəsində normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi üzrə “İstilik enerjisindən istifadə Qaydaları”nın təsdiq edilməsi barədə Nazirlər Kabinetinin qərar layihəsi hazırlanıb və razılaşdırılaraq aidiyyəti üzrə təqdim edilib. İstilik təchizatı sahəsində institusional tədbirlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı isə hazırda Almaniyanın VPC şirkəti tərəfindən Bakı, Sumqayıt, Gəncə şəhərlərində istilik qazanxanalarının auditi aparılır.
2019-cu ilin I yarısında Energetika Nazirliyi tərəfindən həmçinin “Azərbaycan Respublikasında ağır sənaye və maşınqayırmanın inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin Tədbirlər Planı üzrə görülmüş işlərə dair hesabat hazırlanaq İqtisadiyyat Nazirliyinə təqdim edilib. Tədbirlər Planının “Enerji istehlakçılarının enerjidən səmərəli istifadəyə yönləndirilməsi” tədbiri üzrə istehsal prosesində enerjidən səmərəli istifadəyə dair beynəlxalq nümunələri əks etdirən çap məhsulları hazırlanaraq “Azərişıq” ASC-nin Tədris Mərkəzinə təqdim edilib.
Hesabat dövründə “Azərbaycan Respublikasının neft və qaz sənayesinin (kimya məhsulları daxil olmaqla) inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”ndə Energetika Nazirliyinin icraçısı olduğu tədbirlərlə bağlı işçi qrupunun isə 5 iclası keçirilib. İclaslarda tədbirlərin icra vəziyyəti təhlil edilib, yeni tapşırıqlara müvafiq rəy və təkliflər, monitorinq və qiymətləndirmənin nəticələri, işçi qrupunun fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
“Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalına və emalına dair Strateji Yol Xəritəsi”ndə isə Energetika Nazirliyinin əsas icraçısı olduğu “Aqrar sahədə “yaşıl iqtisadiyyat”a keçid potensialının qiymətləndirilməsi və istixanaların istilik təchizatında alternativ enerji mənbələrindən istifadə edilməsi” tədbirinin icrası ilə bağlı Energetika Nazirliyinin Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə birlikdə nümunə kimi seçilmiş istixanalardan birinin istilik təchizatında günəş kollektorları, bioqaz və termal su ehtiyatlarının potensialından istifadə etməklə pilot layihənin hazırlanması və həyata keçirilməsi təklif olunub.

Relevant measures have been taken by the Ministry of Energy for strategic road maps in the first half of 2019
In the I half of 2019 the working group for the “Strategic Road Map on Development of Utilities (electricity and thermal energy, water and gas) in the Republic of Azerbaijan” held 2 meetings and the sub-working groups for the priorities of the strategic road map held 4 meetings, where the Ministry of Energy was the coordinator and the main executor of 23 events. A meeting was held to discuss the issues of monitoring and evaluation of measures the implementation of which is implied by the “Strategic Road Map on Development of Utilities (electricity and thermal energy, water and gas)” during the 2018-2019 period, the work done has been reviewed, long-term view for the period up to 2025 and proposals for targeted views for the post-2025 period have been prepared.
For identifying energy priorities, a research related to the preparation of feasibility studies was conducted by international consultant companies and local experts. Gas and mazut as traditional sources, and wind, solar, bioenergy as alternative and renewable energy sources have been identified.
Legislative acts on stimulating tariffs, auctions and so on. were drafted with the participation of international consulting companies for the purpose of the implementation of 420 MWt power supply by private investment, which was provided in Strategic Road Map for the identification of funding sources on investments.
Electricity demand on additional power production was forecasted up to 2025 and 2030, and the potential for this demand has been determined.
Work on the assessment of alternative and renewable energy potential was also carried out and a schedule and a plan for the work to be done were prepared by involving international consulting companies to ensure the use of this potential.
Relevant proposals have been made to select the form of exploitation and financing of power plants required investment. These proposals envisage setting a legal and regulatory framework for attracting private investment, applying incentive measures, defining state guarantees, and prioritizing and auctioned high potential areas in renewable energy sources.
Measures were taken to increase efficiency on the basis of the recommendations of international consulting companies in both the transmission and distribution networks within the identification of enforcement mechanisms.
Main implementation indicators that follow the quality of electricity transmission have been identified by Azerbaijan Scientific-Research and Design-Prospecting Power Engineering Institute, German VPC, as well as the Energy Regulatory Agency. It was proposed to allocate funds for the implementation of relevant measures in this direction.
The draft law on "Power Engineering Industry" for the improvement of the main regulatory and other related legislation in the field of power engineering industry has been submitted to the Cabinet of Ministers for redraft and reconciliation involving international experts. In addition, legislative act on " Regulator on Energy and Utility Services" is being drafted within the framework of the "Support to the Energy Regulatory Agency" project jointly with the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD). The opinions and suggestions on the project have been discussed by the relevant Working Group.
A decree draft on " Amendments to the Rules of Gas Use, approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated May 12, 2011 was made. Thıs draft envisages calculation of the losses caused by external interference to gas meters and lines on maximization of collection level and review of application of fine for illegal use of natural gas. The document is in the process of agreement.
Funds were allocated for the implementation of research according to the relevant decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the supply of alternative sources of remote settlements where technically economical gasification is inefficient, and the tender process for the selection of an international company is about to be completed. Decision of the Cabinet of Ministers on the approval of "Rules of Use of Heat Energy" for the improvement of the normative legal base in the field of heat supply has been prepared and agreed and submitted to whom it may concern. Related to the implementation of institutional measures in the field of heat supply, the VPC company of Germany makes audits in heat boiling rooms in Baku, Sumgayit and Ganja.
In the first half of 2019, the Ministry of Energy also submitted a report on the work done on the Action Plan of the "Strategic Roadmap for the Development of Heavy Industry and Machinery in the Republic of Azerbaijan" to the Ministry of Economy. Hardcopies that reflect international examples of energy efficiency in the production process on implementation of "Directing of energy consumers to use energy efficienciently" of the Action Plan have been prepared and submitted to the Training Center of "Azerishig" OSC.
During the first half of the year, the working group for the “Strategic Road Map on Development of Oil and gas industry (including chemical products) in the Republic of Azerbaijan” held 5 meetings on events where the Ministry of Energy was the executor. During the meetings the implementation status of the activities was analyzed, and the discussions were held on the opinions and suggestions on new instructions, the results of the monitoring and evaluation, and the improvement of the working group's activities.
However, "The Strategic Road Map for the manufacture and processing of agricultural products in the Republic of Azerbaijan" suggests that the Ministry of Energy and Ministry of Agriculture should mutually develop and carry out a pilot project in connection with the implementation of the event on "Assessment of the capacity of transition to "Green economy" in the agrarian field and use of alternative energy sources in the heating supply for the greenhouses", the main executor of which is the Ministry of Energy.